У нинішній ситуації гасло про заощадження електроенергії актуальне, як ніколи. Та чи вирішить це заощадження проблему в цілому? Щоб зменшити нашу залежність від імпортованих енергоносіїв, треба шукати альтернативні джерела електроенергії. Досвід найближчих до нас європейських держав свідчить, що передусім варто використовувати ті джерела, які природа нам дарує. Залишається тільки перейняти від Європи технології, як цю природну енергію сонця чи вітру використовувати для нагрівання води чи обігріву наших помешкань.
Нам треба тільки взяти те, що валяється у нас під ногами чи, в буквальному сенсі слова, висить над головою, щоб використати цю безкоштовну енергію собі на користь.
На жаль, у сфері впровадження нових енергоефективних технологій у нашому місті чи й навіть області особливо похвалитися поки що нема чим. Єдине, що рівняни роблять скрізь і всюди, то це встановлюють енергозберігаючі вікна та дещо рідше використовують енергоощадні лампи. Щодо застосування вітряків, сонячних батарей чи колекторів, то досвід європейських держав почали впроваджувати лише окремі люди у приватному секторі.
У 2006 році сонячні батареї першим встановив на даху свого помешкання тодішній депутат Рівнеради Валерій Саєнко. Займаючись питаннями енергозбереження, він і як приватна особа, і як депутат та директор ТзОВ «Карат», підрахував, що використання сонячних батарей у лікарнях, школах, дитячих садках у перспективі дозволить економити значні бюджетні кошти, і навіть розробив пілотний проект модернізації однієї з котелень обласного центру. Проте з певних об’єктивних та суб’єктивних причин цей проект не був впроваджений у життя. Очевидно, не назріла ще в ті роки вкрай нагальна у тому потреба. А коштів у бюджеті, як відомо, завжди не вистачає.
Проте ідея, коли вона добра і перевірена досвідом, рано чи пізно усе ж мусить реалізуватися. Сьогодні питаннями впровадження альтернативних джерел енергозабезпечення займається громадська організація «Екоклуб». Її активісти знайомлять людей із відновлювальними джерелами енергії та навчають, як у наших умовах можна практично реалізувати досвід Угорщини, Польщі чи іншої країни.
Безпосередньо в рамках проекту «Увімкни сонце – живи комфортно» ця організація у співпраці з керівництвом управління державної пенітенціарної служби України в Рівненській області цього року здійснила вдалий експеримент: сонячні колектори, що служать для підігріву води та потреб їдальні, встановили у Городищенській виправній колонії. Почалося все із семінару для працівників цієї установи, кульмінаційним моментом якого стала розробка проекту та конструювання установки для отримання теплової енергії від сонця. Зібрати ефективний пристрій допоміг учасникам тренінгу досвідчений тренер-інструктор Віталій Шрамко, який уже мав досвід збору не однієї такої установки. Тепер працівники колонії запевняють, що витрати на закупівлю палива для підігріву води після встановлення колекторів зменшились майже наполовину.
Співпраця пенітенціарної служби України в Рівненській області з «Екоклубом» триває: розробляється проект геліоколекторної установки для Катеринівської виправної колонії.
Чи не парадокс: ефективні технології, які себе виправдали вже в усьому світі, у нас запроваджують і випробовують у режимних установах?! Але такі реалії нашого життя. «Сонячні батареї й вітряки доступні хіба що заможним людям і компаніям. При нинішньому стані добробуту навряд чи варто сподіватися на швидке та масове їх впровадження. А от сонячні колектори (водонагрівачі), що підігрівають воду, не продукуючи електроенергії, – це технології значно простіші.
Вкладені в них кошти окуповуються за 5–6 років, – каже голова ради рівненського «Екоклубу» Андрій Мартинюк. – У наших кліматичних умовах виготовлені вручну та якісно й правильно встановлені сонячні колектори можуть забезпечувати побутові потреби сім’ї чи організації протягом 7–8 місяців на рік». Очільник «Екоклубу» розповідає, що представники цієї організації тепер у рамках проекту «Увімкни сонце – живи комфортно» працюють у Маневицькому районі Волинської області, де навчають селян, як встановити на своїй оселі сонячні колектори, та допомагають це зробити.
У сільській місцевості в такій співпраці з «Екоклубом» дуже зацікавлені, бо гаряча вода на селі централізовано не подається, отже, люди мають постійну проблему з її підігрівом. Та й встановити колектори на приватному одноповерховому будинку значно легше і дешевше. Чому ж рівненські активісти реалізують такий корисний проект не на рідній Рівненщині, а на Волині? – виникає питання. Відповідь очікувана: обласну владу зацікавити проектом активістам не вдалося. Натомість на Волині влада виявилася більш відкритою до ініціативи громадських активістів.
«А як же щодо встановлення сонячних колекторів на багатоповерхівках? Чи можливо це? Чи є це десь у світі?» – обережно запитую, сама не вірячи у можливість такого дива. Проте Андрій Мартинюк розвіює мої сумніви: «Чому ж, сонячні колектори можна встановлювати і на багатоповерхівках. Проте це значно складніше технічно. Адже такий проект вимагає особистої згоди всіх мешканців будинку та їхньої фінансової участі. Але я переконаний, що за два-три роки ми до цього прийдемо. Нам корисно буде перейняти досвід Угорщини, де лише за останні три роки до регіональних екопрограм підключилися 174 населені пункти – маленькі села й великі міста».
Сонячні плоскі колектори, а це теплоізольований теплообмінник проточного типу, ефективно використовують як у Європі, так і у США, що забезпечує істотну економію палива. У такому геліоколекторі вода може нагріватися до 95°С. Останнім часом в Європі стають усе більш популярними вакуумні трубчасті сонячні колектори. Вони дозволяють системі функціонувати навіть за хмарної погоди і при мінусових температурах. Колектори цих двох типів найбільш поширені і доступні за ціною. В країнах ЄС їх рекомендують застосовувати в комбінації з тепловим насосом.
Рівненські активісти з громадської природоохоронної організації «Екоклуб» – патріоти свого міста, тож вони вірять, що дуже скоро і рівняни, і населення довколишніх сіл зацікавляться сонячними колекторами і використають їхні можливості. Тим більше що йдеться про найпростішу й найдоступнішу технологію. Тож будемо сподіватися, що скоро дахи наших багатоповерхівок заблищать, як у Європі.
Що вже сьогодні для цього роблять екоактивісти? Проводять найрізноманітніші акції, як ось та, що відбулась у Рівному в День незалежності під промовистим гаслом «Досить годувати Путіна!» Під час таких акцій вони закликають економити енергоресурси, принагідно розповідаючи, як правильно це робити, демонструють роботу сонячного колектора і навчають утепленню будівель. Зацікавленим роздають посібники, в яких докладно описано, як поетапно власноруч спорудити сонячний колектор на даху або поруч свого будинку.
Рівнянин Володимир Савченко зацікавився і вже нещодавно встановив на даху свого будинку сонячні колектори. Чи буде за цією першою ластівкою наступна? Це залежить від нашої ініціативності та нашого рівня тривоги за стан справ у вітчизняній електро- і теплоенергетиці, що є чи не найбільш затратними у світі.
Источник: Регiоальний портал - РIВНЕ | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Тупо економити чи шукати альтернативу"