28 квітня Центральна виборча комісія сформувала 225 постійних округів, із них 7 – на Черкащині. Це означає, що процес територіальної організації виборів завершено.
Експерти відзначають, що "нарізка" мажоритарних округів зразка 2012 суттєво відрізняється від розмежування 2002 року. Задля досягнення мети вивести "образ середнього виборця" у ЦВК пожертвували географією районів і міст. У першу чергу це стосується обласного центру (Черкаси увійшли до складу трьох, а не двох, як це було в останні 10 років, округів: №194, №195 та №197), а також Тальнівського району, який теж "розбили" на три округи: №199, №200, №196. Саме ці моменти ГО "Опора" відзначає як невідповідність критеріям утворення меж округів.
Заступник голови обласного відділення Комітету виборців України Сергій Пасічник зазначає, що у запропонованій ЦВК "нарізці" округів украй непродумана логістика. Каже, принаймні по трьох округах є питання до вибору їхнього центру.
– Наприклад, є претензії по 199-ому. Жашків розташований на краю округу, і я б дуже хотів, щоб люди, котрі ці межі визначали, потім подивилися в очі головам дільничних комісій, які будуть у жовтні по грязюці перти з усіх країв бюлетені у Жашків, наприклад, зі Звенигородки. Така ж ситуація по Черкасах, де з частини Черкас будуть везти бюлетені у Канів. Або у 196-ому, коли з Тальнівщини везтимуть у Корсунь, чому не в Городище? – дивується пан Пасічник.
Інша проблема, на думку Сергія Пасічника, стосується невідповідності інтересів виборців. "Логічно допустити, що, наприклад, інтереси громади Черкас і громади Чигиринського району чи Лівобережжя дещо відрізняються. Логічно було б, аби депутат цієї території обстоював її інтереси, а не сіпався між інтересами трьох різних громад", – каже Сергій Пасічник.
За словами провідного політичного експерта дослідницько-аналітичного центру "Енігма" Юрія Саса, тривожним моментом є й нерівномірний розподіл кількості виборців між округами №199 та №200.
– Випадок безпрецедентний. Частину Тальнівського району віддали до Уманського округу №200, кількість виборців в якому 162 тисячі, тоді як кількість виборців у окрузі №199 – менше 145 тисяч. Явне навмисне порушення принципу рівного представництва, – підкреслює Юрій Сас.
Він занепокоєний поділом Черкас, який, як стверджує експерт, викликає багато питань. "Наприклад, чому всі спецдільниці, які розташовані на території чотирьох різних округів, приписують до округу №194? До "Придніпровського" округу включили колонію в Хуторах, прикордонників Оршанця, всі медичні установи Соснівки і Південно-Західного району. Кому куватимуть перемогу на цих потенційно ласих для фальсифікаторів дільницях? – зазначає пан Сас.
На його думку, ідея розподілу виборчих дільниць обласного центру полягає в нейтралізації опозиційно налаштованих виборців Черкас. "Рейтинг Партії регіонів в місті невисокий, а отримати запланований результат за рахунок різних маніпуляцій в умовах насичених спостерігачами та журналістами дільниць важко й ризиковано. Тож було вирішено цей протестний потенціал розмити "слухняним" голосуванням жителів Драбівщини, Канівщини, Золотоніщини, Чорнобаївщини і Чигиринщини. Єдиний суто міський округ віддали Дмитру Фірташу. Мовляв, ти розумний і багатий, володієш "Азотом" – щось придумаєш. Мені здається, що ці розрахунки розбиваються об реальний рейтинг Партії регіонів та її висуванців. Драбівщина теж може стати дибки і не голосувати за вказівкою, а Чигиринщина взагалі має давні і славні традиції опору", – вважає експерт.
Про політичну складову в "нарізці" округів "під кандидатів" говорять і в "Опорі". Спостерігачі цієї організації теж зазначають, що поділ Соснівського району Черкас із додаванням ближніх населених пунктів послаблює електоральні позиції міського голови Черкас Сергія Одарича (Партія Вільних Демократів), а "розрив" Тальнівщини натроє – електоральні позиції нардепа Сергія Терещука (Народна партія).
Утім, і Сергій Пасічник, і Юрій Сас говорять – Сергія Терещука і Богдана Губського, які досить довго "підгодовували" свої уявні округи, "списувати" зарано. "Вони працювали системно, передбачали такий розвиток подій. Тепер в очах багатьох виглядають ледь не опозиціонерами і постраждалими від влади. Це може додати їм голосів там, де й не світило їх отримати", – каже Юрій Сас. "Якщо людина вклала гроші в Чорнобаївський район, а балотуватиметься в Золотоніському, не треба забувати, що на Чорнобаївщині можуть жити родичі, які будуть так само розказувати про кандидата, що він працював", – зазначає експерт з обласного КВУ.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "У потуранні провладним кандидатам у розмежуванні виборчих округів підозрюють ЦВК"