На ринках та в магазинах Черкас з приходом весни з'являються свіжі овочі: огірки, помідори, редиска.
Контроль за якістю продукції, яка реалізується, здійснюють лабораторії санітарно-ветеринарної експертизи. Кожен охочий має право перевірити тут куплений ним продукт. Допустима норма вмісту нітратів у тепличних овочах вдвічі перевищена порівняно з ґрунтовими. Тому від ранніх овочів слід поки що утриматись.
Санітарно-епідеміологічною службою міста було відібрано 19 зразків ранніх овочів: огірки, помідори, редиска, петрушка, цибуля та капуста білокачанна. За словами головного державного санітарного лікаря м. Черкаси Василя Загороднього, перевищення максимально допустимого рівня нітратів у цій продукції виявлено не було.
– Сьогодні дуже тяжко гарантувати якість цієї продукції на ринках, – зазначає Василь Загородній, – оскільки здійснюється вибірковий санітарно-епідеміологічний нагляд. Кожен покупець має право вимагати від продавця документ, який свідчить про якість продукції. Купуючи овочі, особливо ранньої
весни, цим правилом обов'язково необхідно користуватись. Адже саме рання продукція дуже часто містить велику кількість нітратів, а це є загрозою для здоров'я людини, особливо для малолітніх дітей.
Як повідомив в. о. завідувача відділення гігієни харчування ДЗ "Черкаська міська санепідемстанція" МОЗ України Віталій Жаврід, найбільший вміст нітратів міститься у коренеплодах та зелені.
– Якщо максимально допустима норма вмісту нітратів у петрушці не більше 3000 мг/кг, то при дослідженні нами було виявлено аж 2906 мг/кг, – продовжує Віталій Жаврід, – тобто вони на межі нормованих. У зеленій цибулі вміст нітратів становить всього 73 мг/кг при нормі 400 мг/кг, в огірках знайшли 291 мг/кг при нормі 400 мг/кг, в помідорах при нормі 60 мг/кг знайдено 36 мг/кг, для капусти норма 400 мг/кг, а знайшли 360 мг/кг.
Головна причина отруєння нітратами – дія їх метаболітів (нітритів). Взаємодіючи з гемоглобіном, нітрити утворюють метгемоглобін, який не здатний переносити кисень. В результаті, настає кисневе голодування організму. Симптоми отруєння проявляються приблизно через 2 години після вживання неякісного овоча. У потерпілого починаються слабкість, головний біль, задишка, прискорене серцебиття, синіють губи, людина може знепритомніти. При нескладних випадках – блювота, пронос, збліднення шкіри, можливе підвищення температури. Крім цього, нітрити викликають швидке розширення периферичних судин і зниження артеріального тиску. Найбільш небезпечні отруєння нітратами для дітей та хворих на гастрити, панкреатити, серцево-судинні захворювання. Тому цим категоріям людей від ранніх овочів слід відмовитись.
За словами санітарного лікаря, за зовнішнім виглядом виявити, чи містить овоч нітрати, неможливо. До того ж, чим більше вони лежать, тим більшою стає концентрація нітратів. Отже, в продукції, яка починає псуватися, кількість нітратів значно збільшується, і її споживати небезпечно.
Поради "Прес-Центру":
– Аби позбутися нітратів, мийте помідори, не їжте нестиглі овочі й пийте зелений чай. Позбутися нітратів у овочах повністю неможливо та й недоцільно – разом з ними "гинуть" і вітаміни. А ось зменшити їхню кількість все-таки можна.
– Кількість нітратів зменшується в разі ретельного миття та чищення овочів на 10-15%. Петрушку, кріп, салат рекомендують вимочувати дві години перед споживанням. У картоплі, моркві, буряках, капусті, якщо потримати їх годину у воді, вміст нітратів зменшиться на 25-30%.
– У процесі варіння моркви та буряка нітрати переходять у воду в перші 30-40 хвилин. Картопля при цьому втрачає їх до 80%, морква, капуста – до 70%, буряк – до 40 %.
– Перед приготуванням борщу варто трохи проварити овочі у невеликій кількості води, воду злити, налити свіжої, а вже після цього куховарити.
– Щоб зменшити вміст нітратів у огірках, помідорах та редисці, слід зрізати м’якуш біля "хвостиків".
– Не слід довго зберігати салати і соки в холодильнику, бо надмірне охолодження також сприяє перетворенню нітратів на нітрити, які ще шкідливіші.
– Свіжозаквашені капусту, огірки треба їсти діб через 10-15, оскільки в перші 3-4 доби у овочах відбувається посилене перетворення нітратів на нітрити.
Источник: Громадсько-політичне видання "Прес-Центр" | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Ранні овочі: перші вітаміни чи суміш нітратів"