Взятий курс на децентралізацію влади, його недоліки та запропоновані у зв'язку з цим зміни до головного закону країни – Конституції обговорили минулої п'ятниці в Черкасах. Тут за участю міського голови Анатолія Бондаренка та керівників міст районного значення провели регіональну платформу з вироблення політики в рамках проекту "Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування України". Зініціювали таких захід представники регіонального відділення Асоціації міст України.
Під час обговорення учасники зібрання зійшлися на тому, що поки реформа децентралізації ще недосконала й потребує доопрацювання. На думку Анатолія Бондаренка, чинна редакція бюджетного й податкового законодавства достатньо "сирі" та в деяких аспектах призвели до негативних наслідків.
– Фінансова децентралізація призвела тільки до посилення залежності виконання місцевих бюджетів від трансфертів із державного й обласного. Їхня частка – складає 49%, – зауважив Анатолій Васильович. – Справжнім ударом та тягарем стала передача додаткових повноважень на місця, які нам не притаманні. Зокрема, невирішеною лишається проблема фінансування професійно-технічних навчальних закладів (їх у нашому місті – шість). Їхнє утримання обходиться нам аж у 55 млн грн. І це при тому, що з Черкас у них навчається лише 35% дітей, ще стільки ж із області, решта – з різних міст України. І це тільки один приклад. Не менш складна ситуація і з пільговими перевезеннями.
Більше з тим, на його думку, в Україні існує практика прийняття в кінці року законів, які впливають на надходження до бюджету податків і зборів та на видаткову частину місцевого бюджету.
– Таким чином ні бізнес, ні органи місцевого самоврядування не можуть ефективно спланувати свою діяльність на наступний рік, – наголосив Анатолій Васильович. – Реформи треба робити не зверху, а – знизу.
Урядовцям, переконаний міський голова Черкас, на цьому шляху слід прислухатися, перш за все, до тих людей, які керують громадами на місцях. Для цього до обговорення приєднався народний депутат України Олег Петренко. Він погодився з тим, що до цієї реформи слід підходити дещо виваженіше.
– Звісно, з цього приводу є різні думки. Як приклад, на мою думку, систему освіту потрібно централізовувати, а не навпаки – децентралізовувати. Особливо на фоні тих викликів, які на сьогодні стоять перед Україною, – сказав Олег Петренко. – Насправді зараз весь процес децентралізації та запропоновані зміни до Конституції перебувають у глухому куті.
– По суті бюджетна децентралізація – це коли держава перерозподіляє існуючі надходження на користь місцевих бюджетів, а коли дає нові податки, то це більше схоже на посилення фіскального тиску на кожного з громадян, – сказав міський голова Звенигородки Олександр Саєнко. – Мабуть варто змінити підхід, аби мотивувати місцеві громади об’єднуватися.
Ватутінський міський голова Олександр Лисюк, серед іншого, зауважив, що ситуація з відшкодуванням пільг і субсидій руйнує комунальні підприємства.
– 72 відсотки надходжень комунальних підприємств – це відшкодування пільг і субсидій, – сказав він.
Відтак, запропонував напрацювати механізм залишення ПДВ і податку на прибутку на комунальних підприємствах, як інвестиційної складової цих підприємств.
– Або ми будемо приймати цю Конституцію для війни, або ж робити її такою, аби створити передумови демократичного розвитку, – підкреслив він. – Зараз ми відповідаємо за все, а повноважень ніяких не маємо!
Насамкінець учасники обговорення домовились напрацювати перелік проблемних питань і шляхів їх вирішення та адресувати ці пропозиції народним депутатам України.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Бондаренко вважає, що зміни до бюджетного й податкового законів призвели до негативних наслідків"