Питання оподаткування процентів на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків фізичних осіб
Опубликовано: Кам’янська об’єднана ДПІ
ГУ ДФС у Черкаській області нагадує, що згідно змін до Податкового кодексу України, внесених Законом України від 04.07.2014 №1588-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів»дохід у вигляді процентів (крім визначених у підпунктах 165.1.2 та 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 цього Кодексу) включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Зокрема, згідно з пп. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 Податкового ко¬дексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного дохо¬ду платника податку не включа¬ються доходи у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно ви¬плати заробітної плати, стипен¬дій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. Ознаки таких рахунків визначаються Національним банком України.
Водночас правовідносини, що виникають під час відкриття банками, їх від¬окремленими підрозділами, які здійснюють банківську діяльність від імені банку, та філіями іноземних банків в Україні поточних і вкладних (депозитних) у національній та іноземних валютах, регулює Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній та іноземних валютах, затверджена постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 №492.
Відповідно до п. 1.8 цієї Інструк¬ції банки відкривають своїм клі¬єнтам за договором банківського рахунку поточні рахунки, за до¬говором банківського вкладу — вкладні (депозитні) рахунки.
Поточний рахунок — це рахунок, то відкривається банком клієнту на договірній основі для зберіган¬ня грошей і здійснення розрахун¬ково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів згідно з умовами договору та вимогами законодавства України.
Вкладний (депозитний) раху¬нок — це рахунок, що відкрива¬ється банком клієнту на договір¬ній основі для зберігання грошей, що передаються клієнтом в управ¬ління на встановлений строк або без зазначення такого строку під визначений процент (дохід) і підлягають поверненню клієнту відповідно до законодавства Укра¬їни та умов договору.
З метою удосконалення порядку відкриття банками рахунків клі¬єнтів постановою Правлінян Національного банку України від 18.08.2014 № 499 главу 6 Інструкції № 492 доповнено п. 6.9такого змісту: «Банк для зараху¬вання виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допо¬моги та інших передбачених зако¬ном соціальних виплат відкриває фізичній особі окремий поточний рахунок у порядку, визначеному цією главою, або використовує вже відкритий для цих цілей ра¬хунок».
Водночас податковим агентом платника по¬датку під час нарахування на його користь доходів у вигляді процентів є особа, яка здійснює таке нараху¬вання (тобто банківська установа).
Такий податковий агент у строки, визначені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, до бюджету сплачує (перера¬ховує) загальну суму податку, нарахованого за ставкою 15% із загаль¬ної суми процентів, нарахованих за податковий (звітний) місяць, зокрема на суми банківських вкладних (депозитних) або поточ¬них рахунків.
Таким чином, з 02.08.2014 р. до загального місячного (річ¬ного) оподатковуваного доходу платника податку не включають¬ся, тобто не оподатковуються, зо¬крема, доходи у вигляді процентів за тими поточними банківськими рахунками, за якими здійсню¬ються виключно виплати заробітної плати, стипен¬дій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. При цьому для зарахування зазначених ви¬плат банк відкриває фізичній осо¬бі окремий поточний рахунок.
Дохід платника податку у вигля¬ді процентів на окремий поточний банківський рахунок за виплатами іншими, ніж вказані, а також процен¬ти, нараховані на суму вкладного (депозитного) банківського ра¬хунку, включаються до загального місячного (річного) оподатковува¬ного доходу платника та оподат¬ковуються на загальних підставах.
Добавить комментарий к новости "Питання оподаткування процентів на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків фізичних осіб "