Олександр Турченяк: «Що буде з Україною після скасування мораторію на продаж землі?»
Опубликовано: Оксана Савицкая
Днями у Конституційному суді було зареєстровано подання про скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Тож, через шість місяців рішення cуду може скасувати мораторій і де-юре запустити ринок землі. Перспективи розвитку ситуації в Україні після відміни мораторію коментує економічний експерт, Голова Регіональної ради підприємців при Черкаській ОДА, почесний голова правління ГС «Агенція підтримки підприємництва та інвестицій» Олександр Турченяк.
Слід зазначити, що нинішня ситуація - із існуванням мораторію - призводить до порушення, щонайменше, 5 статей Конституції України, зокрема (і найголовніше) – до порушення права власності, що складається з трьох частин: володіння, користування і розпорядження. Саме останнього сьогодні і позбавлені громадяни України…За 16 років дії мораторію земельне питання стало одним найспекулятивніших у політиці та обросло десятками міфів - і ось найпоширеніші з них.
Після скасування мораторію землю у селян скуплять за безцінь.
Насправді, саме мораторій щорічно «краде» у майже 7 млн. власників паїв до 90% їх потенційного доходу – через одну із найнижчих в Європі вартість оренди землі. Згідно з підрахунками експертів, вартість оренди землі потенційно може скласти $ 455 за гектар. Тож в Україні, перш за все, варто провести роботу із формування реальної вартості земель.
Усю землю скуплять іноземці.
Досвід сусідніх країн також яскраво свідчить, що це - дійсно міф: переважна більшість країн у перші 5-10 років лібералізації відкриває свій ринок тільки для громадян та юридичних осіб-резидентів. В Україні також плануються такі обмеження: законопроект про обіг земель сільгосппризначення, поданий до Верховної Ради, має аналогічні застереження щодо участі іноземного капіталу в угодах купівлі-продажу сільськогосподарських угідь.
Усю землю швидко скуплять агрохолдинги.
Сьогодні в Україні саме низька ціна оренди дозволяє агрохолдингам акумулювати великі за площею земельні банки. Оскільки саме за існуючої ситуації великим агрохолдингам набагато вигідніше орендувати землю за копійки, ніж купувати за ринковою ціною, або платити оренду на підставі ринкової вартості землі.
Скасування мораторію призведе до розквіту тіньового ринку землі.
Насправді, тіньовий ринок землі, пов'язаний з продажем земельних ділянок, існує вже сьогодні. Незаконне і тіньове використання землі насправді має загрозливі масштаби. Важливим наслідком введення прозорого ринку землі є врегулювання права власності та користування. У власників і користувачів більше не буде необхідності обходити мораторій, що сьогодні трапляється досить часто і сприяє появі тіньового ринку. І, що більш важливо, ті власники, які не зможуть обробляти землю або будуть збитковими, зможуть продати землю більш ефективному фермеру.
Відтак, сьогодні земельна реформа є однією з ключових для України, аналогічно з пенсійною та антикорупційною. Один із позитивних наслідків запровадження ринку землі - зростання інвестиційної привабливості галузі - а саме інвестиції і зможуть дати миттєвий і потужний стимул до економічного зростання України і добробуту її громадян.
Добавить комментарий к новости "Олександр Турченяк: «Що буде з Україною після скасування мораторію на продаж землі?»"