Опубликовано: Павел Билецкий
Бюджет галузі охорони здоров’я – одна з найболючіших проблем медицини Берегівщини. Лікарні, поліклініки, амбулаторії, інші медичні й оздоровчі заклади потерпають від недофінансування. При цьому всі розуміють, що хоча б частково вирішити проблему на локальному рівні майже неможливо через залежність галузі від державних дотацій. На круглому столі, ініційованому Берегівський районним осередком “Фронту змін”, зібралися керівники державної сфери медицини району, представники влади і громадські активісти. Говорили не стільки про розвиток галузі, скільки можливість недопущення подальшого розвалу.
Фінансист районної держадміністрації Ольга Ваш продемонструвала присутнім бюджет району на 2010 рік. Грошей, зазначених у головному фінансовому документі Берегівщини, значно менше у порівнянні з минулим роком, хоча сума і зазначена більша. Справа в тому, що в зазначений період було піднято мінімальну зарплату і ціни на енергоносії. Головний лікар центральної районної лікарні Іван Малеш обурений подібним станом речей: “При нормативі 446 грн. на одного жителя, виділено 29 млн. грн. Практично це сума на покриття зарплати медпрацівникам, придбання медикаментів і сплату за енергоносії”.
Звісно, що розподіляючи такі мізерні кошти, лікарі в першу чергу дбають про закупку елементарного набору ліків та медичного оснащення. Про витрати на капітальні ремонти, а тим більше будівництво, взагалі мови бути не може. Найбільшому «новому» корпусу Берегівської лікарні 15 років. При цьому будівля вже потребує як зовнішнього, так і внутрішнього ремонту. На добудову такого важливого для району нейрохірургічного відділення потрібно 8-10 млн. грн. При даному бюджеті – сума належить до розряду фантастичних.
Подає сигнали “SOS” комунальна сфера. Водопровідна система, прокладена вздовж паркової території районної лікарні, знаходиться в аварійному стані: проржавілі труби просочують воду, в результаті чого, зелені газони перетворилися на болото з кількома гнилими озерцями.
Не все гаразд і з медичним устаткуванням. Кілька років тому по всій Україні набула популярності практика використання гуманітарної допомоги з економічно розвинутих країн. Спочатку імпортним подарункам лікарі дуже тішилися. Та з часом стало очевидно – другосортна б/у-техніка переважно китайського виробництва не придатна для тривалого використання, а старі рентгени взагалі шкідливі для здоров’я як пацієнтів, так лікарів, котрі з ними щодня працюють.
Для наочного ознайомлення зі станом речей, головний лікар центральної райлікарні Іван Малеш провів екскурсію корпусами своєї установи. Картина й насправді виявилася вельми неприглядною. Однак саме під час екскурсії в учасників зібрання виникла думка щодо оптимізації роботи лікарні. Окремі відділення легко розташувати о одному корпусі, а звільнені таким чином корпуси можна використовувати для потреб студентів Берегівського медучилища. Ідею взято на доопрацювання.
А от щодо фінансування, то тут оптимізація неприйнятна. Єдиний вихід – це виділення дотацій на сферу медицини. Відповідне звернення до Закарпатської обласної ради та Міністерства охорони здоров’я України вже готують у “Фронті змін”.
“У програмній платформі УРЯДУ ЗМІН зазначено: Обов’язок держави - забезпечити право кожного громадянина на здоров’я. Бюджетне фінансування має забезпечити гарантований рівень і обсяг медичної допомоги. Тому ми домагатимемося цих прав всіма виділеними для цього правовими важелями і повноваженнями”, - заявив голова Берегівського районного осередку політичної партії “Фронт змін” Іштван Петрушка.
Источник: PRESS-КАРПАТ | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Берегівський “Фронт змін” провів круглий стіл з питань бюджету галузі охорони здоров’я"