П’ять років тому КП "Черкаситеплокомуненерго" уклало угоду з Європейським банком реконструкції і розвитку про надання кредиту на модернізацію систем теплопостачання у Черкасах.
Роботи з реалізації цього проекту почалися два роки тому. Нині Черкаси мають перші позитивні результати.
Перший напрямок – котел на біопаливі
Першим за кошти кредиту ЄБРР у Черкасах встановили котел, який працює на альтернативних джерелах – дерев’яній трісці. Тендер на постачання та встановлення цього котла виграла французька компанія "Кюнен-Альтержис". Загальна сума контракту становить 7,1 млн грн. Обладнання встановили на вул. Менделєєва у Соснівці.
– Раніше котельня, яка опалює мікрорайон "Соснівки", використовувала газу на 7 мільйонів гривень. Нині ж при використанні дерев’яної тріски затрати становлять 4 мільйони гривень. Економія – 3 млн грн. Причому навіть ті 4 млн грн, що ми витрачаємо на тріску, йдуть в економіку Черкас і області. Адже ми закуповуємо матеріали в черкаських лісгоспах, наймаємо наших працівників, які отримують заробітну плату тут, а не за кордоном. Одним словом, ми дотуємо власну економіку, а не економіку чужої країни, – зазначив міський голова.
За його словами, з огляду на нинішню ціну газу – 3 884 грн за 1 тис. м куб. – окупність проекту становить 1,3 роки. Кредит взятий в ЄБРР на 15 років. Тобто через рік КП "Черкаситеплокомуненерго" вже отримуватиме прибуток від цього проекту.
Другий напрямок – модернізація котелень
За кошти кредиту ЄБРР були модернізовані три котельні: на вул. Онопрієнка, Красовського та Сумгаїтській. Там повністю замінили старі котли, які мали ККД на рівні 80-85%, на нові, котрі мають ККД 95-96%. Таким чином споживання газу зменшиться на 10-12%.
– Завдяки модернізації котелень ми зменшимо споживання газу і менше залежатимемо від "Газпрому". Причому споживачі – а це жителі Черкас – не відчуватимуть дискомфорту: тепло та гаряча вода подаватимуться належної якості, – зазначив Сергій Одарич.
Третій напрямок – заміна аварійних мереж
Загалом за кошти ЄБРР планувалося замінити близько 6 км аварійних тепломереж на сучасні попередньо ізольовані труби. Період експлуатації цих труб – 50 років. За словами міського голови, Черкаси мають найнижчий показник втрат тепла через мережі по Україні.
На сьогодні виконано більшість робіт із заміни мереж. Решту планують продовжити навесні наступного року.
– Втрати тепла в старих трубах складають 13%, а то й більше. Попередньо ізольовані мають нормативні втрати тепла – 3%. Тож ми не опалюватимемо землю чи повітря, а скеровуємо теплоносій у квартири і будинки. Окупність цього напрямку 8 років, — зазначив Сергій Одарич.
Четвертий напрямок – встановлення ІТП
За кошти кредиту ЄБРР в Черкасах у 107 будинках встановлять індивідуальні теплові пункти. Сума контракту – 29 млн грн. Переважно ІТП встановлюватимуть у будинках Південно-західного району та в районі котельні по вул. Різдвяній. ІТП дозволить самим жителям заощаджувати тепло. Завдяки автоматичному регулюванню вдасться уникнути такого поняття, як "перетопи", а заощаджувати можна до 30% тепла.
– Відбувся тендер. Виграла його болгарська фірма. До цієї країни вирушив директор КП "Черкаситеплокомуненерго", щоб перевірити устаткування. Плануємо, що за два тижні почнемо встановлювати ІТП. Завершимо роботи вже влітку наступного року, – розповів Сергій Одарич.
П’ятий напрямок – встановлення когенераційних установок
Планується встановлення трьох когенераційних установок за адресами: вул. Сумгаїтська, Онопрієнка та Красовського. Ці установки дозволять виробляти електроенергію, а побічний продукт – буде тепло. По суті це міні-ТЕЦ, основне завдання яких виробляти електрику. До того ж КП "Черкаситеплокомуненерго" отримало відповідну ліцензію на виготовлення і транспортування електроенергії.
– Завдяки встановленню цих когенераційних установок ми плануємо прокласти кабель до 3-ої черги підйому КП "Черкасиводоканалу". Ця черга подає воду в Південно-Західний район, район Луначарського та на Геронимівку. Вартість електроенергії, яку використовує водоканал, – 1 гривня 10 копійок. А собівартість електроенергії, що вироблятимуть наші когенераціні установки – на рівні 60 копійок за 1 кВт. Економічний ефект, думаю, очевидний, – говорить Сергій Одарич.
Встановлення когенераційних установок планують зробити цього року, а ввести їх в експлуатації вже наступного.
За словами міського голови, за рахунок проведення прозорих тендерів вдалося заощадити кошти кредиту. Так, угодою було передбачено 11,2 млн євро, а завдяки тендерним процедурам заощадили майже 1 млн. євро. Нині мерія Черкас спільно із банкірами і тепловиками вирішують, куди скерувати цей заощаджений мільйон. Один із варіантів – направити гроші на встановлення індивідуальних теплових пунктів у інших житлових будинках.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Кредит ЄБРР дає позитивні результати"