В обласному центрі за участю керівництва Дніпропетровської облдержадміністрації, обласної ради, керівництва обласного центру, представників політичних партій та громадських організацій відбулась церемонія урочистого покладання квітів до пам’ятника Тарасові Шевченку з нагоди Дні Соборності України.
До Дня Соборності України в обласному центрі, а також в усіх містах і районах Дніпропетровської області було організовано та проведено низку заходів:
у бібліотеках, музеях та закладах освіти області буде розгорнуто тематичні виставки документів, художньо-публіцистичних творів та науково-популярних праць, постійно діючі експозиції речових та фотоматеріалів, архівних документів, творів мистецтва та інших пам’яток, присвячених 92-ій річниці проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки;
20 січня у всіх містах і районах області пройшов єдиний День інформування громадян на тему “Соборність України – основа державності”;
21 січня у Дніпропетровську в Палаці студентів імені Юрія Гагаріна відбувся вечір представників творчої інтелігенції і громадськості.
Також 24 січня на базі Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара відбудеться засідання «круглого столу», присвяченого Дню Соборності України.
Слово Президента України Віктора Януковича
з нагоди Дня Соборності
22 січня 1919 року в Києві на Софійському майдані було проголошено об’єднання західної і східної України в єдину соборну державу.
Ця дата, цей чин народу України залишив для нащадків приклад, прообраз майбутнього об’єднання. Минуло багато років відтоді, але прагнення українців жити в об’єднаній, соборній державі завжди зміцнювало наш народ як зрілу світову спільноту, яка здатна будувати потужну миролюбну демократичну державу.
Я категорично засуджую будь-які спроби підважити соборність України і єдність нашого народу, спроби протиставити одну частину наших громадян іншій.
Я за те, щоб ми шукали те, що є спільне для людей, незалежно від того, чи вони проживають на заході чи на сході України.
У нас є спільне прагнення жити в добробуті і мирі. Мати можливість забезпечити майбутнє наших дітей, забезпечити літнім людям гідну старість.
Дата 22 січня ще раз дає нам приклад такого єднання навколо спільних вартостей.
Вітаю усіх нас з Днем Соборності. І в цей рік двадцятиліття Незалежності давайте побажаємо нашій державі і нашому народові многія і благія літа.
Привітання
з нагоди Дня Соборності України
Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Олександра Вілкула
та Голови Дніпропетровської облради
Євгена Уода
22 січня ми відзначаємо річницю визначної події в історії України – проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.
Акт Злуки спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну і соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців та реальним кроком до об’єднання українських земель, що вплинув на подальші політичні процеси в Україні.
Цей документ, підписаний у 1919 році, сформував підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. Саме духовна і територіальна єдність України є найважливішою умовою успішного розвитку нашої держави.
У цей святковий день бажаємо всім жителям Дніпропетровщини здоров'я і натхнення, добробуту і злагоди, успіхів у роботі на благо нашої Вітчизни! Нехай любов до рідного краю згуртовує нас для здійснення високої мети – процвітання соборної незалежної демократичної України!
ДОВІДКА
22 січня 1919 року у Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки (об'єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об'єднання Української народної республіки (УНР) і Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР) в єдину державу.
Ним стверджувалось об'єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців. Століттями розірваний український народ визволився з неволі і возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.
Член Директорії Федір Швець урочисто зачитав Універсал про об’єднання українських земель:
«
Віднині во єдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу
».
Після урочистого проголошення Акту злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім — військовий парад.
Наступного дня, 23 січня, розпочався Трудовий конгрес України, який виконав функцію всеукраїнського парламенту і затвердив. Акт злуки. На основі цих рішень Західноукраїнська Народна Республіка перейменовувалась у Західну область УНР (ЗО УНР). Єдиним державним гербом став тризуб замість раніше затвердженого для ЗУНР золотого лева на голубому полотні. У той же час злиття урядів, армій, законодавчих органів УНР та ЗУНР відклалося до скликання Установчих Зборів об'єднаної України.
На жаль, це об'єднання виявилось нетривким, і невдовзі історія розпорядилась так, що окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав.
21-22 січня 1990 року українці вперше масово відзначили День Соборності, утворивши живий ланцюг єднання. Ця акція стала однією з найяскравіших подій під час руху за відродження незалежної соборної демократичної України. Сотні тисяч людей, узявшись за руки, створили на дорогах і шосе неперервний ланцюг від Львова до Києва.
День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави — в єдності українських земель. А поразка Української народної республіки нагадує сьогоднішньому українському суспільству про його роль у формуванні якісної і вольової політичної еліти, здатної гідно відповідати на геополітичні виклики, які стоять перед сучасною Україною.
День Соборності України є державним святом, яке встановлене «…
враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави
…» згідно з Указом Президента України від 21 січня 1999 року.
Управління преси та інформації облдержадміністрації
Источник: Дніпропетровська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Дніпропетровщина відзначила День Соборності України"