![Молодіжний житловий кредит: камені спотикання](http://www.pres-centr.ck.ua/ximages/news/articles/normal/26591.jpg)
Менше півсотні жителів області упродовж минулого та поточного років отримали від держави пільговий кредит на придбання житла.
Придбати квартиру нині задоволення недешеве, а для декого – взагалі недосяжне. З нинішніми цінами на житло зібрати потрібну суму на "свій куточок" можуть лише ті, у кого зарплата чи інші доходи дозволяють це зробити. Втім, держава, свого часу майже відмовившись від надання безоплатного житла, придумала кілька "фішок", які б мали полегшити шлях до власної квартири. Це програма "Доступне житло", "Статутний капітал" та довготермінові пільгові кредити на будівництво житла молодим сім’ям.
Програми діють уже не перший рік, але далеко не всі, хто має право на участь у них, знають про те, як цим правом скористатись. Про плюси та мінуси державних програм молодіжного кредитування розповідає спеціаліст консультаційного центру Черкаського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Тетяна Бакірова.
– Тетяно Миколаївно, на яку державну підтримку в придбанні житла можуть розраховувати люди?
– Цього року, як і торік, у нас діє три програми забезпечення житлом громадян. Перша – кредитування за рахунок статутного капіталу Державного фонду сприяння житловому будівництву. Друга – "Доступне житло", яка передбачає одноразову субсидію (її повертати не потрібно) громадянам в розмірі 30% від нормативної вартості житла. Тобто 70% необхідної суми вносить людина, а 30% сплачує держава. І третя програма – пільгове житлове кредитування.
– Розкажіть, будь ласка, конкретніше про кожну з перелічених програм.
– Програма “Статутний капітал” дає право на отримання кредиту особам: які перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов та зареєстровані в м. Черкаси; які не досягли 36-ти річного віку; середньомісячний дохід яких є достатнім для погашення кредиту. За цією програмою позичальник сплачує 10% першого внеску, а на решту – 90% надається кредит під 10,5% річних у гривні. Механізм схожий на банківський, але на більш лояльних умовах. Державою кредит надається на 30 років у гривні, і відсоткова ставка фіксована, тобто не змінюється до моменту погашення.
Кредит надається виходячи з нормативної площі житла. Нормативна площа – це максимальна площа житла, з розрахунку якої надається кредит – становить 21 кв. метр загальної площі житла на одну особу та додатково 20 кв. метрів на сім'ю. Тобто, якщо ви одинокий чоловік чи жінка, то ви маєте право на 41 м2, якщо вас двоє – тоді на 62 м2, троє – на 83 м2 тощо. Для розрахунку розміру кредиту вартість 1 м2 загальної площі житла визначається експертною оцінкою. У разі перевищення нормативної площі житла, встановленої кредитним договором, позичальник в день укладення кредитного договору сплачує вартість понаднормативної площі житла за власний кошт, тобто купує різницю у забудовника. Спосіб погашення кредиту та відсотків: ануїтет (однаковими частинами) та класичний (на залишок) узгоджується з позичальником та здійснюється згідно з умовами Кредитного договору.
Програма “Доступне житло”. 70% від вартості квартири вносить людина і 30% як одноразову матеріальну допомогу виділяє держава. Плюси цієї програми: не має значення вік; не обов'язково мати черкаську прописку, достатньо бути зареєстрованим в Черкаській області та стояти на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов; нормативна площа становить 21 м2 на особу плюс 10,5 м2 на сім'ю. Суттєвий мінус – різниця між вартістю квадратних метрів. Тобто, якщо ринкова ціна становить 6950грн./м2, то державна складає лише 4934 грн./м2. Отже, різницю у розмірі 2016 грн. на кожному кв. метрі людина повинна компенсувати відразу.
Пільгове молодіжне кредитування. Якщо по першій та другій програмах не мало значення скільки часу людина перебуває на обліку, то тут існує черга. Рейтинг формується за балами. Бали надаються, враховуючи багато чинників: критичний вік (35 років), пільги (афганці, чорнобильці), скільки років ви перебуваєте на квартобліку тощо. Також більше балів буде, якщо ви доктор наук, кандидат наук або маєте атестат старшого наукового співробітника, якщо ви маєте особливі спортивні досягнення, включені до складу національних збірних команд України.
Умови кредиту: 3% від вартості квартири складає перший внесок, який сплачується в момент підписання кредитної угоди і ще 3% – при заселенні. На решту – 94% – державою надається кредит на 30 років, але не більше, ніж до пенсійного віку, під 3% річних у гривні на залишок. Надається такий кредит молоді до 35 років включно. Існують пільги на дітей. Якщо у вас одна дитина, то держава надає безвідсотковий кредит, якщо двоє, то сім’я сплачує тільки 75 відсотків вартості житла, якщо три – тільки половину вартості. Коли дитині виповнюється 18 років, пільга припиняється. Сума кредиту вираховується із норми 21 кв. метр загальної площі житла на одного члена сім’ї та ще 20 кв. метрів на сім’ю. Різниця між вартістю кв. метра, яку людина зобов'язана сплатити одразу при підписанні угоди, існує і тут, саме тому багато осіб з тих, хто стоїть на черзі, відмовляються від кредиту, не маючи змоги сплатити одразу стільки грошей.
– Який механізм дії програм?
– Перші кроки людини – це зібрати пакет документів. Найважливіша довідка – довідка про перебування особи на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов. Береться вона в житловому відділі міськвиконкому. Спочатку люди повинні звернутися туди за консультацією і поцікавитись, які документи потрібно зібрати, щоб спеціаліст зміг поставити їх на квартоблік. Після того, як довідка є на руках з повним пакетом документів прийти до Фонду. Тут пишеться заява-анкета, і лише потім спеціаліст разом із людиною оглядає об'єкт. Позичальник має право сам обрати собі поверх, квартиру, квадратуру – все, що його цікавить. Потім рахуємо суми щомісячних платежів. Якщо усі цифри влаштовують, тільки тоді починається фінансова співпраця. Особа повинна бути платоспроможною. Зазвичай офіційного доходу не достатньо, щоб бути платоспроможним, тому існує така практика, як поручительство. Дозволяється брати навіть кілька поручителів, але вони несуть таку ж відповідальність, як і позичальник.
– Чи багато в області споруджується житла в рамках цих програм?
– Небагато. Нині в області цим займаються лише дві будівельні організації, і вони споруджують будинки в Черкасах. Умова участі в програмах для забудовників – будинки повинні бути нові. Ті, що на вторинному ринку – державою не кредитуються. Крім того, забудовники повинні пройти Міжвідомчу комісію Міжрегіонбуду для співпраці з Фондом. Цього року пройшла комісію компанія "Добробуд", а торік ми вже працювали з компанією "Круг-будінвест". Зараз до співпраці пропонується 16-поверховий будинок в м. Черкаси по вул. Гоголя 302. Планове введення в експлуатацію очікується на ІV квартал 2013 року. Вартість квадратного метра, заявлена забудовником, становить 6950 грн. В будинку є 1-кімнатні квартири площею 50 м2, 54 м2 та 56 м2, та двокімнатні квартири площею 100 м2 та 102 м2.
– Скільки людей вже скористалися і скільки хочуть скористатися програмами?
– Нині на черзі за пільговим молодіжним кредитом перебуває 213 осіб. Ця програма слабо фінансується, тому за рік у середньому видається лише 8-9 кредитів. Вона розрахована з 2002 по 2012 рік. Ходять розмови про продовження її ще на 5 років. З допомогою двох інших програм за поточний та минулий рік було введено в експлуатацію два будинки за адресами: Героїв Сталінграда, 7 та Байди Вишневецького, 78. За цей період було видано 29 кредитів. З них: 15 – за рахунок державного обласного бюджету, 12 – за рахунок власних коштів Фонду, а 2 родини скористались доступним житлом.
Перелік документів:
1. Довідка про перебування на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов (житловий відділ міськвиконкому)
2. Довідка про склад сім'ї (форма №3) або витяг з домової книги
3. Копії паспортних даних членів сім'ї
4. Копії довідок про присвоєння ідентифікаційного номера
5. Копія свідоцтва про шлюб (розлучення)
6. Копія свідоцтва про народження дитини (дітей)
7. Довідки з місця роботи про займану посаду із зазначенням терміну роботи на посаді
8. Довідка про доходи за останні 6 місяців, в разі потреби договір поруки
9. Довідка з місця навчання
10. Диплом доктора, кандидата наук або атестат старшого наукового співробітника, видані вищою атестаційною комісією, атестати професора або доцента, видані МОН України
11. Копія наказу органу виконавчої влади з фізичної культури і спорту про включення до складу національних збірних команд України.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Молодіжний житловий кредит: камені спотикання"