![Вадим Рудишин: «На Черкащині забезпечено реалізацію державної аграрної політики»](http://www.oda.ck.ua/images/news/2011/770.jpg)
Забезпечення реалізації державної аграрної політики, розроблення та виконання регіональних інноваційно-інвестиційних та інших програм і прогнозів розвитку галузей агропромислового виробництва, участь у формуванні та реалізації соціальної політики на селі, сприяння сталому розвитку регіонального агро продовольчого ринку і сільських територій області, організація роботи з питань насінництва і розсадництва, сортовипробування і захисту рослин, племінної справи, наукового і кадрового забезпечення, стандартизації, карантинного режиму, охорони праці та техніки безпеки – за цей широкий перелік питань відповідальними виконавцями в облдержадміністрації є фахівці Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації та його структурних підрозділів.
Про підсумки роботи в сільськогосподарській галузі тривала наша розмова з начальником цього управління, досвідченим аграрієм-практиком та науковцем, котрий має понад сотню опублікованих наукових робіт, депутатом обласної ради Вадимом Рудишиним.
Уродженцю Хмельниччини долею судилося навчатися в Житомирському сільськогосподарському інституті, де 1981 року отримав диплом за спеціальністю «Вчений агроном». Відтоді не зраджував обраному шляху, працюючи за фахом спочатку в рідній Хмельницькій області, а пізніше – на Черкащині, де протягом 2004 – 2006 рр. трудився регіональним менеджером сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря-Маїс насіння», 2006 р. – агроном товариства з обмеженою відповідальністю «НВФ «Урожай», з 2006 року – директором Лисянської філії ЗАТ «НВФ «Урожай». На пропозицію голови облдержадміністрації Сергія Тулуба погодився очолити Головне управління агропромислового розвитку, втім, добре усвідомлюючи, що нова посада спокійного життя не обіцяє. У прийняті такого рішення перемогла природна цікавість до нового, бажання випробувати себе на відповідальній посаді та ще більше – використати надбані знання та досвід задля подальшого розвитку аграрного сектору в одній з найрозвиненіших аграрних областей України, якою є наша рідна Черкащина.
– Вадиме Костянтиновичу, нинішнього року на Черкащині очікується отримати найвищий валовий збір зернових культур і це при тому, що погодні умови сільськогосподарського року зайвий раз підтвердили, що наш регіон входить до зони ризикованого сільськогосподарського виробництва. У чому ж тоді секрет успіху аграріїв Черкащини: в правильному виборі аграрної стратегії, застосуванні новітніх технологій, досвідченості керівників-аграріїв, працелюбності черкаських хліборобів та тваринників?
– Секрет у сільськогосподарських трудівників один – праця від ранкової до вечірньої зорі, незважаючи на ранги чи посади. І я безмежно вдячний усім працівникам галузі – від досвідчених аграріїв-керівників, до молодих спеціалістів, які приходять до сільгосппідприємств, озброєні новими сучасними знаннями. Вдячний хліборобам, тваринникам, працівникам харчової та переробної промисловості. Це, насамперед, завдяки їхній невтомній праці Черкащина з року в рік займає провідні місця у виробництві сільськогосподарської продукції. Не став винятком і нинішній рік. Так, обсяг виробництва сільськогосподарської продукції за січень-вересень 2011 року зріс на 4,7 % в порівняно з відповідним періодом минулого року, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах – на 3,7 відсотків.
У 2011 році очікується зібрати 3168,8 тис. тонн зернових культур, з них пшениці – 949 тис. тонн, кукурудзи 1785 тис. тонн, проса – 10,7, гречки – 13,2, соняшнику – 338,1, сої – 267,7 тис. тонн.
– Тобто, на столі у черкащан вистачатиме і хліба, і до хліба, зокрема, й каші, в т.ч. й гречаної. Та така вже хліборобська доля, що ще не завершили збирання вирощеного урожаю, як про новий мусиш дбати. Нерідко від аграріїв доводиться чути нарікання щодо несправедливості цін на вироблену продукцію і навіть про те, що не будуть надалі сіяти, чи й навіть збирати вирощене. А яка ситуація насправді?
– Паритет цін, звісно, існує. Але який хлібороб дозволить собі сидіти, склавши руки? Що стосується майбутнього року, то уже підготовлено грунт під посів озимих культур на 100 % запланованих площ. Озимих культур посіяно на площі 250,7 тис. га, що становить 94,5 %, в тому числі озимої пшениці посіяно на 97,1%, озимого жита – 90,9 % та ячменю – 69,6 %. Крім того посіяно 100% озимого ріпаку, що складає 52 тис. га.
– Проїжджаючи територією області не можна не помітити, як багато на полях ще стоїть добірної кукурудзи. Ця культура, яку свого часу силоміць заставляли вирощувати в хрущовські часи, при правильному підході виправдала себе й нинішнього року?
– Не лише виправдала, а в окремих господарствах та на окремих полях маємо зіркові її врожаї – понад 100, а інколи й 160-180 центнерів з гектара. Хочу Вас запевнити, що весь вирощений урожай буде зібрано.
Аграрії області завершують збір сільського господарських культур. Загалом вже намолочено понад 2,7 мільйонів тонн зерна з середньою урожайністю 46,7 ц/га, в тому числі середній урожай кукурудзи становить 73 ц/га, намолочено її понад 1,1 млн. тонн. Достатньо для потреб області вирощено та зібрано гречки та проса. Непогано вродили нинішнього року й соняшник та соя. Матимемо вдосталь і цукру. Цукристі зібрано на понад 28 тис. га, що складає 65 % від загальної площі. Накопано 1,0 млн. тонн цукристих коренів з яких вивезено на цукропереробні підприємства 945,4 тис. тонн. Середня урожайність буряків становить 367,2 ц/га.
– За радянських часів дехто вже міг би готувати дірочки в лацканах піджаків, і цілком заслужено. Втім, не секрет, що розвитком рослинницької галузі аграрії області з різних, звісно, причин, займаються набагато охочіше, ніж тваринництвом. Та ця галузь є не менш важливою в сільськогосподарському виробництві, адже, насамперед, вона забезпечує постійні, а не сезонні робочі місця, дає обігові кошти тощо. Із виходом на повну потужність Миронівської птахофабрики «Наша ряба» резерви з нарощування виробництва м’яса птиці практично вичерпані. Необхідно повернутися до розвитку свинарства, великої рогатої худоби. Тож який стан справ з розвитком тваринництва в області?
– Нинішнього року в області збережено позитивну тенденцію до нарощування основних видів продукції тваринництва.
Реалізація худоби і птиці на забій в живій вазі всіма категоріями господарств збільшилася на 3,5 %, яєць – на 12,8 % у порівнянні з відповідним періодом минулого року.
Відмічається позитивна динаміка у прирості, реалізації на забій свиней в живій вазі майже на 17,3 % по сільгосппідприємствах області.
У сільгосппідприємствах області проводиться реконструкція виробничих приміщень із запровадженням сучасних технологій, що дає змогу наростити виробничі потужності та досягати підвищення якості виробленої продукції.
Завершена реконструкція свинокомплексу в селі Тимошівка Кам’янського району потужністю 1000 основних свиноматок та добудова свинокомплексу в ТОВ «Валява» Городищенського району потужністю 3400 основних свиноматок. Тож уже нинішнього року розпочнеться виробництво свинини. Проводиться експертиза запропонованих земельних ділянок, на підставі чого буде прийнято рішення щодо будівництва свинокомплексу в Христинівському та Драбівському районах.
Розпочато будівництво молочного комплексу на 1000 корів у ТОВ «Кищенецьке» Маньківського району. У СТОВ «Родина» Чорнобаївського району введено в дію доїльний зал потужністю 300 корів. Завершено реконструкція третьої черги молочного комплексу потужністю 750 корів у Корпорації «Украгротех» Христинівського району.
– Це радує. Але відомо, що для розвитку всієї сільськогосподарської галузі необхідне кредитування, не кажучи вже про тваринництво, котре навіть за наявності коштів за рік не відродиш.
– За оперативними даними підприємств агропромислового комплексу області на 1 жовтня 2011 року установами банків, які функціонують в регіоні, було видано 1523,5 млн. грн. кредитних ресурсів, середньозважена відсоткова ставка за виданими кредитами склала 14,4 %. Це на 724,5 млн. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року. У 2010 році на цю дату було видано 799,0 млн. грн., середньозважена відсоткова ставка була 22,3% відповідно.
– Головою облдержадміністрації Сергієм Тулубом неодноразово як під час нарад, так і прес-конференцій та брифінгів для представників засобів масової інформації наголошувалося на необхідності створення і діяльності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Чи ж виконується це доручення губернатора?
– Згідно з оперативними даними управлінь агропромислового розвитку райдержадміністрацій станом на 11.10.2011 року в області створені та зареєстровані 51 сільськогосподарський обслуговуючий кооператив. Картина у розрізі районів виглядає наступним чином: у Драбівському, Катеринопільському, Маньківському та Чигиринському районі створено по одному кооперативу, Городищенському, Золотоніському, Лисянському, Тальнівському, Уманському, Черкаському та Чорнобаївському – по два, Жашківському, Звенигородському, Корсунь-Шевченківському, Смілянському, Христинівському та Шполянському – по три, Кам’янському та Канівському – по чотири, Монастирищенському – сім.
За видами діяльності: 10 багатофункціональних; 27 молочарських; 6 з обробітку землі та збирання врожаю; 2 переробних та 6 заготівельно-збутових.
Життя переконало у доцільності діяльності таких обслуговуючих підрозділів в сільській місцевості.
– Вадиме Костянтиновичу, знову ж таки, на виконання доручень органів вищої влади, голови обласної державної адміністрації Сергія Тулуба, заступника голови облдержадміністрації Василя Корнієнка Головному управлінню агропромислового розвитку доводиться опікуватися таким новим видом діяльності, як ярмаркування. Разом з тим, спостереження засвідчили, що й на Канівському ярмарку, і в Черкасах на Митниці поруч з супер-маркетом «Гранд-маркет», де мерією Черкас відведено районам місце для ярмаркування, продукція сільспвиробників користується неабияким попитом. Чи має перспективи цей напрямок роботи?
– Це рішення керівництва облдержадміністрації було викликане, перш за все, із метою недопущення росту цін на продовольчі товари, підтримки сільгосптоваровиробників, стабілізації ситуації на споживчому ринку і насичення споживчого ринку сільгосппродукцією, продуктами її переробки. Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації організувало та провело 13 ярмарок на площі 700-річчя у м. Черкаси з безоплатними місцями для торгівлі. Також Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації спільно з КП «Черкаські ринки» згідно з затвердженим графіком продовжує організацію проведення щосуботи ярмаркових заходів за адресою: м. Черкаси, вул. Гагаріна, 61 (район «Митниця» біля супермаркета «Гранд»).У ярмарках беруть участь: сільськогосподарські, переробні підприємства всіх форм власності, приватні і фермерські господарства та підприємства споживчої кооперації з 11 районів, близько розташованих від м. Черкаси.На цих ярмарках представлений широкий асортимент сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки: м’яса свинини, яловичини, субпродуктів, олії, круп, риби, рибопродуктів, ковбасних, кондитерських та хлібобулочних виробів, картоплі, овочів, фруктів, яєць тощо.
Зазначена продукція реалізується за цінами, які на 10-20 % нижче ринкових. Аналогічні ярмарки проводяться в містах обласного значення, районних центрах, селищах та селах у вихідні та святкові дні. Популярністю користується й Канівський ярмарок. Усього ж з початку року їх проведено в кількості 660. Не дарма кажуть – попит породжує пропозицію.
– Спостереження за діяльністю Головного управління агропромислового розвитку засвідчує, що Ви і Ваші підлеглі займаються не лише чиновницькою, а й так би мовити, живою, творчою роботою. Але ж і від виконання суто чиновницьких обов’язків не відмовитись. Окрім всього, управлінню доводиться ж готувати пропозиції до проектів програм і прогнозів регіонального соціально – економічного розвитку, а також відповідних цільових програм розвитку галузей агропромислового виробництва, ініціювати новаторські напрацювання, а Вам, як керівнику, відстоювати інтереси області в Міністерстві аграрного розвитку. Як вдається поєднувати обов’язки і можливості та справлятися з немалим навантаженням?
– Хочу скористатися можливістю та подякувати сьогодні фахівцям Головного та районних управлінь агропромислового розвитку. Повірте, за щоденними справами не завжди про це й згадаєш. Хоч я порівняно й недавно працюю в цьому колективі, та переконався, що мої підлеглі варті доброго слова та підтримки. Допомагають в роботі і напрацьовані ділові стосунки з аграріями області. А щодо навантаження – знав на що йшов, тож і жалітися пізно.
– За ініціативи керівництва облдержадміністрації, управлінням розроблено та презентовано на колегії облдержадміністрації проект обласної програми «Село Черкащини 2020». Розумію, що це тема окремої детальної розмови, але в двох словах: в якому стані перебуває нині цей проект і коли буде внесений на розгляд сесії обласної ради?
– Матеріали зазначеного проекту програми готуються на розгляд сесії обласної ради, яка відбудеться орієнтовано 22 листопада.
– І насамкінець, на порозі – День працівника сільського господарства. Що плануєте до професійного свята?
– Доброю традицією стало відзначення професійного свята вшануванням працівників галузі на урочистих заходах, які за участі керівництва області щороку відбуваються в обласному центрі. Тим більше, що трудівники полів і ферм гідно завершують сільськогосподарський рік і закладають міцну основу під урожай майбутнього року. Найуспішніші з поміж них: керівники сільгосппідприємств, фахівці-аграрії, хлібороби і тваринники будуть відзначені морально й матеріально. Як кажуть, по праці й шана.
На знімку: під час засідання колегії Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації. (Фото з архіву)
Управління інформаційної політики та зв’язків із засобами масової інформації облдержадміністрації
Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Вадим Рудишин: «На Черкащині забезпечено реалізацію державної аграрної політики»"