На Черкащині розпочато боротьбу із поборами у лікарнях
Опубликовано: Оксана Савицкая
Безпрецедентний проект «Протидія поборам – за безкоштовну медичну допомогу» буде реалізовано на Черкащині. Ефективний досвід такого уже проекту діє у Полтаві, звідки і почалася дієва боротьба із лікарняними поборами в Україні. Тепер черга дійшла і до Черкас, де 20 серпня було презентовано проект, що має на меті запровадження прозорої та підзвітної роботи благодійних фондів при лікарнях та поліклініках регіону.
— Черкаси входять у п’ятірку міст, де найбільш прозора система збору добровільних внесків, — констатував заступник виконавчого директора Інституту аналітики та адвокації (Полтава) Юрій Ромашко. — Ми провели дослідження у 12 областях України. Об’єми добровільних пожертв сягають майже 320 млн. грн. На потреби лікарень із цих коштів перераховано майже 42 млн. грн. — трохи більше 13%. У Черкасах, на фоні інших регіонів,набагато менші об’єми збору добровільних пожертв— але тут все ж є свої особливості. Згідно з офіційною інформацією, добровільних внесків від фізичних та юридичних осіб було трохи більше 4,5 млн. грн. Але опитування громадської думки показали інші результати — 15 млн. грн.
Реалії недофінансування медичної галузі змушують заклади охорони здоров’я до пошуку додаткових джерел фінансування — таких, як благодійні фонди, що збирають благодійні внески із пацієнтів. І ми цілком підтримуємо таку модель — за умов, щоці кошти йдуть на забезпечення потреб лікувального закладу, — поясним Юрій Ромашко. — Оскільки досить часто вони можуть іти на інші цілі, не завжди бути добровільними, і навіть за умови благодійності люди не мають інформації, куди потім ідуть ці кошти…Одним із ефективних способів змінити цю ситуацію є укладення — між фондами, що діють на території лікувальних закладів, та цими закладами — угод, що закріплюють механізм звітування фонду перед лікувального закладом та звітування закладу про витрачання коштів перед громадою. І таку модель уже успішно впроваджено у Полтаві.
— Коли врахувати, що торік на утримання закладів охорони здоров’я міста було витрачено 205 мільйонів гривень (і 90% цих коштів державного бюджету — на банальне утримання закладу), то стає зрозуміло, що без благодійних внесків нормальне функціонування лікарень уявити важко, — зазначив керівник Департаменту охорони здоров’я Черкаської міської ради Олег Стадник. —У Черкасах при міському пологовому будинку уже тривалий час діє Міжнародний фонд допомоги хворим. Проте, він лише орендує площі у пологового будинку і медичні працівники не працюють там навіть у «позаурочний час», а частину зібраних коштів фонд передає закладу за угодами. Кожен із наших медичних закладів має свій сайт — із розділами «Публічні гроші» та «Бюджетні гроші» — завдяки цьому, можна відстежити, скільки коштів отримала та чи інша лікарня або поліклініка — і на що їх витратила.
Я абсолютно підтримую проект «Протидія поборам — за безкоштовну медичну допомогу»,—запевнив голова Департаменту охорони здоров’я, — і погодився на те, щоб спільно проводити якісь перевірки, бо для нас це дуже важливо: коли ти протягом тривалого часу працюєш у цій системі, то об’єктивно оцінити її буває досить складно. А громадськість допомагає подивитися на все з іншого боку, проаналізувати всі недоліки.
Координатор проекту, голова правління громадської організації «Від серця до серця» Наталя Несват, з досвіду своєї громадської діяльності, хоче запровадити механізм у всіх галузях, куди звертаються представники уразливих груп:
— Ми працюємо у Черкасах та області більше 10 років, лобіюючи інтереси людей, які живуть з ВІЛ, людей, які вживають наркотики, безпритульних та людей у складних життєвих обставинах. І метою нашої організації є не лише надання соціальних послуг цим людям,але забезпечення механізму, що був би прозорим — аби кошти насправді йшли на допомогу таким людям, на забезпечення їх медикаментами.
У рамках реалізації проекту у Черкасах заплановано моніторинг стану корупції у черкаській медицині та створення умов для впровадження чіткого і підконтрольного механізму отримання та витрачання коштів черкаськими закладами охорони здоров’я. Уже найближчим часом буде створено робочу групу при Департаменті охорони здоров’я Черкаської міської ради, та прийнято пакет документів, що забезпечить прозорість і підзвітність діяльності фондів.
Добавить комментарий к новости "На Черкащині розпочато боротьбу із поборами у лікарнях"