Впродовж 5 місяців поточного року в м. Черкаси, Золотоніському та Маньківському районах захворіло на ботулізм 9 мешканців області, проти 6 за аналогічний період 2014 року.
Усі випадки захворювань були пов’язані із вживанням в їжу в’яленої річкової риби та м’ясних консервів, виготовлених в домашніх умовах з порушенням технології їх приготування.
Збудник захворювання – бацила ботулізму у вигляді спор – дуже поширений у зовнішньому середовищі. Вони знаходяться у ґрунті городів, лісів, садів, прибережних смугах та воді річок, озер та водоймищ. Спори стійкі до зміни температури. Вони не гинуть в солі, витримують кип’ятіння до 6 годин, при температурі мінус 16 °С зберігають життєдіяльність протягом року, а висихання переносять десятками років. Разом з ґрунтом спори потрапляють на овочі, фрукти, гриби, з планктоном і водоростями водойм – у кишковик риб, з кормами та ґрунтом – у кишковик свійських тварин.
При недбалій кулінарній та термічній обробці продуктів і сприятливих умовах (наявність вологи, відсутність кисню, температура від +4 до +50 °С) спори проростають в бацилу, яка виділяє в продукт надзвичайно отруйний токсин. На відміну від спор, бацила і токсин чутлива до нагрівання. При температурі +80 °С бацила гине впродовж 20-30 хвилин, а токсин руйнується через 5-25 хв. в залежності від продукту; при температурі 100 °С бацила гине впродовж 5-10 хв., токсин у перші хвилини.
Бацила фактично не розмножується і не продукує токсин в кислому середовищі при рН нижче 4,5, концентрація солі в продукті 6-7% суттєво затримує, а вище 10% цілковито пригнічує розвиток і токсиноутворення мікроба. Токсин практично не змінює зовнішнього вигляду, смаку та запаху харчових продуктів, не руйнується в кишково-шлунковому тракті під дією ферментів та алкоголю.
При вживанні їжі, забрудненої токсином, захворювання виникає через 12-36 годин, але інкубація може бути більш короткою і більш тривалою – від 2 годин до 8-10 днів. У хворих спостерігається нудота, у деяких блювання, біль у животі. З’являються загальна слабкість, головна біль, запаморочення. Одна із характерних ботулізму ознак – погіршення зору, роздвоєння предметів, мерехтіння, сітка перед очима. Внаслідок паралічу м’язів гортані, м’якого піднебіння та язика спостерігається утруднення ковтання, мови та втрата голосу.
Якщо не розпочато спеціальне лікування, смерть може наступити вже на 2-3 день, частіше – через 4-8 днів від паралічу серцевого м’язу або дихального центру.
Щоб уберегти себе від небажаних наслідків вживання консервованої продукції, в’яленої, або копченої риби, ковбас, залитих смальцем тощо необхідно дотримуватись основних правил:
– утримуйтесь від купівлі м’ясних, рибних, овочевих консервів та ковбасних виробів домашнього виготовлення на ринках, а тим більше з рук в місцях стихійної торгівлі.
– по можливості відмовтесь від консервування м’яса, риби, грибів в домашніх умовах у герметичну тару. Використовуйте інші способи заготівлі на зиму, а саме квашення, соління овочів, грибів, низькотемпературне заморожування.
Якщо ви все ж прийняли рішення про виготовлення консервів, суворо дотримуйтесь рецептур та технології приготування консервів, викладених у спеціальній літературі, посібниках по домашньому консервуванню продуктів.
Пам’ятайте! Захворювання легше попередити, ніж лікувати!
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "На Черкащині збільшилась кількість захворювань на ботулізм"