Олександр Турченяк: «Розвиток переробних сільгоспкооперативів – реальний шлях до розвитку області»
Опубликовано: Оксана Савицкая
Економічний експерт, почесний голова правління ГС «Агенція підтримки підприємництва та інвестицій» Олександр Турченяк – про можливості для розвитку АПК регіону.
- Сьогодні Черкащина є одним із лідерів у вирощуванні зернових – і, як відомо, значна частина урожаю експортується за кордон. Аналітика світових товарних ринків останніх років свідчить, що зернові за своїми котируванням на аграрному ринку дуже слабкі. Трохи краща ситуація з бобовими, згідно сезонних коливань дорожчають ріпак та олію. Резюмуючи вищесказане: кілька років поспіль ціни на сільгоспкультури знижуються - при тому, що витрати на виробництво різко зростають.
Що ж стосується овочівництва, де наш регіон також у передових по Україні, то більшість дрібних сільгоспвиробників, попри хороші врожаї, не в змозі забезпечити умов для первинної обробки і зберігання своєї продукції, та ефективного просування і збуту її на ринку. У області діє лише 10 овочесховищ, що можуть забезпечити зберігання лише до 10 % вирощеного. У підсумку, сільгоспвиробники змушені розпродувати урожай восени, втрачаючи можливість заробити, а споживачі змушені купувати дорогу імпортну продукцію.
Як відомо, сільськогосподарський виробник має найдовший період обороту коштів, що триває цілий рік від посіву до збору врожаю, кінцеві ж результати значною мірою безпосередньо залежать від погодних умов. При цьому, якщо говорити про дотації, то кредит за кордоном можуть собі дозволити лише великі агрохолдинги, більшість аграріїв (що відносяться до малого і середнього бізнесу) можуть розраховувати тільки на кредитування на внутрішньому ринку країни, де процентні ставки досягають 30% річних. Як відомо, державна підтримка галузі у нас в 10-20 разів менша, ніж у європейських країнах. Сільгоспвиробники малого і середнього бізнесу у Верховній Раді не представлені - відповідно, їх інтереси захищати нікому. Коли ринок землі «відкриють» - в Україну прийдуть міжнародні аграрні корпорації, які мають великі пільги в оподаткуванні та державну підтримку в країні їх реєстрації. Це, в свою чергу, призведе до масового закриття малих і середніх сільськогосподарських підприємств. Оскільки дуже важко конкурувати з виробником, чия продукція може продаватися за нижчими цінами досить довгий період часу.
Яким може бути вихід із ситуації? Величезний потенціал закладено у розвитку сільськогосподарських кооперативів, особливо – у сфері переробки сільгосппродукції. На сьогодні у області нараховується 87 сільськогосподарських кооперативів – тільки за цей рік їх кількість зросла на 27. Потенціал для їх розвитку – величезний. Уже сьогодні кооперативи об’єднують понад 1,8 тис. селян і забезпечують робочими місцями біля 200 мешканців черкаських сіл. А можливості для створення нових кооперативів відкриває проект зі створення регіонального навчально-практичного Центру розвитку багатофункціональних кооперативів (що фінансується Європейським Союзом та Черкаською обласною радою за програмою підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у Черкаській області на період до 2020 року), у результаті реалізації якого планується створити щонайменше 50 нових сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Тож саме цей шлях – об’єднання, дії спільними зусиллями, залучення інвестицій і нарощення потенціалу може стати реальним шляхом як для розвитку сільськогосподарських виробників регіону, так і області в цілому.
Добавить комментарий к новости "Олександр Турченяк: «Розвиток переробних сільгоспкооперативів – реальний шлях до розвитку області»"