51-річний Анатолій Семенюта з Канівщини у жовтні сів на студентську лаву: за рахунок ваучера на безкоштовну додаткову освіту чоловік опановує професію електрогазозварника. Двічі на тиждень він їздить на навчання до Канівського вищого професійного училища №23. Каже: хоча знайомий із електрогазозварюванням давно, на навчанні планує освоїти ази цієї професії та вміло використовувати їх у своїй роботі.
Зараз Анатолій Петрович поєднує навчання із роботою слюсаря з ремонту автомобілів на філії агрофірми «Заповіт Шевченка» приватного акціонерного товариства «Науково-виробнича фірма «Урожай».
– Практично все життя я пропрацював водієм, та у зв’язку зі станом здоров’я був вимушений змінити роботу, – розповідає чоловік. – Про можливість навчатися розповів сам директор училища. Після співбесіди в районному центрі зайнятості серед інших професій вирішив обрати для себе навчання за фахом зварювальника. Думаю, що з цією спеціальністю я завжди знайду можливість заробити на хліб. Навчатимуся до квітня, після чого отримаю сертифікат про закінчення такого курсу та допуск на виконання робіт.
Шанс на безкоштовну додаткову освіту дає Закон України «Про зайнятість населення», що набув чинності з 1 січня. Так, українці віком від 45 років та зі страховим стажем не менше 15 років можуть скористатися ваучером на здобуття нової професії коштом держави.
– Вартість ваучера встановлюється в межах вартості навчання, але не більше десятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На сьогодні ця сума становить 12180 гривень. Видається він безплатно, – розповідає директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко. – Скористатися правом на його отримання може будь-яка людина, незалежно від наявності статусу безробітного. Втім, вона має відповідати встановленим вимогам.
За його словами, вже цього року ваучери на навчання отримали 925 черкащан. Вони опановують професії водія навантажувача, електрогазозварника, обслуговування програмних систем і комплексів, обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів та тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва.
Ще 558 черкащан, 60 з яких мають інвалідність, за допомогою обласного центру зайнятості започаткували власний бізнес. Кожен із них отримав від держави одноразовий стартовий капітал. Допомогу на розвиток власного бізнес-проекту з початку року виплачено на загальну суму в розмірі 6,3 мільйони гривень. Григорій Григорович розповідає: для розгляду питання щодо отримання такої допомоги слід подати до центру зайнятості заяву про надання допомоги та бізнес-план.
– Безробітним, яким виповнилося 18 років та які не можуть бути працевлаштовані за сприянням служби зайнятості протягом місяця у зв’язку з відсутністю на ринку праці потрібної роботи, за їх бажанням, допомога по безробіттю може виплачуватися одноразово для організації підприємницької діяльності, – сказав Григорій Дендемарченко. – Започаткуванню власної справи, зазвичай, передує профорієнтаційна робота, тестування та визначення безробітними бізнес-ідеї, що є основою написання якісного бізнес-плану. Після цього майбутні підприємці проходять короткотермінові курси з організації підприємницької діяльності.
Директор обласного центру зайнятості наголосив: розмір одноразової допомоги по безробіттю для організації власної справи залежить від страхового стажу та сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом 12 місяців, що передували початку безробіття та заробітної плати.
– Серед колишніх безробітних для започаткування свого бізнесу дедалі популярнішим стає зелений туризм, – зауважив Григорій Григорович. – У цілому ж найбільш поширеними видами економічної діяльності є оптова та роздрібна торгівля, торгівля транспортними засобами, колективні, громадські та особисті послуги (у тому числі з ремонту), транспорт та зв’язок...
А з квітня цього року кожен охочий може звернутися до центру зайнятості за консультацією з питань організації власної справи або з питань успішного ведення власного бізнесу для підприємців. Нині за подібними консультаціями вже звернулося більше 2 тисяч черкащан.
Окрім іншого, відповідно до нової редакції закону «Про зайнятість населення» (розробленого у рамках нових соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича), роботодавці, які працевлаштують безробітних шляхом створення для них додаткові робочі місця, можуть отримати компенсацію фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
– Отримати компенсацію роботодавець може за умови, якщо він немає заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, його не визнано банкрутом та проти нього не порушено справу про банкрутство, – зазначив Григорій Григорович. – При цьому, право на компенсацію мають ті роботодавці, що влаштовують безробітних на нові робочі за направленням центру зайнятості та терміном не менше ніж на два роки.
За його словами, роботодавці, які протягом року забезпечували створення робочих місць та здійснювали виплату заробітної плати у розмірі не нижче 3 мінімальних заробітних плат, в наступному році матимуть право на зменшення єдиного соціального внеску на 50% за кожного працевлаштованого на таке робоче місце.
– Середній розмір єдиного внеску, який може компенсуватися роботодавцю, на Черкащині становить 37,19%, тобто щомісяця він може отримати компенсацію єдиного внеску у розмірі близько 825,00 гривень, а це означає, що за рік загальна сума компенсації складе біля 9 тисяч гривень, – зауважив директор обласної служби зайнятості. – Із початку року за працевлаштованих на нові робочі місця безробітних роботодавцям області профінансовано виплату компенсації єдиного соціального внеску на суму понад 100 тисяч гривень.
Так, на нові робочі місця з початку року вдалося працевлаштувати 267 безробітних, серед яких і 13 молодих людей на перше робоче місце.
Голова Черкаської обласної державної адміністрації Сергій Тулуб зазначає: створення нових робочих місць і зниження рівня безробіття є пріоритетом влади .
– Ми й далі працюватимемо над зниженням рівня безробіття, – сказав він. – Плануємо, що у наступному році нам вдасться працевлаштувати не менше 26,5 тисяч безробітних черкащан, організувати професійну перепідготовку не менш як для 9 тисяч безробітних та надати послуг з питань організації власної справи біля 9 тисячі осіб.
Довідково:
Упродовж 11 місяців цього року в області створено 19,3 тисяч нових робочих місць, що в свою чергу дозволило працевлаштувати 33,3 тисячі осіб, в тому числі 25,8 тисяч із числа зареєстрованих безробітних. До центрів зайнятості з пошуком роботи звернулася 2131 безробітна особа з інвалідністю. Кожна четверта з них (а це 589 осіб) – працевлаштована.
Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Спільними зусиллями до подолання безробіття: ініціативи Глави держави створюють нові можливості працевлаштування"