Опубликовано: Оксана Савицкая
![«Люди почали менше купувати: життя змусило усіх нас вдатися до суттєвої економії»](http://vsevesti.com/content/opryadko@bigmir.net/images/f20140802032522-Олег-Кашко.jpg)
Генеральний директор ПАТ «Юрія», депутат Черкаської міської ради Олег Кашко – про падіння темпів розвитку торгівлі, виробництва та шляхи виходу із цієї ситуації.
- Однією із тенденцій останнього часу, яку ми, економісти, спостерігаємо, є падіння оборотів роздрібної торгівлі через зниження рівня купівельного попиту людей: життя змусило усіх нас вдатися до суттєвої економії
Безумовно, темпи зростання уповільнились як в торгівлі, так і у виробництві. До цього призвели наступні фактори:
- заморожування зарплат та пенсій, що відразу позначилось на внутрішньому споживанні товарів та послуг,
- згортання діяльності банківської системи – на сьогодні кредитування підприємство практично відсутнє, що, у свою чергу, пагубно впливає на виробництво,
- непомірне зростання вартості енергоносіїв (ПММ, природний газ, електроенергія), що, при відсутності кредитування, «вимиває» оборотні засоби підприємств і призводить до збільшення затрат на одну одиницю продукції,
- анексія Криму та військові дії на сході країни, втрата російського ринку збуту, що обертається падінням виробництва і, як наслідок – товарообороту в цілому.
Восени, переконаний, інфляційний тиск буде посилюватись. Яскравий приклад - процентні ставки банків для кредитування: якщо торік для підприємств ставка складала 18-20% річних, то сьогодні навіть під 30% річних не кредитують. А банки завжди були індикатором інфляційних процесів у економіці країни.
Іншими словами, ринок і далі буде згортатися. Купівельна спроможність – зменшуватися (адже під час війни люди купують лише найнеобхідніше, аби вижити), банки так само згортатимуть кредитування, аби зменшити свої ризики.
Який вихід я бачу у цій ситуації?
Безумовно, най кардинальнішим чином на ситуацію вплине припинення війни. Для виправлення економічної ситуації країні потрібне залучення інвестицій – але жоден бізнесмен чи інституція не вкладатиме кошти у країну, де точиться війна. Нам потрібна загальна модернізація економіки та виробництва – нинішня ситуація лише яскраво продемонструвала, що час для радикальних дій у економіці давно назрів. Необхідна термінова переорієнтація на нові ринки збуту (тут також потрібні інвестиції – для кожного із підприємств, що планує вижити і, більше того, зробити потужний ривок у своєму розвитку). Також, ми потребуємо чіткої стратегії і доктрини держави на законодавчому рівні – як у внутрішній, так і в зовнішній політиці.
За таких умов, через 5 років ми зможемо побачити реальну позитивну динаміку – як у масштабах економіки країни, так і в добробуті окремо взятої родини. Чи є підстави для такого оптимізму? Ми долали не один катаклізм у своїй історії – як політичний, так і економічний. Україна і українці переживали і голод, і розруху. Але ми – стійкі і працелюбні люди. І я переконаний, що зможемо справитись і з цією непростою ситуацією.
Добавить комментарий к новости "«Люди почали менше купувати: життя змусило усіх нас вдатися до суттєвої економії»"