![Олександр Черевко: «Відкриття музею Тараса Шевченка у Каневі можливе вже цього року»](http://www.oda.ck.ua/images/news/2010/news20_b.jpg)
12 лютого голова обласної державної адміністрації Олександр Черевко побував із робочою поїздкою у місті Каневі, де ознайомився з ходом ремонтно-реставраційних робіт у музеї Т. Г. Шевченка.
Реконструкція та реставрація об’єктів Шевченківського національного заповідника у Каневі була розпочата у 2004 році у зв’язку з підготовкою до відзначення в 2011 році 150-річчя з дня повернення праху Великого Кобзаря до України та у 2014 році – 200-річчя від дня його народження.
У 2008 році обласна державна адміністрації прийняла на себе функції замовника по проведенню робіт. Голова облдержадміністрації підписав ряд доручень та розпоряджень по пришвидшенню завершення ремонтно-реставраційних та відновлювальних робіт. Та через недостатнє фінансування з Держбюджету роботи тривають і нині.
В кінці року уряд частково профінансував роботи у приміщенні музею Тараса Шевченка. Підрядникам вдалося оперативно освоїти до 13 млн. грн., решту коштів довелось повернути в бюджет.
За словами Олександра Черевка, насьогодні об’єкт готовий на 60% , а для його введення в експлуатацію потрібно 30 млн. грн.
- Зроблено вже багато – ми збільшили площу заповідника, будівлі музею, що дало змогу розширити експозицію і створити належні умови для співробітників та відвідувачів. Ремонтно-реставраційні роботи виконані якісно та професійно. Відтепер музей матиме сучасні інженерні мережі, пожежно-охоронне устаткування, пандуси для інвалідів. Підрядники працювали у дві зміни, було задіяно понад 300 будівельників.
Губернатор Черкащини вважає, що завершити реконструкцію музею Тараса Шевченка – це справа загальнонаціональна.
– Роботи можна швидко закінчити, та все залежить від наявності фінансування, від того, чи будуть закладені у Державний бюджет 2010 року витрати на реконструкцію. На жаль, у 2009 році ми отримали кошти лише 9 грудня, що не дозволило їх освоїти в повному обсязі, - каже керівник області.
- Опираючись на Указ Президента України «Про заходи, присвячені 150-й річниці від дня смерті Т.Г.Шевченка та перепоховання його в Україні», ми будемо просити Уряд та Верховну Раду України виділити кошти на завершення реконструкції національної святині. В нас є реальна можливість до 22 травня цього року здати цей об’єкт, - вважає він.
Олександр Черевко наголошує, що політика в цьому питанні зайва, і сподівається, що кошти виділятимуться, і це дасть можливість Національному музею Тараса Шевченка відчинити свої двері для відвідувачів в найближчий час.
– Наше завдання – гідно підготуватися до відзначення цієї дати. Вже найближчим часом буде завершено благоустрій схилів біля могили, облаштовано під’їзні дороги до Тарасової гори, прибережні території, реставрацію інтер'єрів Успенського (Георгіївського) собору, де відспівували перед похованням Великого Кобзаря, а також буде створено Шевченківський національний культурний центр на базі міського будинку культури, завершено газифікацію міста та проведено газопровід до Чернечої гори, - зазначає керівник області.
За підсумками наради на Чернечій горі дані відповідні доручення керівникам структурних підрозділів облдержадміністрації формувати пропозиції для включення до проекту Держбюджету- 2010 коштів, необхідних на завершення робіт. Це дасть змогу українським та зарубіжним туристам ознайомитися з оновленою експозицією музею вже до 150-річчя з дня перепоховання Тараса Шевченка.
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК
У М. КАНЕВІ
Генеральний директор – Піняк Мар’ян Володимирович.
Новітня історія Чернечої гори розпочалася 22 травня 1861 року, коли українська земля навіки прийняла у своє лоно тіло Тараса Шевченка. Цього дня було виконано його заповітну волю: знайти вічний спочинок “…на Вкраїні милій...”
Відразу ж перейменована канівцями на Тарасову гору, ця вершина стала одним із головних національних центрів єднання українців довкола ідеї створення Соборної Української Держави.
Упродовж 140 років українська громада творила величний меморіал поетові-пророку. Влітку 1884 року за народні кошти на Тарасовій горі було збудовано хату-сторожку для відвідувачів могили – "Тарасову світлицю", яка стала першим народним музеєм поета, впорядковано його могилу і встановлено монументальний чавунний пам'ятник-хрест за проектом академіка В.Сичугова. Цей хрест вінчав Шевченкову усипальницю до 1923 року. 3 падінням Російської імперії постала реальна можливість українцям взяти Всенародну Святиню під опіку держави, і першу таку спробу весною 1918 року зробив один із лідерів УНР Симон Петлюра. А 10 червня 1918 року Рада Міністрів Української Держави визнала могилу Тараса Шевченка національною власністю.
Як державну інституцію, заповідник створено у серпні 1925 року постановою РНК УРСР "Про оголошення території могили Т. Г. Шевченка державним заповідником" з метою охорони меморіалу і поширення знань про поета. Тепер це –широко відомий у світі культурно-освітній, науково-дослідний і туристичний центр, який вивчає і популяризує надбання української національної і світової історико-культурної спадщини, творчість українського генія, історію Тарасової (Чернечої) Гори, а також здійснює на своїй території охорону пам'яток культури від найдавніших часів до сьогодення, оберігає унікальний природно-ландшафтний комплекс Канівського Подніпров'я.
Шевченківський національний заповідник у Каневі є найдавнішим історико-культурним заповідником в Україні і першим із закладів гуманітарної сфери, удостоєних статусу національного. 21 листопада 1989 року постановою Ради Міністрів УРСР № 287 "Про створення Шевченківського національного заповідника в м. Каневі".
Сучасного вигляду меморіал набув улітку 1939 року із встановленням на могилі Кобзаря величного бронзового пам'ятника (скульптор М. Манізер, архітектор Є. Левінсон) і спорудженням літературно-меморіального музею (архітектори В. Кричевський і П. Костирко). Музейний ансамбль 1997 року органічно доповнили неповторний за своїм архітектурним вирішенням гранітний комплекс сходження на Гору і відтворена 1991 року Тарасова світлиця.
Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Олександр Черевко: «Відкриття музею Тараса Шевченка у Каневі можливе вже цього року»"