![Нова транспортна система Черкас: реформа заради реформи?](http://www.pres-centr.ck.ua/ximages/news/articles/normal/27927.jpg)
Радикальні зміни чекають на громадський транспорт обласного центру: навесні наступного року в Черкасах мають повноцінно запрацювати 10 тролейбусних маршрутів, зате замість нинішніх 35 автобусних "номерів" залишаться всього... 14.
Із 350 "Богданів" і "Еталонів" залишиться тільки 53, натомість має бути придбано 74 автобуси великої місткості.
Навіщо це потрібно?
– Ні для кого не секрет, що з усіх обласних центрів України найкраща система громадського транспорту – в Черкасах, – переконаний приватний підприємець Петро Копієвський, підприємство якого обслуговує низку маршрутів. – У нас у Черкасах – комфортні автобуси, а в деяких навіть великих містах на маршрути й досі виходять маленькі бусики.
Справді, як наголошували учасники презентації нової транспортної схеми, що відбулася 13 липня, зусиллями міської влади на чолі з мерами Володимиром Олійником, Анатолієм Волошином і Сергієм Одаричем у Черкасах відпрацьовані зручні маршрути, організоване якісне обслуговування пасажирів кондукторами (в багатьох інших містах гроші приймають водії), в автобусах оголошують зупинки... Здавалося б, навіщо переробляти те, що і так добре працює? Між тим, один із творців нинішньої транспортної системи Сергій Одарич – іншої думки.
– Перед Черкасами, як і перед більшістю міст України сьогодні стоїть серйозне завдання, пов’язане з переглядом наявних схем маршрутів громадського транспорту, – заявив міський голова під час презентації нової транспортної системи. – Мета – поліпшити якість пасажирських перевезень, врахувати потреби малорухомих груп населення, захистити екологію міста від зайвих викидів.
На думку низки фахівців, транспортна реформа також дозволить зосередити в руках міської влади фінансові потоки, що йдуть від перевезень пасажирів і нині поповнюють доходи приватних підприємців...
За прикладом Львова
Про необхідність докорінної реформи громадського транспорту в Черкасах представники міської влади стали активно говорити восени минулого року, коли через брак коштів у бюджеті було практично призупинено пільгові перевезення у тролейбусах. Прагнучи уникнути збитковості електротранспорту, міський голова оголосив про необхідність повернути тролейбусу популярність серед платоспроможних пасажирів. Для цього планувалося ліквідувати автобусні маршрути, які дублюють тролейбусні, а також радикально оновити тролейбусний парк.
Вивчаючи іноземний та вітчизняний досвід роботи громадського транспорту, міська влада натрапила на приклад Львова, де з початку 2012 року було проведено радикальну реформу, що дозволила підвищити частку електротранспорту в пасажироперевезеннях, перевести значну частину перевезень з малих автобусів на великі й узагалі зменшити кількість маршрутів, розвантаживши таким чином вулиці у центральній частині міста. Оскільки Львів уже мав досвід реформування громадського транспорту, черкаська міська влада запросила фахівців Національного університету "Львівська політехніка", які брали участь у тамтешній реформі, для розробки проекту нової концепції транспортної системи нашого обласного центру.
Наскільки проблеми Черкас із їхніми досить широкими вулицями й відносно невеликим населенням відповідають проблемам старовинного Львова – це питання залишається відкритим. Перевізники твердять: затори в центрі Черкас якщо й утворюються, то не стільки через громадський транспорт, скільки через легкові автомобілі: за даними генерального директора "Черкаського АТП-17127" Олени Куниці, у Черкасах на один автобус припадає близько 100 легкових автомобілів.
Реформа з безліччю запитань
Викликає багато запитань і технологія проведення досліджень, які передували розробці львівськими фахівцями нової транспортної схеми. Практичні дослідження тривали протягом тижня у квітні. За задумом організаторів, студенти ЧДТУ, залучені до робіт, мали їздити у громадському транспорті й фіксувати, скільки людей зайшло та вийшло на кожній зупинці. Натомість перевізники доручили кондукторам позначати, на якій зупинці зайшли, а на якій вийшли самі студенти-дослідники. Нині представники перевізників стверджують, що на багатьох маршрутах хлопці та дівчата проїхали всього кілька зупинок, а на деяких не були взагалі...
Транспортна реформа, якою вона бачиться зараз, несе в собі чимало й інших сумнівних моментів. Зокрема, як твердить голова черкаського обласного осередку Української асоціації перевізників Борис Радіоненко, асфальтне покриття багатьох черкаських вулиць не готове до роботи на них великих сучасних автобусів, які, до речі, й коштують чимало та не по кишені багатьом перевізникам. Крім того, внаслідок реформи і зменшення кількості автобусів роботу втратять понад 1100 водіїв, кондукторів та інших працівників автопарків.
Та найбільше зміни у схемі громадського транспорту Черкас вразять самих пасажирів. Судіть самі.
У перевезеннях передбачається задіяти 78 тролейбусів (необхідну кількість місто закупить), 74 автобуси великої місткості та 53 автобуси малої місткості. Поки йдеться про тролейбуси, серце черкащанина буквально радіє. Наявні тролейбусні маршрути діятимуть у повну силу. Тролейбуси мають ходити регулярно, часто, їхні маршрути планується подовжити і дещо змінити. Зокрема три маршрути заїжджатимуть на новий автовокзал – за словами Сергія Одарича, це потрібно для того, щоб забирати пасажирів з автобусів, що прибуватимуть із Києва по майбутньому правобережному автобану "Київ–Черкаси".
Разом з тим, чимало очевидних вад запропонованої схеми одразу було помічено вже учасниками презентації транспортної схеми. Так, впадає вічі перевантаженість вулиць Ільїна, Благовісної і Можайського. А внаслідок скасування автобусного маршруту №9 від Третьої лікарні й далі по Пастерівській проходитиме тільки один маршрут №29, який об’єднує Південно-Західний район і Митницю...
Під час презентації нової транспортної схеми міський голова Сергій Одарич запевнив присутніх, що її запровадженню передуватиме широке громадське обговорення. Зміну маршрутів заплановано на березень–квітень наступного року. Залишається тільки сподіватися, що в ході цього обговорення громадськості нарешті стане зрозумілим, для чого все це потрібно, а міська влада перегляне реформу так, щоб не ускладнювати життя черкащанам.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Нова транспортна система Черкас: реформа заради реформи?"