Стару тему зразка 1980–х, проти якої 30 років тому боролися канівські екологи і яку вважали варварством археологи, чиновники дістали із запилених полиць...
1 квітня, як відомо, увесь світ сміється — у цей день відзначають День сміху, або День дурнів (April Fools' Day). Звичай веселитися, жартувати й обманювати один одного саме 1 квітня існує в багатьох країнах світу.
Саме в цей день "вписалась" чергова прес–конференція у Канівського міського голови з питання будівництва Канівської ГАЕС. І хоча проведення прес–конференції саме на таку тему було ініційоване місцевими журналістами та депутатами, те, що вона пройшла саме в День дурнів — це, скоріш за все, випадковий збіг. Хоча...
Чи будемо ми сміятися, коли розпочнеться чергова "стратегічна будова століття" на святій Шевченковій землі — дуже в цьому сумніваюсь. А ось чи залишимось ми після завершення цього будівництва в дурнях — тут не такі однозначні сумніви...
Думка про необхідність проведення прес–конференції з питання будівництва Канівської ГАЕС за участю представників ПАТ Укргідроенерго виникла після того, як з’явилась інформація про запланований початок будівництва ГАЕС уже цієї осені.
Будівництво Канівської ГАЕС розпочалося ще в 1985 році і було призупинено в 1992 році під час впровадження надзвичайних заходів зі стабілізації економіки України. За ініціативою ДАГК Дніпрогідроенерго мораторій на будівництво Канівської ГАЕС було скасовано розпорядженням Кабінету Міністрів України за №307–р від 19 квітня 1999 року. Таким чином було створено необхідні передумови для продовження будівельних робіт, але вони тоді не відновились. Оскільки будівництво Канівської ГАЕС – один з найбільш пріоритетних проектів ПАТ Укргідроенерго в найближчій перспективі, це питання знову випливло на поверхню. Більше того, саме 1 квітня 2013 року (і знову — 1 квітня!!?) в ПАТ Укргідроенерго в рамках місії Світового банку із впровадження спільного із МБРР Проекту реабілітації ГЕС відбулася зустріч із Регіональним керівником сектора енергетики Світового банку в Європі та Центральній Азії та Керівником Проекту реабілітації ГЕС Укргідроенерго з боку МБРР. Під час цієї зустрічі поміж інших питань сторони обговорювали можливість участі Світового банку у нових проектах ПАТ Укргідроенерго — будівництві Канівської ГАЕС. Про це повідомив офіційний сайт ПАТ Укргідроенерго.
Отож, повернемося до першоквітневої прес–конференції. На ній були присутні Канівський міський голова Віктор Ніколенко, його перший заступник Ігор Ренькас, перший заступник голови Канівської райдержадміністрації Галина Москаленко та представники ПАТ Укргідроенерго Юрій Литвиненко, заступник гендиректора ПАТ Укргідроенерго з перспективного розвитку і Тарас Кравчук, начальник відділу перспективного розвитку ПАТ Укргідроенерго.
З передісторією будівництва Канівської ГАЕС присутніх ознайомив заступник гендиректора ПАТ Укргідроенерго з перспективного розвитку Юрій Литвиненко. Він зазначив, шо Мінприроди, провівши наукову екологоекспертну оцінку проекту будівництва у 2010 році, надало висновок із зауваженнями щодо проекту і повернуло його на доопрацювання. Після доопрацювання зараз проект будівництва Канівської ГАЕС проходить повторну комплексну державну експертизу.
На питання, які зауваження екологи висувають стосовно проекту, Юрій Литвиненко відповів: "Проект незначною мірою впливає на навколишнє природне середовище в період будівництва. Це стосується вирубки лісів, птахів, звірів, які живуть в межах будівництва, та іхтіофауни..."
Проте сайт "Вікіпедія – вільна енциклопедія" відповідь на питання стосовно екологічних наслідків цього будівництва дає іншу:
"На думку фахівців Національного екологічного центру України існують наступні техногенні, екологічні та соціальні ризики проекту побудови Канівської ГАЕС:
— складні геологічні (зсуви грунту, руйнування берегів) умови будівництва та роботи станції, руйнування основних гідроспоруд ГАЕС, ризик техногенної катастрофи;
— підтоплення, що може негативно вплинути на умови життя населення та його доступ до питної води;
— вторинне радіоактивне та органічне забруднення води Канівського та Кременчуцького водосховищ — збитки для рибного господарства, сфери туризму та рекреації, ризик зараже–ння питної води населення Канева, Черкас та інших міст;
— руйнування берегів Канівського водосховища та розмивання Зміїних островів, які є час–тиною Канівського заповідника;
— знищення археологічних цінностей, які є повсюдно у зоні будівництва".
На питання, чи погоджується проект будівництва з археологами, Юрій Литвиненко відповів: "Ми направляли проект археологам в Черкаси для вивчення. В цьому проекті закладені кошти в тому числі й на археологічні дослідження".
На прохання журналіста спростувати чи підтвердити інформацію про те, що будівництво Канівської ГАЕС планується проводити за "китайські гроші", Юрій Литвиненко відповів: "Дійсно, в червні 2011 року було підписано угоду про наміри з китайською компанією. Розглянувши умови китайської сторони, ми заявили, що нас не влаштовують умови фінансування і обладнання, яке вони мали б нам поставляти. Переговори були призупинені. Ми ведемо переговори не лише з Китаєм, а й з Європейським інвестиційним банком. Європейські гроші дозволять нам використовувати обладнання, яке виготовляється в Україні, і зможемо до будівництва залучати українських спеціалістів".
На ряд питань присутніх на прес–конференції до представників ПАТ Укргідроенерго, наприклад, стосовно небезпеки цього будівництва і що внаслідок можливої аварії на ГАЕС буде прорвана дамба уже не нової Канівської ГЕС з катастрофічними наслідками не тільки для Канева, а й для всієї України, представник ПАТ Укргідроенерго відповів, що всі ці питання будуть розглядатися спеціалістами в процесі вивчення і надання екологічної оцінки проекту будівництва.
На питання, адресоване міському голові і представникам Укргідроенерго, чи планують вони проведення громадських слухань з питання будівництва ГАЕС, Віктор Ніколенко заявив: "Коли будуть висновки експертів і буде готовий пакет документів, обов’язково буде зустріч з громадою. Без цього неможливо. Міська і районна влада, а також представники Укргідроенерго зацікавлені в тому, щоб правдиву інформацію довести людям".
Стосовно планування строків відновлення будівництва Канівської ГАЕС заступник генерального директора ПАТ Укргідроенерго Юрій Литвиненко заявив: "Якщо будуть позитивні висновки експертів, які ми плануємо отримати уже в середині квітня, будівництво має розпочатися восени цього року".
Прес–конференція тривала майже дві години. Більш детальну інформацію щодо обговорюваних питань бажаючі зможуть отримати, перегянувши відеозапис прес–конференції, який з’явиться на канівському сайті kaniv.net та в Youtube до кінця цього тижня.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Канівські "електрифікатори" знову підняли тему будівництва ГАЕС, проти якої виступали екологи та археологи"