![Видача актів на землю на Чорнобаївщині супроводжується скандалами і пожежами](http://www.pres-centr.ck.ua/ximages/news/articles/normal/27758.jpg)
Боротьба за земельні паї у кількох селах Чорнобаївського району триває вже не один рік.
Два господарства, що прагнуть обробляти землю у селах Іркліїв, Скородистик, Червоногірка та Загородище – місцева новоутворена "Вершина-2011" та господарство з сусідніх Мельників "Агроко" – звинувачують одне одного в нечесній конкуренції, а останнім часом – ще й у підпалах.
Землю довелось засівати з міліцією...
Минулого тижня в Будинку культури села Скородистик було видано кілька десятків державних актів на землю. Подія б ця була буденною, якби не багаторічна епопея з приватизацією землі в цьому селі. Тому усе супроводжувалося сваркою і... пожежею на полі.
У попередніх номерах "Прес-Центр" писав, як колгосп "Радянська Україна", що обробляв землю в чотирьох селах Чорнобаївського району, в 1994 році перетворився на спілку колективних власників "Міжгір’я" зі статутом, який зберігає неподільними землі й майно господарства доти, поки воно не буде ліквідоване.
Консервація земельних відносин радянського зразка створила селянам у подальшому чимало проблем. Приватизацію своєї землі їм довелось проводити через суди. На сьогодні колись потужне "Міжгір’я" занепало і змушене було укласти договір про співпрацю з господарством із сусіднього села Мельники – СТОВ "Агроко". При цьому не було враховано думку тих пайовиків, які не бажали продовжувати співпрацю ні з "Міжгір’ям", ні з "Агроко", а вирішили вступити в новостворений сільгоспкооператив "Вершина".
– За паї ми судилися. Землю тих пайовиків, які отримали акти і уклали угоди з "Вершиною", засівали цієї весни силою, на полі були і міліція, і охорона СТОВ "Агроко", і сам керівник цього господарства Василь Величко. І хоч влада запевняє, що нам ніхто не заважає господарювати, нам ледве вдалося засіяти 196 га землі з 260 га, які має право обробляти наше господарство. І то після того, як пікетували облдержадміністрацію і зверталися по допомогу до народного депутата Миколи Томенка. Тепер от близько півтори сотні пайовиків ніяк не отримають державні акти. А тим часом працівники СКВ "Міжгір’я", яке вже фактично є частиною СТОВ "Агроко", ходять з нашими актами попід хатами та торгують ними, – каже жителька Ірклієва Надія Махиня, асоційований член кооперативу "Вершина".
Хто видає селянам акти?
Господарство "Міжгір’я" – практично останнє в районі, пайовики якого досі не отримали земельні акти. Юрій Петренко, начальник відділу земельних ресурсів Чорнобаївського району пояснює: цей процес так затягнувся, бо у господарства був нестандартний статут. Людей же дивує, що з їхніми державними актами коїться щось аномальне: за них судяться, їх по року не можуть виготовити, гублять, їх вилучають правоохоронні органи, а потім ці документи дивом опиняються у відповідальних працівників СКВ "Міжгір’я", які пропонують їх видати в обмін на передачу паю в СТОВ "Агроко". Так, пенсіонерка Параска Бобир віддала свою землю в оренду СТОВ "Агроко". Жінка каже: "Мені його (акт) дала Паша Андріївна, бухгалтер колгоспу ("Міжгір’я" – Авт). Дала акта і 2250 гривень. Не знаю, за що... Всім давали..."
Іншій власниці паю державний акт теж приносили додому.
– Я доглядаю стареньку маму, яка має пай, – каже Катерина Баранова, уродженка Ірклієва, вчителька з Черкас. – У березні до маминої хати прийшла головний бухгалтер СКВ "Міжгір’я" зі своєю заступницею та невідомим молодим чоловіком, як мені сказали, касиром з "Агроко". Вони нам сказали: якщо підете в "Агроко", ми віддамо вам зараз державного акта і заплатимо 2250 гривень. Документ нам показали і навіть дали потримати в руках. Але мама сказала: "Вершина" дала нам олію, пшеницю, 500 гривень за пай. Як же ми підемо? Я попросила дозволу порадитись. І тільки потім до мене дійшло: як мамин акт, якого ми стільки часу марно вибиваємо в відділі земельних відносин, опинився у них?
– Такого бути не може, – переконує Юрій Петренко, начальник відділу земельних ресурсів Чорнобаївського району. – Державні акти ми намагаємось видавати тільки особисто в руки їх власникам. Цей процес буде завершено буквально в найближчі тижні. Сьогодні привезли ті, що встигли підготувати, щоб зняти напругу.
Хто палить конюшні та поля в Чорнобаївському районі?
Та розгніваних людей, що зібрались в Будинку культури, це не заспокоює.
– Чому ці акти датовані 1 лютого, 12 березня, а видають їх нам тільки 6 липня? – дивується жителька Скородистика Ганна Шурінова.
Люди сваряться між собою, один чоловік погрожує "все підпалити", однак за кілька хвилин до Будинку культури вітер дійсно доносить їдучий дим. Той самий іркліївчанин розгублено переконує присутніх, що він тут ні до чого, що він, мовляв, був тут у всіх на очах...
– Люди масово ідуть з "Вершини" до нас, – переконує керівник СТОВ "Агроко" Василь Величко. – Але за останні тижні у нашому господарстві сталися 5 підпалів. Горіли дві скирти, стерня на двох полях, конюшня. Ми чекали всяких капостей, і наша охорона та пожежники добре спрацювали... Зараз ці факти розслідує міліція.
– Вони тягнуть час, щоб від нас пішли наші пайовики, – переконаний директор "Вершини" Ігор Юхно. – А тепер ще нас звинувачують у підпалах. По селу розклеїли оголошення про 30 тисяч гривень винагороди тому, хто вкаже на палія. Та я сам би додав ще 10 тисяч, щоб його впіймали, а не кидали тінь на нас...
Схоже, протистояння між селянами, які хочуть самі розпоряджатися землею, і тими, хто дійсно нею розпоряджається, ще не закінчилося. Залишається тільки здогадуватися, до яких методів будуть вдаватися ворогуючі сторони, щоб отримати землю і майно колись потужного господарства...
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Видача актів на землю на Чорнобаївщині супроводжується скандалами і пожежами"