Україна може втратити унікальну пам’ятку - будинок, в якому виріс видатний український письменних М.Коцюбинський - тільки через те, що вінницька влада не змогла врятувати його стіни від засолення.
Про це народний депутат України, голова підкомітету з питань охорони та популяризації культурної спадщини Олександр Бригинець дізнався з отриманої від Вінницької обласної державної адміністрації відповіді на своє звернення із закликом не допустити руйнування будинку родини Коцюбинського у м. Бар Вінницької області.
Як повідомили нардепу, зазначений будинок був побудований на початку ХІХ ст. Під час Другої світової війни в підвалах і кімнатах будинку зберігалася сіль, якою просякнуті стіни приміщень на всю її товщину. Внаслідок виходу солей почала руйнуватися підлога, покриті стіни, осипатися штукатурка. Капітальний ремонт будинку здійснили у 1948 році. У 1964 у ньому було відкрито Музей М.Коцюбинського. Однак сіль продовжувала руйнувати будинок. Наступні капітальні ремонти у 1966 та 1973 роках результатів не дали. Саме тому було прийнято рішення перенести музей в інше приміщення. З того часу будинок пустував.
«Згаданий будинок, це не архітектурна пам’ятка, яку можна зімітувати з нових будівельних матеріалів. Це пам’ятка історії - будинок, який зберігає дух великого Коцюбинського. А дух митця замінити муляжем не можливо», - переконаний О.Бригинець.
Саме тому нардеп звернувся до Прем’єр-міністра М. Азарова з проханням взяти ситуацію під особистий контроль, створити робочу групу зі спеціалістів даної галузі і зробити все можливе, щоб врятувати даний будинок.
У відповіді також зазначається, що у 2010 році Державним підприємством Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій виготовлено експертний висновок щодо технічного стану будинку, відповідно до якого: «будинок аварійний і досяг фізичного зношення понад 80 %, його доцільно повністю розібрати та відновити як історичну пам’ятку через реконструкцію, практично будівництво нового будинку, за архітектурним виглядом розібраного будинку…». Орієнтована вартість проектних робіт складатиме 200-300 тис. грн., ремонтно-реставраційних робіт – 2-3 млн. грн.
Статус пам’ятки історії місцевого значення під № 313 будинок М.Коцюбинського отримав у 1971 році рішенням Вінницького обласного виконавчого комітету депутатів і трудящих.
Нагадаємо, будинок Коцюбинського огородили будівельним парканом, через що громада забила на сполох. Люди бояться, що пам’ятку знесуть, оскільки з будинку була знята табличка, яка засвідчувала його статус як пам’ятки.
Источник: ЗА КИЇВ | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Бригинець: Будинок Коцюбинського не хочуть рятувати"