![Цифрове телебачення принесе телеглядачам багато несподіванок](http://www.pres-centr.ck.ua/ximages/news/articles/normal/27448.jpg)
З 25 червня кілька категорій пільговиків почнуть безкоштовно отримувати сет-топ-бокси (телетюнери) – пристрої для прийому їхнім телевізором цифрового сигналу.
Такий подарунок за бюджетні кошти їм зроблять у зв’язку з тим, що вже в 2015 році Україна повністю перейде на цифрове мовлення. Решта споживачів телепродукту повинна сама подбати про те, щоб у 2015 році їхній телевізор міг ловити цифровий сигнал.
Цифрове мовлення вже "докотилось" до рядових телеглядачів
Перехід на цифрове мовлення передбачений був міжнародною угодою "Женева-2006", яку Україна підписала, як і ряд інших європейських та азійських країн – членів Міжнародного союзу електрозв'язку. Угода зобов’язує поступово переходити із аналогового на цифрове розповсюдження теле- та радіопрограм. Необхідність цих змін була викликана обмеженістю частотного ресурсу в світі.
З часу підписання угоди в Україні пройшло кілька етапів запровадження цифрового мовлення – визначення провайдера (постачальника послуг), технічне переоснащення передавальних телевеж концерну РРТ, який за допомогою телевеж досі транслював аналогове, а з 2015 року транслюватиме цифрове телебачення. Далі був конкурс серед загальнонаціональних та місцевих мовників – телекомпаній-виробників телевізійного продукту, який глядачі бачать на телеекранах. Як повідомляють в Державному комітеті з питань телебачення та радіомовлення (Держкомтелерадіо), зараз вже 20 переможців цього конкурсу – загальнонаціональних каналів – виходять в цифровому варіанті, решта готуються.
Далі – справа за тими, хто щодня вмикає телевізор. І якщо усі попередні етапи їм були далекі і незрозумілі, то тепер саме вони повинні подбати про те, щоб їхній телевізор приймав цифровий сигнал. А для цього слід придбати спеціальні телетюнери, котрі коштують нині в мережах магазинів електроніки до 600 гривень. На любителів телебачення у зв’язку з цією новацією ще чекатиме чимало сюрпризів. Наприклад, вони недорахуються частини улюблених телеканалів, які не виграли ліцензію на цифрове мовлення.
Звісно, глядачі зрозуміють це після того, як телетюнер буде придбано. І якщо до 2015 року ще можна буде від’єднати від телевізора свій сет-топ-бокс і продовжувати дивитись аналогове телебачення, то з 2015 року такого вибору в ефірному мовленні вже не буде – аналогове телебачення буде відключене повністю. Найбільш просунуті будуть шукати альтернативу ефірному мовленню – в супутниковому, кабельному чи інтернет-телебаченні. Як повідомила керівник відділу зв’язків з громадськістю компанії "Воля" (українського телекомунікаційного провайдера) Аліна Сігда, наразі в Україні кабельне телебачення теж модернізується, аби завоювати абонентів. "Воля" вже зараз пропонує своїм споживачам цифровий пакет, в якому доступно більше 140 каналів. Та в Україні, зізнається вона, їхня мережа покриває близько 3 млн домоволодінь. До того ж, за кабельне телебачення споживачі платять, а глядачі ефірного, раз придбавши тюнер, отримуватимуть надалі своє телебачення безкоштовно.
Тож очевидно, що більшість ще тривалий час змушена буде дивитись те, що їм підготували господарі інформаційного простору України – українська влада не пошкодувала навіть 350 мільйонів 120 тисяч з Держбюджету на придбання тюнерів для незаможних. І це тільки на 2012 рік!
Тюнери пільговикам роздадуть... до виборів
Держкомтелерадіо очікує, що зможе забезпечити цього року приблизно 685-695 тисяч сімей телетюнерами. До переліку щасливців, яким держава придбає і вишле поштою телетюнери, увійшли: інваліди першої та другої груп; інваліди війни третьої групи; особи, які виховують дитину-інваліда, за умови, що дитина проживає разом з ними; особи з малозабезпечених сімей, які отримують державну соціальну допомогу згідно із Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям"; особи, які отримують субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом опалювального періоду 2011-2012 років.
На Черкащині, повідомила начальник управління соціального обслуговування та соціального захисту наслення Головного управління праці та соціального захисту населення Ніна Івченко, через структурні підрозділи Головного управління зібрано було близько 19 тисяч заяв від громадян, що мають право отримати сет-топ-бокс.
1 липня прийом заяв буде припинено, але в наступні роки, обіцяє оператор "гарячої лінії" Держкомтелерадіо, "роздача" безкоштовних телетюнерів малозабезпеченим і пільговим категоріям населення, можливо, буде продовжена.
На гарячій лінії Держкомтелерадіо сказали також, що з 25 червня пільговикам почнуть надсилати сет-топ-бокси поштою, а завершити цей процес планують до виборів.
Для пільговиків і самі пристрої, і їхнє пересилання не коштуватимуть жодної копійки – їм залишиться вдома ознайомитися з інструкцією і підключити пристрій до телевізора. Допомогти їм у цьому обіцяють за телефонами компанії "Зеонбуд" – провайдера цифрового мовлення, а також кількох компаній, які продають сет-топ-бокси. Щоправда, журналіст "Прес-Центру" кілька днів видзвонював консультантів за вказаними телефонами, а зрештою додзвонившсь, зміг отримати тільки відповіді про те, де можна придбати тюнер. Як ним користуватись, нам так і не розповіли. А в Національній раді з питань телебачення та радіомовлення конфіденційно повідомили, що, мовляв, "Зеонбуд" – (власне кажучи, монополіст у запровадженні цифрового ефірного мовлення в Україні – Авт.) – поки що так і не спромігся створити колл-центру, щоб допомагати людям користуватись їхніми ж послугами.
Продавець-консультант відділу ТВ черкаського магазину "Технополіс" Олександр Василега переконує, що підключити телетюнер до телевізора зовсім нескладно. Для своїх покупців він робить первинне налаштування в магазині, роз’яснює і показує, як користуватись телетюнерами. Доступно і зрозуміло написана інструкція до них. Тюнери підходять до будь-якого телевізора, який має відео- та аудіовходи.
Олександр Василега зазначає, що чимало черкащан, не чекаючи 2015 року, самі купують і встановлюють тюнери.
– Я продаю 1-2 тюнери на день. Особливо охоче їх беруть люди з далеких сіл, куди телевізійний сигнал доходить не в найкращій якості.
До речі, точку зору про те, що цифрове телебачення – це наступний і необхідний крок у розвитку телекомунікацій, розділяє більшість експертів. Втім, вони також попереджають: на українців чекає ще багато проблем та несподіванок у ході його запровадження...
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Цифрове телебачення принесе телеглядачам багато несподіванок"