![Клуб збитих льотчиків](http://www.pres-centr.ck.ua/ximages/news/articles/normal/31084.jpg)
У Черкасах колишні чиновники навчали, як контролювати нинішніх
Їхня офіційна назва – "Бюро аналізу політики". Самі вони себе називають – Клуб збитих льотчиків. Діячі із Сум, що ще до 2004 року мали навички громадської боротьби, потім займали високі пости в органах державної влади, були депутатами, тепер об’єдналися заради того, щоб «кошмарити» своїх учорашніх колег і наступників.
"Набивши руку" на своїх земляках, нині їздять по всій Україні і навчають усіх охочих контролювати владу і змушувати її враховувати інтереси громади.
– Ми не прагнемо нікого посадити, – каже Віктор Бобиренко, колишній начальник обласного управління сім’ї, молоді та спорту Сумської ОДА, а тепер тренер з "Бюро політичного аналізу", котре провело у Черкасах семінар з аналізу місцевих бюджетів та держзакупівель. – Ми розказуємо всім про корупцію, про те, що у вас крадуть ваші гроші. До речі, на цій хвилі ми виграли цьогорічну виборчу кампанію і тепер маємо свого нардепа – екс-заступника губернатора Олега Медуницю.
Будь мужиком, напиши заяву....
– Олега Медуницю у 2010 році, коли виграв президентські вибори Віктор Янукович, звільнили першого, я ще довго опирався. Правда, мені новий, біло-синій губернатор пропонував залишитися, отримавши правильний партквиток. Я сказав, що не можу, бо соромно буде з друзями і знайомими вітатись. А він мені: ти не розумієш, ми прийшли надовго, мінімум на 10 років... А я й кажу: "Та були вже одні, в 1941-му прийшли, теж казали, що назавжди, а через 2 роки їх прогнали". Після цього мені сказали: будь мужчиною, напиши заяву. Я був мужчиною і заяву не написав. Боровся до кінця. Зате тепер я перевірений усіма можливими службами.
Клуб збитих льотчиків
Громадську організацію створили удвох з Медуницею. Написали проект на грант Фонду "Відродження". Взагалі-то громадська організація не отримає від міжнародного фонду грант, якщо вона сьогодні створена, якщо не має грантової історії. Та нам повірили. Ми їм чесно сказали, що ми – клуб збитих льотчиків, ми екс-чиновники, ми знаємо, як красти, але були принципово чесними, не заробили нічого, і нам нікуди йти. Я наприклад був і громадським діячем, і чиновником у владі, і депутатом міської ради - заступником голови планово-бюджетної комісії. А тут же ще мені на мозоль наступили. Мало того, що я вмію цим займатися, в мене ще є внутрішня мотивація – насолить. І таких нас вже кілька зібралося: колишній голова райдержадміністрації, заступник начальника ще одного обласного управління, жінка-пенсіонерка з управління економіки, ну і ми з екс-замом губернатора.
Зараз наші чиновники крадуть обережніше
Почали з того, що проводили власні розслідування, а потім писали і розповідали людям, як нас грабують. Наприклад, з бюджету виділили на реконструкцію дороги кілька мільйонів гривень. Ми зміряли ширину, довжину ділянки, дізналися в магазині ціну червоної ікри, і написали: оцю дорогу можна було б встелити шаром червоної ікри такої-то товщини. На цьому не зупинилися. Ходили щодня на цю ділянку і фотографувати роботи. А потім даємо запит, які роботи зроблені, і дізнаємося, що замінили всі комунікації. А в нас фото є – що ніяких комунікацій не міняли! З того був чималий резонанс.
Та були в нас і більш гучні справи – відкриття замість психлікарні діагностичного центру у Сумах, наприклад. Раніше, правда, «копати» порушення було легше. Зараз вже наші чиновники крадуть обережніше, ховаються...
На реконструкціях можна вкрасти до 30%
Ми вже навіть вивели певні закономірності.
Наприклад, всі чиновники дуже люблять будівництво, бо на ньому можна вкрасти до 15 % коштів, а ще ж щось хоче заробити й той, хто віддасть ці 15 % чиновникам, себто підприємець, який виконує роботи.
Більше за будівництво чиновники люблять тільки реконструкцію. На ній можна вкрасти всі 30 %. До прикладу, приходить комісія приймати об’єкт, а їй показують: отут була стіна, ми перенесли її сюди і витратили на це кілька тисяч. А насправді вони її й не переносили, вона стояла, де й стоїть.
При будівництві доведеться все заздалегідь прорахувати, а при реконструкції жоден спеціаліст точно не прорахує. Ще одним прикладом клондайку для чиновників є ямковий ремонт. Ніхто не знає, скільки в ямку покладуть суміші – лопату чи відро. І зазвичай кладуть лопату, а списують відро.
Принципи формування бюджету: необхідність і хотюнчики
Громада – це велика сім’я. Чому ж у нас бюджет громади і бюджет сім’ї формується по-різному? В бюджеті сім’ї все дуже чітко. Не так, як в анекдоті: що б діти їли, якби батько не пив: пляшки здали – купили їжу. У нормальній сім’ї бюджет формується за кількома принципами: безпека сім’ї, розвиток потенціалу дітей, а тільки потім – хотюнчики, наприклад поїздка до Єгипту. Чому ж коли міський бюджет формується, цей принцип не працює?
Так от, фонтани, площі ремонтувати – це хотюнчики.
Колектор – необхідність, дахи у людей течуть – необхідність.
Ми, наприклад, цього року не дали витратити 3,4 млн грн на реконструкцію Театральної площі в Сумах. Один депутат все пропонував покласти на неї плитку, поставити лавочки. А в нього – завод тротуарної плитки. Зрозуміло, що він хоче ці гроші завести на підприємство і з бюджету рік годуватися.
Як робити аналіз бюджетних витрат
Пам’ятаєте відомі слова з "Дембеля": "Ти суслика бачиш? – Ні. – І я не бачу. А він є!" Ми всі знаємо, що чиновники крадуть, а як їх "вирахувати"?
Секрет 1-ий: бюджетний кодекс передбачає програмно-цільовий метод фінансування. Тобто: є програма – є фінансування. так що треба дивитися, які діють обласні програми.
Секрет 2-ий: треба дивитися заходи на виконання цих програм – вони кожним управлінням-розпорядником коштів розробляються окремо.
Секрет 3-ій: чиновники намагаються «заховати» кошти між першим і другим рівнем розпорядників. Наприклад,перший рівень – це управління сім’ї та молоді. Другий – спортивна школа, якій управління перекидає кошти з обласного бюджету. Є частина грошей, які проходять "транзитом" – на зарплати, енергоносії тощо. А є – на заходи, інші видатки. Там і треба шукати.
Секрет 4-ий: Найлегше відстежити тендерні закупівлі – їх можна побачити в інтернеті на сайті "Вісника державних закупівель". Якщо товари та послуги були закуплені не через тендер, тоді алгоритм такий:
витребувати в управління, яке ви перевіряєте, план бюджетних асигнувань – так званий календарний план. Його вам повинні надати як публічну інформацію.
якщо якийсь захід зацікавив, вимагати копію рахунків за придбане чи за виконані роботи та надані послуги, договір, акт виконаних робіт, за необхідності – положення про захід.
За тією самою схемою перевірити заклади та установи, підпорядковані управлінню або виконавців робіт.
При виявленні суттєвих розбіжностей можна звертатися з заявою до правоохоронних органів.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Клуб збитих льотчиків"