У Парламенті зареєстрований проект Постанови №2129 про відзначення у 2014 році 200-річчя з дня народження Джона Джеймса Юза. Ініціаторами проекту стали Томенко М.В., Бригинець О.М., Міщенко С.Г. та Аваков А.Б.
Про це під час брифінгу у ВРУ повідомив один з ініціаторів проекту, народний депутат України (фракція «Батьківщина») Олександр Бригинець.
Джон Джеймс Юз - британський гірничий інженер родом із Південного Уельсу. Він увійшов в історію України як людина, яка, покинувши батьківщину, переїхала в порожній степ, де заснувала першу шахту та металургійний завод в Україні.
«Сьогодні жителів Донецька намагаються видавати за таких собі російсько-радянських людей, родом зі Сталіно (колишня назва Донецька). Дуже хотів би, щоб донецька громада відчувала себе людьми інтегрованими в Європу ще в момент заснування міста, адже це місто заснував виходець з Великої Британії», - заявив О.Бригинець.
Крім цього, О. Бригинець як голова підкомітету з охорони та популяризації культурної спадщини зацікався ще одним фактом в історії Джона Юза.
«У 2013 році виповнюється 140 років із дня заснування будинку (вул. Клінічна, 15) — побудованого в Юзівці (нині Донецьк) для родини Джона Юза. Зараз, на жаль, в цьому будинку не існує ні історичного, ні культурного, ні мистецького життя. А мені хотілося б, щоб люди пам’ятали про Юза не тільки споглядаючи на пам’ятник, встановлений на його честь у місті, але й відвідуючи його будинок. Це місце треба зробити туристично привабливим», - вважає О.Бригинець.
Як варіант, О. Бригинець пропонує заснувати в ньому музей Юзівки. «Для молодих міст дуже важливо зберігати свої історичні споруди. В даному випадку будинок Юза фактично дорівнює року заснування міста Юзівки. В Києві немає будинку, який був би створений 1530 років тому, і в якому жив засновник Києва - Кий, а от в Донецьку є будинок, в якому жив засновник міста і цим треба пишатися», - переконаний О.Бригинець.
Довідка: Джон Джеймс Юз (Х’юз) у 1869 році став засновником першого металургійного заводу кам'яновугільного, залізного й рейкового виробництва на території України. Завод працював за повним металургійним циклом, тут вперше в Російській Імперії було запущено 8 коксових печей, освоєне гаряче дуття. Заснований Юзом комбінат став одним з індустріальних центрів Російської Імперії, а потім і України. У 1913 році в Юзівці вироблялось 74% заліза Російської імперії.
Окрім того, за час своєї діяльності Джон Юз створив місто навколо цих промислових об’єктів, яке до 1923 року носило його ім’я – Юзівка, згодом було перейменовано у Сталіно, а вже потім отримало назву Донецьк. Сьогодні це місто є найбільшим індустріальним центром України.
Источник: ЗА КИЇВ | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Бригинець і Томенко пропонують вшанувати пам’ять засновника Донецька"