Декларування доходів : відповіді на питання
Опубликовано: Кам'янська МДПІ
В редакції районної газети «Чигиринські вісті» 26 березня пройшов сеанс телефонного зв’язку ”гаряча лінія” на тему: «Декларування доходів громадян: питання і відповіді».
На запитання чигиринців відповідала головний державний податковий інспектор Чигиринського відділення Кам’янської МДПІ Чабаненко Н.О. Пропонуємо вашій увазі відповіді на питання, що надійшли під час телефонної лінії.
Запитання: Я торік крім основної роботи працював ще по цивільно-правових угодах та отримував зарплату на декількох підприємствах (податок утримувався). Чи необхідно мені подавати декларацію про доходи?
Відповідь: Якщо фізична особа отримувала протягом року доходи, які нараховувалися (виплачувалися, надавалися) двома або більше податковими агентами у формі заробітної плати, інших виплат у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами та загальна річна сума таких доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного податкового року (у 2012 році – 128 760 грн. (1073х120)), то такий платник податків зобов’язаний подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня за місцем проживання (прописки).
Запитання: В 2012 році я отримав спадщину. З податкової інспекції я не отримав листа про необхідність подання декларації. Чи повинен я подавати декларацію до 1 травня?
Відповідь: Відповідно до п. 179.2 ст. 179 розділу IV Податкового кодексу України обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою або з яких сплачено податок до нотаріального оформлення спадщини. В іншому разі слід задекларувати доходи до 1 травня.
Запитання: Яку передбачено відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан і доходи?
Відповідь: Відповідно до ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від 51 до 136 грн.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 85 до 136 грн.
Запитання: Маю дві квартири, одну з них здаю в оренду. Чи потрібно подавати декларацію?
Відповідь: Відповідно до пп. 170.1.5. п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, то особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку — орендодавець.
При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені Податковим кодексом для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації. Тобто, податкову декларацію потрібно подавати один раз за результатами звітного року до 1 травня.
Запитання: Я навчаюсь у коледжі, навчання оплачує бабуся. Чому вона не має права на податкову знижку?
Відповідь: Платник податку має право включити до податкової знижки суму коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати (пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу). Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу). Таким чином, якщо за навчання студента сплатила його бабуся, яка не є членом сім’ї першого ступеня споріднення, то вона не має права на податкову знижку за навчання.
Запитання: Чи підлягає оподаткуванню дохід, отриманий від продажу власної сільськогосподарської продукції?
Відповідь: Відповідно до пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається дохід від відчуження безпосередньо власником сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки), вирощеної (виробленої) ним на земельних ділянках, наданих йому в розмірах, установлених Земельним кодексом України від 25.10.2001 р. №2768-III, для ведення особистого селянського господарства, будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок), ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва. Якщо розмір земельної ділянки було збільшено в результаті отриманої у натурі (на місцевості) земельної частки (паю) і перевищує 2 га - дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах і необхідно подати декларацію про доходи.
Запитання: Як заповнити і подати декларацію через Інтернет?
Відповідь: На інформаційному порталі органів ДПСУ є сервіс «Заповнення декларації онлайн»: http://sts.gov.ua/incomedecl. Крім того, раджу скористатися відеоінструкцією на субсайті ДПС в області http://ck.sts.gov.ua/ - розділ «Відеосюжети» на головній сторінці.
Запитання: Як оподатковуються доходи, якщо в одному році продається житловий будинок (у власності 21 рік) та гараж?
Відповідь: У разі продажу платником податку з доходів фізичних осіб протягом звітного податкового року гаража та одного житлового будинку дохід, отриманий від продажу гаража, оподатковується за ставкою 5 %, а оподаткування доходу, отриманого від продажу житлового будинку, залежить від терміну перебування такого майна у власності платника податку. Якщо житловий будинок перебуває у власності платника понад три роки, то дохід від продажу такого будинку не оподатковується, а якщо менше трьох років – то дохід від такого продажу оподатковується за ставкою 5%.
Добавить комментарий к новости "Декларування доходів : відповіді на питання"