– Протягом минулого року до інспекції надійшли 462 звернення від громадян щодо поганої якості придбаних ними товарів і послуг, – розповіла провідний спеціаліст-юрисконсульт Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області Анна КИДУН. – За два місяці цього року надійшло ще 50 звернень. У 2013-му споживачам було повернуто 78750 гривень, у січні та лютому цього року – біля 17 тисяч.
Мешканці області скаржаться і письмово, і телефоном. Найбільше незадоволення рівнян викликає якість товарів непродовольчої групи: металопластикових вікон, дверей, побутової і комп’ютерної техніки, верхнього одягу, взуття. Менше звертаються зі скаргами щодо неякісних продуктів харчування. Передусім нарікають на недоброякісну ковбасу, хліб, згущене молоко, масло, торти та інші солодощі. Дуже часто людей не задовольняє якість транспортних і житлово-комунальних послуг. Нерідко до інспекції телефонують і покупці інтернет-магазинів.
– У нас запитують, що робити, якщо інтернет-магазин надіслав неякісний товар, – продовжує тему фахівець. – Ми пояснюємо, що перед тим, як замовляти якісь речі через інтернет, варто дізнатися, де фактично розташований той чи інший інтернет-магазин і чи він узагалі існує. Адже покупцю, у разі виникнення проблем, доведеться звертатися зі скаргою до територіальної інспекції області, у якій цей магазин зареєстровано. Якщо ж товар замовляють через стихійні об’єднання, які мають назву «спільні покупки», треба бути особливо пильними. Більшість їх організаторів – не підприємці, тому в разі шахрайства ми нічим не зможемо допомогти. Це вже справа міліції.
Процедура організації перевірки працівниками інспекції звернень громадян досить тривала. Спочатку споживачеві необхідно написати претензію до підприємця у двох екземплярах, на одному з них поставити відмітку (число, дату, підпис, хто отримав) або ж надіслати поштою на юридичну та фактичну адресу підприємця рекомендованим листом з повідомленням про отримання. Претензія розглядається протягом 14 днів.
Щоб подати заяву в інспекцію, необхідно мати: претензію до підприємця, відповідь на неї та документи, які підтверджують вимоги споживача, викладені в заяві (квитанції, чеки, гарантійні талони, договори і т.д.), а також вказати повне найменування суб’єкта господарювання та адресу здійснення господарської діяльності. Потім інспекція надсилає заяву споживача до керівного органу – Держспоживінспекції України – для отримання згоди на проведення позапланової перевірки. Тільки після отримання такої згоди буде проведений позаплановий захід.
Після цього чомусь не дивує, що більшість із нас не поспішає до інспекції, а намагається самотужки вирішити проблеми повернення та обміну товару.
– Часто рівняни скаржаться на обслуговування у транспорті, – розповідає провідний спеціаліст інспекції Анатолій МАЙДАН. – Здебільшого до нас звертаються пенсіонери та інваліди, тобто пільговики. Вони мають право на 50-процентну знижку або ж на безкоштовний проїзд у міських та позаміських маршрутках. Але багато водіїв відмовляються перевозити таких пасажирів, незважаючи на те, що їм показують посвідчення. Щоб довести, що порушення було, людині достатньо надати нам дані приватного підприємця – власника маршрутки: прізвище, адресу, телефон (все це зазначено в «куточку споживача», який є у кожній маршрутці). Якщо ж цієї інформації нема, можна просто запитати у водія номер телефону підприємця або хоча б зазначити номер маршруту і прізвище самого водія. Процедура стандартна: людина пише претензію на ім’я перевізника. Якщо він не реагує, звертається до нас із заявою, а ми проводимо перевірку. Ні показів свідків, ні якихось додаткових даних не потрібно.
Були випадки, коли, купуючи телевізори та побутову техніку в магазинах, покупці платили додатково 500-600 гривень за «налаштування апаратури». Насправді ніяких послуг продавці не надавали, а кругленьку суму «ні за що» з людей здирали. При цьому покупці навіть не знали, за що вони переплачують.
Так само, оформляючи товар у кредит, можна підписати договір, де зазначається певний відсоток за страхування покупки. Поки покупець не прочитає за допомогою лупи, що ж там написано дрібним шрифтом, він навіть не здогадуватиметься про пастку, яку йому підготували продавці.
Нещодавно інспектори допомогли одному зі споживачів, з якого в магазині взяли аж дві тисячі гривень за страхування. Щоправда, гроші магазин йому не повернув, але натомість запропонував на цю суму придбати необхідний товар. Тому спеціалісти радять, купуючи техніку, уважно вивчати договір, зберігати всі чеки та квитанції, щоб у разі потреби можна було впливати на недобросовісних продавців.
Источник: Регiоальний портал - РIВНЕ | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Кого від кого захищають:"