УЄФА опублікував четвертий Порівняльний звіт із ліцензування європейських футбольних клубів. За інформацією офіційного сайту UEFA.com, наразі наймасштабніше із досліджень у цій області узагальнює результати фінансової діяльності понад 650 клубів елітних дивізіонів усіх 53 національних асоціацій Європейського футбольного союзу.
«Ландшафт європейського клубного футболу» − 124-сторінковий документ, який був опублікований трьома мовами: англійською, французькою і німецькою. Російськомовна версія звіту з'явиться на початку лютого. Проведений аналіз особливо актуальний з огляду на реалізацію перших заходів фінансового «фейр-плей» − концепції УЄФА, спрямованої на боротьбу з економічними проблемами, які стосуються європейського клубного футболу.
Звіт за 2010 фінансовий рік містить фінансові дані 665 клубів, що становить 90 відсотків від загального числа європейських команд вищих дивізіонів. Велика частина інформації отримана безпосередньо від самих клубів, які надали фінансову звітність, що пройшла аудит, згідно з вимогами, встановленими системою ліцензування клубів.
У звіті також розглядаються й інші, не фінансові питання, що також мають відношення до європейського футболу. Документ охоплює період до кінця сезону-2010/11 і містить в собі розділ, присвячений молоді та вихованцям клубів. Також у звіті присутній аналіз тренерів команд вищих дивізіонів на прикладі 535 фахівців.
Крім того, у документі відображені такі аспекти, як відвідуваність стадіонів та її тенденції, ступінь експлуатації арен, тенденції змін коефіцієнтів клубів і збірних, структура національних чемпіонатів і результати ліцензування клубів.
Звіт візуально зручний, насичений графікою та зроблений у форматі «питання-відповідь». Наприклад, в одному з питань йдеться: «Який термін роботи головного тренера в клубі елітного дивізіону». Аналіз, зроблений на основі вивчення більш ніж п'ятисот клубів, показує, що більше половини з усіх наставників не протрималися на своїх посадах протягом сезону. При цьому середній показник сягає лише 17 місяців. Інше питання стосується того, як вплинули правила УЄФА щодо необхідного мінімуму власних вихованців. Як з'ясувалося, кількість «своїх» гравців і футболістів молодіжних збірних в матчах Ліги чемпіонів УЄФА зросла.
У другій частині звіту детально розглядається загальний фінансовий стан клубів на європейському, національному та індивідуальному рівнях, а також базові показники клубів, що беруть участь в єврокубках. Аналіз відкривають позитивні дані: незважаючи на економічну кризу, доходи від футболу продовжують зростати. Так, у 2010 році загальний обсяг надходжень у клуби вищих дивізіонів збільшився на 6,6% і досяг позначки 12 800 000 000 євро.
Позитивні ознаки помітні не тільки в провідних європейських чемпіонатах. За останні п'ять років у 49 з 53 національних асоціацій УЄФА темпи зростання доходів футбольних клубів перевищували темпи зростання національного ВВП. Однак крім оптимістичних новин, є дані, які викликають побоювання. Фінансова криза привела до того, що разом із зростанням доходів були зафіксовані рекордні втрати, які в сумі склали 1 641 000 000 євро. Це на 36% більше, ніж за попередній фінансовий цикл, підсумки якого підбивалися у 2009 році.
Як часто буває в таких випадках, щоб зрозуміти суть, необхідний детальний аналіз. Дані з глав фінансових звітів, на які як правило не звертають уваги, свідчать про те, що зростання витрат пов'язане в основному зі зниженням прибутку від трансферів. Це в свою чергу є наслідком стагнації на трансферному ринку в 2010 році і одночасним збільшенням операційних витрат. Співвідношення витрат на персонал до доходів (індекс, який в клубному футболі використовують для оцінки ефективності) вперше за довгі роки встановився в районі 64%.
Основні результати збереглися на рівні 2009 року, причому багато клубів відзначили позитивну динаміку зростання фінансових показників. Тим не менш, приблизно половина провідних європейських клубів спрацювала в мінус, а 29% зазнавали значних збитків, тобто на кожні 10 мільйонів євро прибутку витрачали приблизно 12 мільйонів. Якщо ж брати до уваги тільки топ-клуби (з щорічними доходами більш ніж в 50 мільйонів євро) відсоток «неблагополучних» збільшився до 75.
На тлі неприємних новин в звіті йдеться і про позитивні моменти. Так, за останні п'ять років клуби зазнали збитків на загальну суму 4 мільярда євро і вистояли, незважаючи на те, що від своїх власників та спонсорів вони отримали 3,4 мільярда. Тобто, втрати чистого капіталу клубів в період істотного зростання доходів склали більше 600 мільйонів євро.
Важкий економічний клімат завдає чимало проблем клубам з усіх кінців Європи. Як підтвердження цьому, лише дві з 20 рейтингових ліг досягли рівня беззбитковості. Чим нижче по футбольній піраміді, тим гірше там йдуть справи, оскільки в нижчих лігах ризики втрати платоспроможності та банкрутства набагато вищі. У зв'язку з цим у звіті наголошується, що поетапна реалізація Правил УЄФА з ліцензування клубів і фінансового «фейр-плей» підштовхує клуби краще розпоряджатися своїми фінансами і знаходити баланс між витратами та доходами з інвестиціями.
У доповіді говориться, що якби нові правила, спрямовані на створення рентабельності, були впроваджені сьогодні, деякі клуби не змогли б відповідати їх вимогам, а клубам з 22 країн довелося б реорганізувати структуру капіталу своїх балансових звітів, щоб покрити втрати «середньої величини» (в рамках фінансового «фейр-плей» − втрати в межах «прийнятного відхилення»). Модель фінансової структури, представлена в звіті, торкається періоду до появи нових приписів, однак немає ніякого сумніву, що багатьом клубам необхідно адаптуватися вже зараз, аби бути готовими до їх виконання у майбутньому.
На завершення в звіті говориться, що впровадження нових правил змусить багато клубів привести свої фінанси в порядок. Європейський футбольний союз упевнений, що систематичне вирішення поточних проблем − це єдина можливість гарантувати чесний принцип змагань, а також фінансову дисципліну і стабільність в довгостроковій перспективі.
Фото: uefa.com
Источник: Федерація футболу України | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Звіт із ліцензування клубів опублікований"