З 28 липня по 2 серпня Дослідницько-аналітичний центр "Енігма" провів опитування думки виборців м. Черкаси стосовно місцевих виборів, запланованих на 2015 рік.
40% виборців заявили, що взагалі не підуть на вибори міського голови у другому турі, якщо після першого лідируватимуть Одарич, Бондаренко і Радуцький.
Методом особистого інтерв'ю опитано 908 респондентів, що мешкають у різних районах міста за вибіркою, що репрезентативна для населення Черкас віком від 18 років.
Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%. Варто зазначити, що опитування проводилося тільки серед тих, хто точно планує взяти участь у місцевих виборах восени.
Респондентам задавали схоже питання, що і під час квітневого та червневого опитувань, з поправкою на новий закон про вибори: "За кандидата від якої політичної сили ви готові проголосувати на виборах до Черкаської міської ради?" Отже, тепер можемо порівняти результати в динаміці:
"Батьківщина" – 19,6% (червень – 16,1%, квітень – 12,5 %)
Блок П. Порошенка "Солідарність" – 12,1% (червень – 11,1%, квітень – 15,5 %)
Радикальна партія Ляшка – 12% (червень – 11,5%, квітень -10,4 %)
Свобода – 10,4% (червень – 10,7%, квітень – 9,1 %)
Самопоміч – 7,6% (червень – 9%, квітень – 14,4%)
Опозиційний блок – 7,6% (червень – 7,7%, квітень -8,3 %)
Партія вільних демократів – 7,2% (червень – 10,2%, квітень – 4,2%)
Партія "Укроп" – 4,0% (червень – 6,6%, в квітні не було в опитувальниках)
УДАР – 2,9% (червень – 4,6%, квітень – 1,9%)
Громадянська позиція – 2% (у червні та квітні не було в опитувальниках)
Народний фронт – 1,5% (червень – 2,8%, квітень – 2,9%)
Інші партії – 8,5% (червень – 4,3%, квітень – 3,7%)
Не визначився – 2,9% (червень – 5,3%, квітень – 17,1%)
Отже, можна констатувати, що станом на початок серпня прохідний бар’єр на виборах до ЧМР перетинають 7 партій – ВО "Батьківщина", БПП "Солідарність", РПЛ, ВО "Свобода", ПВД, ВО "Самопоміч" та Опозиційний блок. За межею проходження опинилася партія "Укроп", яка за місяць втратила значну часину прихильників. Вочевидь це сталося через скандали на виборчому окрузі №205 м. Чернігів, де новостворена партія проявила себе прихильницею старих технологій "стимулювання" виборців.
Продовжує зменшуватись частина виборців, які не визначилися зі своїми фаворитами – тепер їх уже менше 3-х %. Тож черкащани вже морально готові здійснити свій вибір. Серед інших змін – триває нарощування рейтингу ВО "Бітьківщина", який сягає вже ледве не 20%. Соціальний популізм, як би до нього не відносилися експерти, продовжує бути ефективним і допомагає повернути колись втрачені позиції Юлії Тимошенко. Продовжує втрачати "Самопоміч" – її рейтинг зменшився вже майже вдвічі. Очевидно, що чим довше буде незрозуміло хто саме представлятиме цю партію в місті, тим менше прихильників у неї залишиться. Тож якщо "Самопоміч" все таки має наміри йти на місцеві вибори, їй треба щось робити в публічній площині, інакше можна залишитися поза 5% бар’єром.
Майже незмінними залишилися рейтинги БПП "Солідарність", РПЛ, ВО "Свобода" та Опозиційного блоку. Це вже свідчення того, що ці партії однозначно матимуть своє представництво у міській раді, і тепер все залежить від якості кандидатів та правильно проведеної кампанії.
Рейтинг ПВД продовжує коливатися і цього разу дещо знизився, хоча в будь-якому разі зрозуміло, що голосів у вільних демократів буде достатньо, щоб подолати потрібний відсотковий бар’єр. Прогнозовано до дня виборів очікуємо нарощування рейтингу за рахунок традиційно яскравої кампанії Сергія Одарича.
"Народний Фронт" же продовжує шукати дно своєї популярності – наразі це 1,5%. Але оскільки ця партія в політичному просторі Черкас власне і не була присутня, а залишилася пустим брендом прем’єр-міністра, то це і не дивно. Партія "УДАР" давно балансує на межі проходження і має сталу тенденцію до зниження рейтингу, тому єдиним виходом і порятунком для цієї сили буде об’єднання з пропрезидентською "Солідарністю". А нещодавно створені і активізовані Аграрна партія, "Відродження" та "Черкащани" набирають менше 2% голосів, тому навіть не потрапляють у табличку порівнянь.
Щодо обрання міського голови, то маємо наступну картину (в дужках вказаний відсоток, який кандидат набрав під час опитування в квітні):
За кого з кандидатів на посаду міського голови Черкас ви готові проголосувати?
Одарич Сергій (ПВД) – 20,9% (червень – 26,5%, квітень – 27,4%)
Бондаренко Анатолій (Батьківщина) – 17,9% (червень – 15,5%, квітень – 11,5%)
Радуцький Олександр (БПП "Солідарність") – 13,9% (червень – 8,9%, квітень – 9,8%)
Булатецький Микола (самовисування) – 8,4% (червень – 6,9%, квітень – 8,3%)
Ботнар Юрій (Свобода) – 9,3% (червень – 6,7%, квітень – 2,4%)
Тищенко Сергій (РПЛ) – 8,7% (червень – 6,2%)
Гудзенко Володимир (Оппозиційний блок) – 4,9% (червень – 2,7%, квітень – 1,6%)
Олег Кашко (самовисування) – 3,9%
Інший – 11% (червень – 8%)
Не визначився – 1,1% (червень – 4,8 %)
Прізвище кандидата називалося у прив’язці до партії, яка найімовірніше його висуватиме, або він зазначався як "самовисуванець".
Окрім того, попередньо респондентам задавали питання "За кандидата від якої політичної сили ви готові проголосувати на виборах міського голови Черкас?", де зазначалися лише політичні партії баз прізвищ кандидатів. Це дало можливість проаналізувати, наскільки виборці зважають на партійну приналежність кандидата, та до кого переходять голоси партій, які можуть не виставити свого кандидата.
Рейтинг Сергія Одарича помітно знизився, хоча він і продовжує займати першу сходинку вподобань черкаських виборців. Незадоволені очікування виборців даються взнаки – втрати складають майже 6%.
Однак, спостерігаючи кампанії, які провів нинішній міський голова, можна стверджувати, що він точно спробує повернути втрачені позиції – адже Сергійю Одаричу це не раз вже вдавалося. Звичайно, образ "борця і опозиціонера" йому ближчий і зручніший для ведення кампанії, тоді як на представника влади сиплються всі шишки від незроблених доріг та затоплених тротуарів. З цього приводу відставка, якою грозили депутати міськради, для Одарича перед виборами була би скоріше подарунком, аніж загрозою. Тепер про це вже не йдеться, тому меру доведеться придумувати нестандартні ходи, щоб знову завойовувати любов черкащан. Цікаво, що за безіменного "кандидата від ПВД" готові віддати свої голоси лише 10,7%, тоді як за Сергія Олеговича – вдвічі більше. Тобто, в даному разі саме мер тягне партію і додає їй відсотків.
А от у №2 рейтингу Анатолія Бондаренка, все навпаки: його рейтинг невпинно повзе вгору слідом за рейтингом ВО "Батьківщина". І це на фоні майже абсолютної публічної пасивності самого Бондаренка!
Кампанію цьому кандидату можна проводити за принципом "не бий лежачого", оскільки йому нічого і не треба робити для своєї популярності, ну хіба що привезти в Черкаси Юлію Тимошенко, яка би дала своїм слухняним виборцям пряму вказівку за кого голосувати. Тобто тут головне "не нашкодити".
Оскільки Блок Петра Порошенка "Солідарність" все ще визначається із кандидатурою, яку підтримає на виборах міського голови, цього разу в опитувальнику кандидатом від БПП значився один із імовірних фаворитів пропризедентської сили – Олександр Радуцький (в червні під час опитування кандидатом від БПП називався Андрій Більда). Як ми раніше і прогнозували, це позитивно вплинуло на рейтинг Радуцького, який зріс відразу на 5% – і тепер досяг майже 14%. Тож із цією підтримкою Олександр Романович вже наближається до завітного другого місця в рейтингу кандидатів. Більше того, цей рейтинг навіть вищий за рейтинг безіменного "кандидата від БПП" (12%), отже спостерігаємо хоч і не значний, але кумулятивний ефект від поєднання прихильників кандидата з партією.
Продовжують зростати рейтинги Юрія Ботнара (9,3%) та Сергія Тищенка (8,7%), хоча вони все ж менші від рейтингів безіменних кандидатів від "Свободи" (10%) та РПЛ (11,5%). Отже, потенційно ці партії можуть знайти кандидатів, що більше відповідають очікуванням їхніх виборців.
Рейтинг Миколи Булатецького продовжує коливатися від 6% до 8%, в залежності від загострення настроїв його вибухового електорату. Але здається, що це вже "сухий залишок" того електорату, який мав колись цей політик.
Усі інші кандидати, що були присутні в опитувальнику, не мають значної підтримки населення, щоб претендувати на посаду міського голови. Цікаво, що голоси виборців, які хотіли б проголосувати за кандидата від "Самопомочі", у випадку його відсутності пропорційно розподіляються поміж запропонованими учасниками перегонів: 20% отримає Олександр Радуцький, 18% – Сергій Одарич, 17% – Анатолій Бондаренко. Це означає, що виборці "Самопомочі" є дезорієнтованими і перебувають у так званому "електоральному болоті" відносно підтримки кандидата на посаду міського голови. Схожа ситуація простежується і у виборців партій "УКРОП" і "УДАР".
Також вже традиційно ми запропонували респондентам обрати, кого б вони підтримали у другому турі, серед таких пар (у дужках зазначений рівень підтримки з червневого опитування):
Пара №1: Сергій Одарич 26,1% (28,3%) – Інший кандидат 69,9% (42,6%)
Пара №2: Сергій Одарич 29,5% (32,4%) – Анатолій Бондаренко 36,2% (27,3%)
Пара №3: Сергій Одарич 30,6% (33,4%) – Олександр Радуцький 30,6% (22,6%)
Отже, черкащани все більше хочуть змінити чинного мера – 70% бажають цього! І вже Анатолій Бондаренко та Олександр Радуцький мають всі шанси обійти Сергія Одарича в другому турі. Однак 40% виборців при цьому заявили, що взагалі не підуть на вибори у другому турі, якщо змагатимуться саме такі кандидати. А це означає, що виборці Черкас чекають на нове обличчя, якого немає в цьому списку. На людину молоду, освічену і харизматичну, яка подарує їм надію на якісно нове управління містом. Поки що, нажаль, такого кандидата у 300-тисячному місті не видно. Залишається лише сподіватися, що початок виборчої кампанії принесе якісь приємні сюрпризи.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Черкащани чекають на нового кандидата в мери"