![У Черкасах відбулась прем’єра вистави «Невідомий Артемовський»](http://www.oda.ck.ua/images/news/2013/1651.jpg)
Днями в Черкаському обласному музично-драматичному театрі імені Тараса Шевченка відбулась прем’єра вистави «Невідомий Артемовський», приурочена святкуванню 200-річчя від дня народження Семена Степановича Гулака-Артемовського. Документальна історія на одну дію, що супроводжувалась музикою, піснями й танцями, відтворена режисером театру Сергієм Проскурнею. Він самотужки збирав факти та історичні довідки з життя великого діяча, аби втілити їх у життя на сцені.
16 лютого – знаменна дата в історії країни. Цього дня у різні роки протягом XIX-XXI століття відбулось безліч важливих подій, а також народилося багато відомих діячів культури, зокрема: Микола Лєсков, Єфросинія Зарницька, Зінаїда Рибчинська та ін. А 1813 року з’явився на світ український композитор, співак, артист, драматург, автор першої української опери Семен Степанович Гулак-Артемовський. Саме з таких фактів розпочали виставу, звернувшись до всіх присутніх у залі, режисер постанови Сергій Проскурня та актори театру.
У ході ж самої вистави артисти ніби проживали на сцені сторінки життя Семена Степановича. Один з акторів – Павло Гончаров – неперевершено зіграв роль великого творця, показавши всю велич духу драматурга та прагнення його до розвитку українського театрального мистецтва, народного патріотизму.
Вразили грою на сцені й Олександр Павлютін (Михайло Глінка), Олег Телятник (Порфирій Михайлов-Остроумов), Олександр Гуменний (Джуліо Аларі, Пантелеймон Куліш), Наталія Панекіна (Олександра Іванова-Гулак) та ін. Надзвичайно приємно, що задля участі у прем’єрі до Черкас завітали й київські артисти: актори Майстерні театрального мистецтва «Сузір’я» Євген Нищук та Національного театру імені Івана Франка Петро Панчук, які зіграли Тараса Шевченка в різні періоди його життя; соліст оперної студії Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського Роман Походня (співак Андрій).
Артистам вдалося дуже влучно передати дух тодішнього періоду, показати, як у Петербурзі вирувало українське питання. Адже завдяки колосальному успіху українських акторів, таких як Семен Гулак-Артемовський, український репертуар виходив на імператорську сцену, що впливало на театральну індустрію, ідеологію, свідомість сучасників. «…українська народна опера – це ж новий прояв народної самосвідомості, нового заклику до талантів звернутися до вивчення й відтворення нового життя», – говорить під час вистави Гулак-Артемовський.
Піднесення національної значимості було не до вподоби тодішній російській владі, і, як наслідок –1863 року було видано Валуєвський циркуляр, що стало справжнім ударом для великого композитора. Більше того, це призвело до того, що Семен Степанович почав втрачати голос, що стало вже його особистою трагедією. Тож, радість і біль, які супроводжували творця протягом життя, були з успіхом продемонстровані на сцені Черкаського театру.
– Це зразок імпровізаційного живого театру, так званих відкритих драматургічних форм документальних драм, коли, володіючи величезним архівом, маєш можливість навіть під час проб з акторами, вибудовувати цілі колізії, – сказав опісля вистави її режисер Сергій Проскурня.
На прем’єру завітала заступник голови облдержадміністрації Тетяна Прітченко. Також до заключного акорду ювілейних святкувань долучилися й представники Городищини, в складі якої була присутня нащадок роду Гулаків пенсіонерка Ольга Шляхова. Після завершення вистави гості презентували всім сучасне наукове дослідження (видання) автора, наукового співробітника Городищенського районного музею С.С. Гулака-Артемовського Ольги Осипенко – про життя і творчість видатного діяча. А виконавцю головної ролі, Павлу Гончарову, представники Городищенської делегації вручили запашний коровай.
Між іншим, за словами Сергія Проскурні, в теплий період цього року театр планує з виставою об’їхати всі районні центри Черкащини.
Довідково:
Протягом минулого тижня на Черкащині відбувались різні заходи, приурочені святкуванню ювілейної дати великого драматурга. Так, в Черкаському музичному училищі імені Семена Гулака-Артемовського пройшов концерт української музики на честь 200-річчя від дня народження визначного діяча. В концерті прозвучали твори композитора, які заздалегідь підготували студенти та викладачі закладу. Поміж них: Академічний хор під керівництвом В. Сергієнка, Ансамбль баянів під керівництвом Ю. Сажина та ін. Під час концерту прозвучали також кращі твори видатних українських композиторів та кілька авторських творів студентів.
Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "У Черкасах відбулась прем’єра вистави «Невідомий Артемовський»"