Черкаська область у 2011 році займала 16 місце в Україні по кількості малих підприємств (враховуючи фермерські господарства) на 10 тисяч осіб наявного населення – 49 одиниць (по Україні – 70).
Цей показник зменшився порівняно з 2010 р. на 2 од. або на 4%. Доля малих підприємств у загальній кількості підприємств – суб’єктів підприємницької діяльності склала 91,6%.
Традиційно, малий бізнес Черкащини тяжіє до торгово–посередницької діяльності; частка таких підприємств найбільша – 26%. Трохи меншою (23%) є питома вага малих підприємств сільського господарства, мисливства, лісового господарства, а промислових – лише 13%.
На малих підприємствах працювали 44,3 тис. найманих працівників (на 1,3% менше ніж рік назад), або 28,5% усіх працюючих на підприємствах-суб’єктах підприємницької діяльності. У середньому, на одному підприємстві працювали 7 осіб. Чисельність працюючих малих підприємств складала 6% населення області у працездатному віці.
У 2011 р. малими підприємствами реалізовано продукції (робіт, послуг) на суму 9629,3 млн.грн., що складає 17,5% у загальнообласних обсягах реалізації (на 1,1 відсоткових пункта менше ніж у 2010 р.). Як і у попередні роки, половину цих обсягів дають підприємства торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку.
Проблемою підприємств малого бізнесу є низький рівень оплати праці. Середньомісячна заробітна плата працівників малих підприємств хоча і зросла на 12%, склавши 1219 грн., проте, майже на 37% була нижчою від середнього показника по області (1924 грн.). Найбільшу заробітну плату отримували працівники малих підприємств фінансової сфери – 1875 грн.
Можливість підвищення заробітної плати прямо залежить від фінансового стану підприємств. У 2011 р., вперше за останні чотири роки, отримано позитивний фінансовий результат від діяльності малих підприємств – 202,5 млн.грн. прибутку до оподаткування (у попередньому році – 101,3 млн.грн. збитку). Діяльність підприємств сільського господарства, мисливства, лісового господарства, як і у попередні роки, була найбільш прибутковою – 403,9 млн.грн., що у 2,4 раза більше порівняно з 2010 р. А от промислові види діяльності є традиційно збитковими – 139,2 млн.грн. проти 33,6 млн.грн. рік назад. Така поширена на Черкащині сфера діяльності, як торгівля, теж несе щороку зростаючі збитки: у 2011р. вони зросли у 2,3 рази і склали 34,4 млн.грн.
Вочевидь, успішному розвитку малого бізнесу заважають чинники, які залежать, як від державної політики, так і від відповідальності та ініціативи самих суб’єктів цього сектору економіки.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "На Черкащині зменшилась кількість малих підприємств"