25 січня Православна Церква відзначає день пам’яті святої мучениці Тетяни “і з нею в Римі потерпілих”, а студенти вузів — День студентства.
Свята Тетяна (грецьке Татіана), як свідчить переказ, жила в Римі у II-III століттях, за часів жорстоких гонінь на християн. Її батько, знатний римлянин, таємно сповідував віру в Ісуса Христа і виховав свою дочку в християнському дусі. Вона не вийшла заміж і присвятила себе служінню Богові. Згодом була поставлена діаконесою в одному з римських храмів, де в постах і молитвах доглядала за хворими та допомагала нужденним, пише портал "Хрещатик".
Коли у Римі до влади прийшов гонитель християн Ульпіан і кров християн полилася рікою, схопили і діаконесу Татіану.
Язичники ввели її в храм Аполлона, щоб вона поклонилась, свята помолилась до Христа — і тут відбувся раптом землетрус, ідола рознесло на друзки і частина храму обвалилась, заваливши жерців і багатьох язичників.
І коли святу діву почали бити і викололи їй очі, вона все зносила мужньо і молилась за своїх мучителів. І коли кати побачили чотирьох янголів, які оточили святу і відводили від неї удари, і почули Глас з небес, то повірили в Христа і пали до ніг Татіани. За це вони були одразу ж вбиті.
На другий день святу знову піддали тортурам: били, різали її тіло, але з ран полилось молоко замість крові і в повітрі розлились пахощі. Мучителі знемогли, заявили, що хтось невидимий їх самих б’є залізними палицями, і дев’ятеро катів тут же померли.
Наступного ранку вражені мучителі побачили, що після всіх тортур Тетяна з’явилась на суд повністю здоровою і ще більш сяючою і прекраснішою, ніж раніше. Тоді її відвели до цирку і випустили на неї лева, та звір не торкнувся святої і став покірно лизати її ноги. Тоді її кинули у вогонь, але той не зашкодив мучениці. Язичники, думаючи, що вона чародійка, постригли їй волосся, аби позбавити її чарівної сили, і закрили в храмі Зевса. Через три дні, зайшовши до храму, жерці побачили знищеного в прах ідола і святу, що радісно закликала ім’я Господа.
І тоді винесений був Татіані смертний вирок, і вона була усічена мечем. Разом з нею, як християнин, був страчений і батько святої, який відкрив їй істини віри Христової.
Ім’я “Татіана” дуже давнє і в перекладі з грецької означає “упорядниця, засновниця”.
Саме на Тетянин день, 25 січня 1755 року, імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ “Про заснування Московського університету”. День підписання указу генерал-ад’ютант граф Іван Шувалов вибрав не випадково: таким чином він зробив своєрідний подарунок на іменини своїй матері — Тетяні Петрівні.
Відтоді свята Тетяна вважається покровителькою студентів і педагогів. Традиційно Тетянин день широко святкують студенти.
Спочатку це свято відзначали лише в Москві і дуже пишно.
За спогадами очевидців, щорічне святкування Тетяниного дня було для Москви справжньою подією. Складалось воно з двох частин: короткої урочистої церемонії в приміщенні Московського університету і шумного народного гуляння, брала участь в ньому майже вся столиця. До речі, в цей день квартальні навіть надзвичайно нетверезих студентів не чіпали. А якщо і наближались до них, то лише щоб довідатись: “Чи не потребує пан студент допомоги?”.
Пізніше Микола І видав указ, в якому розпорядився святкувати не день відкриття університету, а підписання акту про його утвердження.
Так волею монарха з’явилося студентське свято — День студентів. До того ж, з нього починались студентські канікули, і саме цю подію студентська громада завжди відзначала весело і гучно. Святкування “професійного” дня студентів мало свої традиції і ритуали — влаштовувались урочисті акти з роздачею нагород та промовами. І сьогодні, як і сто років тому, студенти влаштовують гучні та веселігуляння в цей день. Бо, як відомо, студент ніколи не пропустить шанс відпочити від навчання,— згідно з народною мудрістю, від нескінченного святкування його відволікає лише “гарячий” сесійний час.
lviv.expres.ua
Источник: ЗА КИЇВ | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Студенти та педагоги вшановують свою покровительку"