14 червня у Києві та у 22 обласних центрах України на площах біля облдержадміністрацій відбувся протест-моб проти ухвалення законопроекту № 2450 "Про порядок організації і проведення мирних заходів".
Акцію організували і провели незалежні громадські організації та студенти з різних ВНЗ України. Свою протестну позицію учасники візуалізували у формі "анімації з людей", спершу розташувавшись у слово-заперечення "НІ", піднявши у себе над головою аркуші з написом "2450". А далі учасники перебудувались у три літери "Т", "А" та "К" та підняли над головами аркуші з написом "СВОБОДІ ЗІБРАНЬ". У Києві також після протест-мобу відбулося пікетування погоджувальної ради депутатів.
УЧАСНИКИ ЗАХОДУ ВИСТУПИЛИ ЗА ВІДКЛАДЕННЯ ПРИЙНЯТТЯ, ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ ТА ДООПРАЦЮВАННЯ ЗАКОНОПРОЕКТУ, вважаючи, що нинішня його редакція містить низку недоліків, зокрема, не відповідає духу статті 39 Конституції України, яка гарантує свободу зібрань, та рішенням Європейського Суду з прав людини щодо свободи зібрань.
Учасники заходу висловлюють побоювання, що прийняття законопроекту у нинішній редакції спричинить до "узаконення" репресивних методів щодо організаторів та учасників мирних зібрань та надасть надто широкі повноваження органам влади необґрунтовано обмежувати свободу мирних зібрань.
Учасники акції звертають увагу на низку недоліків у законопроекті, які можуть бути використані для унеможливлення мирних зібрань. Деякі з них:
Термін повідомлення
Учасники переконані, що передбачене у законопроекті встановлення 4-денного терміну повідомлення про зібрання (згідно з Конституцією України конкретного терміну не встановлено) унеможливить у багатьох випадках громадськість швидко реагувати на важливі події суспільного значення.
Нечіткість закону
У законопроекті нечіткими і невизначеними залишається багато понять, які важко трактувати однозначно, що відкриває можливість різночитання з метою обмеження зібрань. Зокрема, це торкається оціночних понять: придатне для мирних зібрань місце”, „територія прикордонних зон”, „учасник мирного зібрання”, „публічне місце”, „вчиняти дії, що порушують їх нормальне функціонування”, „громадський порядок”. Невизначеність та нечіткість законопроекту ускладнить можливість відстоювати порушені права у судах.
Широкі повноваження для міліції
Законопроект загалом не визначає права та обов’язки міліції при проведенні мирного зібрання, таким чином уможливлює їх різне тлумачення.
Проблеми з акцією у регіонах
В Одесі організаторам акції у відповідь на їх заявку було надіслано листа з повідомленням, що запланована акція назаконна. Автор листа, начальник управління внутрішньої політики Одеської міської ради посилався на указ президії Верховної Ради УРСР від 1988 року "Про порядок організації та проведення зборів, мітингів, вуличних акцій і демонстрацій у СРСР". За цим документом, заява про проведення зборів надсилається за десять днів до наміченої дати проведення. Також одеський чиновник у своєму листі попередив організаторів акції про кримінальну відповідальність (копія листа додається).
А у Миколаєві представники СБУ намагалися схилити організаторів до співпраці. Так, 12 червня представник СБУ провів роботу з головою Миколаївського обласного осередку "Демократичного Альянсу" Юлією Гречко. Працівник СБУ представився старшим лейтенантом Юрієм Скрилем. Розпитувавши про діяльність громадської організації та безпосередньо про акцію "Вихід з демократії: Пароль 2450", представник СБУ з’ясовував можливість подальшої співпраці.
Координатор акції - Василь Гацько – (067)-3287246.
З додаткових питань щодо регіональних акцій звертайтеся до Андрія Сидоренка –
(067)-5969392.
Источник: Ужгород.net.ua - новости, бизнес-каталог, информация | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "ТАК свободі зібрань!"
"Правозахисники б"ють на сполох- порушується стаття 39-та Конституції України, яка гарантує свободу зібрань, та рішення Європейського суду з прав людини щодо тієї ж свободи."
Якась вибіркова правозахисність в українських правозахисників: як порушується стаття 39-та Конституції України (до речі, ще у не прийнятому законі), то здійняли такий галас. А те, що Закон України N 602-IV від 6.03.2003 року вже більше 7 років порушує статті 1, 8, 24, 37 Конституції, чомусь не бачать!
Сліпці чи глупці?
Адже утиск свободи йде саме з тієї дати, та чомусь ніхто не говорить (хоч усі бачать), що "король голий"!