![За](http://www.pres-centr.ck.ua/ximages/news/articles/normal/27748.jpg)
Про Черкаси знову говорить уся Україна. Та навряд чи можна пишатися приводом – 6 липня правоохоронці, застосувавши фізичну силу, грубо розігнали наметове містечко мітингувальників "за мову"...
Відео цих подій, розміщене користувачем aamoroz84 на ресурсі YouTube, за кілька днів зібрало близько 5 тисяч переглядів. ЗМІ швидко охрестили розгін черкаського міні-майдану "мовним побоїщем".
Правоохоронці топталися по наметах, не розбираючи, чи є хто всередині, крутили руки та тягали по асфальту... Депутатів Черкаської міської ради Миколу і Максима Булатецьких оточили "кільцем" із кількох десятків міліціонерів і вкинули в автозаки. А з ними й активіста Ярослава Нищика. У міліції пояснюють – усіх затримали за вчинення протиправних дій, а правохоронці просто здійснювали охорону громадського порядку...
– З мирними демонстрантами міліція вчинила, як із агресивними футбольними уболівальниками, які порушують правопорядок, та виявила більшу жорстокість, ніж вимагала ситуація – у хлопців не було ні балончиків зі сльозогінним газом, ні кийків, ні масок на обличчі, – коментує член правління Асоціації українських моніторингів дотримання прав людини Володимир Батчаєв. – Події в Черкасах неприємно вразили всю правозахисну спільноту. Чому міліція так діяла? Хто віддав цей наказ? Правохоронці мали попередити про свої наміри вжити фізичну силу, бо порядок її застосування чітко регламентований – для захисту здоров'я й життя громадян. Чим загрожували люди на площі?
Правозахисник Сергій Варич теж говорить про низку порушень в ході ліквідації наметового містечка.
– Удруге розганяти почали без попередження, не надавши жодного документа, рішення суду. Просто прийшли і розтоптали. Затриманим майже 40 хвилин не давали подзвонити. У відділку взяли відбитки пальців. Що теж незаконно, бо люди не вчинили кримінального злочину.
Сергій Варич схильний вважати інцидент у Черкасах насторожуючим у контексті майбутніх парламентських виборів. "Очевидно, що йде відпрацювання методів придушення громадських протестів. У Черкасах протест був мирний, він не загрожував іншим громадянам, був спрямований на захист конституційних свобод. Думаю, слід готуватися, що на виборах влада може застосувати схожі методи, щоб досягти бажаних для себе результатів", – зауважує експерт.
Наразі перевіркою подій в Черкасах 6 липня займається обласна прокуратура. Свої депутатські звернення до Генпрокуратури написали нардепи Микола Томенко та Ірина Геращенко.
Хронологія подій
4 липня, 18.00 – Черкаська опозиція "розбила" наметове містечко на Соборній площі, оголосивши безстрокову акцію на підтримку української мови. На проведення акції протестувальники мають заявку від обласної організації ВО "Свобода".
Ніч проти 5 липня – в наметах лишається ночувати більше 20 молодих людей. Координує імпровізований міні-майдан активіст Ігор Сичов.
6 липня, друга ночі – до протестантів вийшов заступник губернатора Едуард Івакін, який повідомив, що в Черкасах із юридичної точки зору не існує Соборної площі, тож наметове містечко розташоване не за вказаною у заявці адресою.
6 липня, ранок – на Соборну площу приїжджає фура зі сценою. За підтримки облдержадміністрації тут збираються проводити концерт народних колективів до Івана Купала. На умовах анонімності люди пояснюють, що термінову телефонограму про виїзд на Черкаси отримали напередоні ввечері.
12.00 – до протестувальників підходять судові виконавці. Оперуючи рішенням Окружного адмінсуду про заборону акції (до суду звернулася обласна рада), яке оскаржило заявку ВО "Свобода", вони намагаються переконати мітингувальників покинути площу. Втім, ті не йдуть, бо мають ще й заявку від "Української народної молоді", що доводить – акція законна. Попри це намети мітингувальників відтісняють із Соборної площі правоохоронці. За годину учасники акції знову ставлять намети на площі збоку.
16.00 – кілька десятків міліціонерів розігнали наметове містечко, застосувавши до протестувальників фізичну силу. Депутатів Черкаської міськради Миколу і Максима Булатецьких побили і затримали. Разом із активістом Ярославом Нищиком їх відвезли до Соснівського РВ УМВСУ в області. Активісту Ігорю Сичову в сутичці зламали руку, голову Партії пенсіонерів в області Володимира Матюшу "відкачували" в "швидкій", кілька "мешканців" наметового містечка отримали травми.
20.00 – Булатецьких і Нищика випустили із відділку.
7 липня, 18.00 – опозиція знову розбиває наметове містечко на тротуарі біля Соборної площі. Тут знову на знак протесту проти ухвалення "мовного закону" починають ночувати люди, а кожного вечора проходять акції.
10 липня – Соснівський райсуд зняв обвинувачення з Максима Булатецького і Ярослава Нищика. Справу Миколи Івановича розглядають.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "За "язик" у Черкасах викручують руки"