![Інвестиційна нива Харківщини - урожайна. Газета](http://kharkivoda.gov.ua/news_pics/1132229887.jpg)
Останні п'ять років Харківщина незмінно посідає лідируюче місце за темпами залучення іноземних інвестицій, поповнивши за цей час економіку області більш ніж півторамільярдною сумою інвестиційних вливань в доларовому еквіваленті.
До того ж регіон чотири роки поспіль утримує перше місце в Україні з приросту іноземних інвестицій, не здаючи позицій навіть у період глибокої світової кризи. Для утримання планки на такому високому рівні мало знати якісь секрети або ж вдало провести серію укладання вигідних угод, потрібно мати добре відлагоджену, виважену систему інвестиційної роботи. Саме про це наш кореспондент і попросила розповісти голову Харківської обласної державної адміністрації Арсена АВАКОВА.
- Безсумнівно, така система потрібна. І нам вдалося її вибудувати за останні п'ять років, взявши за основу бережне культивування довіри між партнерами. Адже інвестиційна робота дуже схожа на копітку селянську працю на полі, коли доля врожаю залежить і від погоди, і від обробітку, і від ще десятка чинників. Так і робота з інвесторами переростає в цілу науку, бо в кожної компанії є своя політика, свої звичаї, свої підходи до тих чи інших питань. Все це ми беремо до уваги, враховуємо при розробці інвестиційних проектів, залучаючи світовий досвід та наш колегіальний, чи - колективний розум під час засідань науково-координаційної ради з питань залучення іноземних інвестицій. Інвестиційні проекти, які сьогодні реалізуються або вже реалізовані, ми починали з приязного, в рамках чинного законодавства, супроводу потенційних інвесторів, надаючи консультативну допомогу в підборі земельних ділянок, майданчиків, приміщень - новобудов чи незадіяних у виробництві. Тобто, ми відлагоджували цілу систему роботи в райдержадміністраціях, з підприємствами і т. д. Паралельно проводили і нині ще більше активізували проведення інвестиційних форумів, конференцій, і не лише в рамках заходів облдержадміністрації, а й залучаючи до цих заходів державне агентство інвестицій та інновацій, іноземні компанії, такі як "Європейська бізнес-асоціація", компанія "Прайс ватер хаус". Прикладом подібної співпраці можна назвати інвестиційний форум у рамках Великого Слобожанського ярмарку, який успішно пройшов минулої осені і де згадані структури були співорганізаторами. Думається, що саме завдяки комплексному вирішенню питань реалізації інвестиційної політики нам вдалося у цей нелегкий для економік багатьох країн рік не просто зберегти динаміку фінансових надходжень, а й залучити за 11 місяців майже півмільярда іноземних інвестицій. Це тим важливіше, що приріст іноземних інвестицій залишився позитивним і становить 18 відсотків порівняно з минулим роком.
- Арсене Борисовичу, і все ж таки за рахунок яких галузей чи інвестиційних проектів досягнуто позитивного приросту?
- Передусім хочу зазначити, що в структурі іноземних інвестицій за останні роки відбулися істотні зміни. Значні суми іноземного капіталу надходять нині в оброблювальну промисловість, питома вага яких зросла майже до 35 відсотків, до того ж найбільш відчутні фінансові ін'єкції спрямовуються на виробництво будівельних матеріалів та переробку сільськогосподарської продукції. Стабільно високими лишаються інвестиції в фінансову діяльність, в основному за рахунок збільшення внесків до статутного капіталу провідних банків Харківщини. Протягом минулого року в регіоні за участі іноземних грошових надходжень реалізовано низку великих інвестиційних проектів, таких, як, скажімо, будівництво і введення в експлуатацію логістичного центру в Солоницівці, відкриття фабрики пакувальних матеріалів. Треба завжди мати на увазі, що вже існуючий надійний інвестор обов'язково в своїй діяльності має партнерів, компаньйонів, постачальників, які, за нормальної роботи, апріорі повинні залучатися до числа потенційних інвесторів. Завдяки таким підходам утворюється справжній інвесторський ланцюжок, який треба намагатися нарощувати і в майбутньому.
Нині ми працюємо над кількома потужними проектами, до яких як компаньйона хочемо залучити всесвітньо відому компанію. Щоб не зурочити, не називатиму її зараз. Але це буде не один і не десяток, а сотні мільйонів євро інвестицій. Впевнений, що наша задумка буде реалізована, оскільки область уже зарекомендувала себе успішним експериментальним полігоном, де результативно проходять апробацію пілотні проекти зі створення нових механізмів залучення іноземних інвестицій, які в подальшому впроваджуються по всій Україні.
Хочу підкреслити, що експортна продукція Харківщини на 50 відсотків високотехнологічна, яка витримує жорстку конкуренцію на міжнародних ринках.
- А які країни становлять основу ринків збуту для Харківщини?
- Основними ринками збуту товарів області стали країни СНД, на які припадає 64,4 відсотка нашого експорту, Азії -19,3 відсотка і Європи - 8,2 відсотка. Традиційно найбільшим зовнішньоторговим партнером регіону залишається Російська Федерація, і прикладом тут може бути наше співробітництво з Московською, Бєлгородською, Курською і Ростовською областями.
В той же час за останні три роки дуже активно розвиваються відносини з Республікою Білорусь, і особливо з Мінською областю, а також з Республікою Таджикистан, яку наразі представляє Хатлонська область. Крім цього, стабільно розвиваються ділові відносини з Великопольським воєводством Республіки Польща і з турецькою провінцією Ізмір.
- Арсене Борисовичу, Ви згадали про Республіку Таджикистан, з якої нещодавно повернулася офіційна делегація Харківщини. Наскільки результативним був цей візит?
- У Таджикистані побувала представницька делегація Харківщини, до складу якої входили 32 особи - від академіка до директора заводу і підрозділу сільгоспуправління. Тобто, дуже потужна делегація. Тож під час переговорів особливу увагу було приділено питанню двостороннього співробітництва в сфері гідро- і атомної енергетики, малої гідроенергетики, альтернативних і енергозберігаючих технологій. Також обговорювалися питання щодо модернізації генераторів з підвищеною потужністю виробництва ДП завод "Електроважмаш" для гідроенергетичного комплексу Республіки Таджикистан. Підписано контракт між ВАТ "Турбоатом" і компанією "Баркі Точик" щодо поставок запасних частин для модернізації Нурекської ГЕС на суму 6 млн дол. США. У сфері авіабудування було обговорено питання можливості поставки літака виробництва Харківського державного авіаційно-виробничого підприємства до Республіки Таджикистан з метою проведення випробувань місцевими пілотами. Запропоновано поставки на ринок Таджикистану продукції ВАТ "Харківський тракторний завод", створення спільного підприємства зі складання тракторів та іншої сільгосптехніки, а також ремонту та сервісного обслуговування. Відбулась презентація наукового та освітнього потенціалу Харківщини, запропоновано відкриття навчально-консультаційного центру Національного технічного університету "ХПІ" на базі Інституту енергетики Таджикистану для підготовки таджицьких студентів, а також перепідготовки фахівців у сфері енергетики.
А напередодні цього візиту не менш потужна делегація нашої області побувала у Вірменії, де в ході переговорів серед багатьох пріоритетних напрямків також була енергетика. Тобто ми укладатимемо з цими країнами контракти на гідроелектростанції від "Турбоатома", "Електроважмашу", чим дуже підтримаємо нашу промисловість. І взагалі Харківська область повинна бути експортоорієнтованою, ми повинні робити високотехнологічну продукцію для інших країн і активно її продавати Вірменії, Таджикистану, Туркменії, Казахстану, Росії - це повинні бути наші основні вектори. І ми не маємо права цим полем поступатися будь-кому, і на цьому маємо будувати решту всього розвитку.
Хочу також відзначити, що обидві поїздки наша делегація здійснювала на підставі доручення Президента України, тому що це міждержавні відносини. І це велика честь, що Харківська область удостоєна можливості на такому рівні і так серйозно представляти Україну. Але, окрім виявленої нам честі, це ще і вигідно. І тому, коли Прем'єр-міністр Вірменії приймав нас і давав відповідні доручення щодо завантаження наших заводів, щодо забезпечення контактів між вишами, - це дуже важливо для розвитку вірмено-українських відносин взагалі, а для Харківської області особливо. Те ж саме стосується Таджикистану, де нашу делегацію, крім високих урядовців, особисто приймав Президент. Бо Харків -лідер. І до цього статусу повинні всі звикати.
Світлана ГАЛАУР
Источник: Харківська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости " Інвестиційна нива Харківщини - урожайна. Газета "Урядовий кур'єр", 30 грудня 2009 року"