Смолистий солодкуватий запах хвої, потріскування свіч, що грають відблисками язичків полум'я зі своїм відображенням у темній загадковій шибці, привабливі запахи випічки … Вечора 6 січня люди майже в двохстах країнах світу чекають з нетерпінням і трепотінням. Сьогодні настає Святвечір, переддень Різдва Христова, найвеличнішого і світлого свята в християнському календарі.
Днем посиленого приготування до свята Різдва Христового вважається Різдвяний святвечір - переддень великого свята, яке настає 7 січня для православних християн. За строгими правилами до першої зірки віруючим рекомендовано відмовлятися від їжі. Лише при появі першої зірки - символу зірки Віфлеємської - можна скуштувати сочиво (пісну страву, яка найчастіше готується з пшениці або рису з медом і фруктами). Звідси і назва цього дня – святвечір.
40-денний Різдвяний піст, посилена молитва наближали православних людей до великого торжества. Проте стародавні християни його не знали, для них Воскресіння Христове затулило собою Різдво. Наприкінці III - початку IV століть християни почали відзначати Різдво і Хрещення Спасителя в один день - 6 січня за юліанським календарем. До речі, цю традицію зберігає Вірменська апостольська церква. І лише в середині IV століття свято Різдва відокремилося від Хрещення і почало святкуватися Римською церквою 25 грудня за юліанським календарем.
Саме у цю ніч перед Різдвом, за народними переказами, панують дві сили: добра і зла. До якої людина приєднувалася, та і творила з нею дива. Одна закликала колядувати і прославляти народження Христа за святковим столом, а інша збирала на шабаш відьом. Увечері по селах ходила по домівках коляда (калита) - переодягнуті хлопці у вивернутих шубах, і з звіриними масками на обличчях. Величали господарів, не жаліючи щедрих слів. Прикмети: «Якщо на Святвечір сніжна погода - буде урожай на хліб». Вважалося, що цього дня, останній перед Різдвом, снігопад - вірна ознака процвітання господарства в новому році. А якщо цього дня мороз - у сім'ї буде злагода та любов. Зрозуміло, ці прикмети і упередження всього лише «відлуння» язичницьких святкувань і традицій, що не мають відношення до суті великого християнського свята.
«Свято Різдва Христового - один з днів, коли з найбільшою глибиною і радістю ми переживаємо зустріч з Богом. До цього урочистого й чудового дня світ і Бог були розлучені гріхом, і людина, як би вона не рвалася до зустрічі з Богом, не могла її своїми силами, без Нього, здійснити. І Бог у Своїй безмірній любові, в Своїй милості став людиною, Він пройшов ту межу, яка розділяла людину пропащу від вічного життя і від вічної радості», говорив в одній зі своїх проповідей митрополит Антоній Сурожський. У святвечір починаються Святки - два тижні зимових свят, які триватимуть аж до Хрещення, що святкується Православною Церквою 19 січня.
7 січня – Різдво – друге по значущості після Великодня велике двонадесяте свято. Разом з Російською та Українською православною церквою Різдво в ніч з 6 на 7 січня зустрічають Єрусалимська, Сербська і Грузинська православна церква, а також афонські монастирі, католики східного обряду (зокрема, Українська греко-католицька церква) і деякі протестанти, що живуть за Юліанським календарем. Усі решта 11 Помісних Православних церков світу святкують Різдво Христове, як і католики, в ніч з 24 на 25 грудня, оскільки вони користуються так званим календарем «Новоюліанським», який поки співпадає з Григоріанським календарем, яким користуються католики.
«Христос народжується, славите»! - мчить над Всесвітом, - «Христос з небес, зустрічайте»! - весь світ оспівує славу Творця. Ангельські сили і людський рід - разом прославляють Того, Чия любов не має меж. І, напевно тому Різдво Христове називають «Зимовою Пасхою».
Кожен з нас намагається провести цей день не так, як будь-який інший: подарувати добро і любов близькій людині, стати краще, а найголовніше - ближче до Бога.
Період від Різдва Христового до Хрещення називають Святими днями, або Святками. По суті, це продовження Свята Різдва, колись ці дві події відзначалися одночасно і називалися Богоявлінням.
Миру і радощів усім у світле свято Різдва Христового!
Источник: Донецька обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Напередодні Різдва Христового"