Результати одного з найбільших глобальних опитувань професійних бухгалтерів та фінансистів розвіяли надії на те, що 2010 рік стане початком стрімкого відродження світової економіки.
Дослідження стану світової економіки, що проводилося АССА (Association of Chartered Certified Accountants – Асоціацією присяжних сертифікованих бухгалтерів) в четвертому кварталі 2009 р., представило незаперечні докази довгоочікуваного покращення економічної ситуації. Втім, результати опитування, в якому приймали участь більше 1 700 членів асоціації в 99 країнах, також свідчать про те, що говорити про повне відродження економіки ще зарано. Повідомляє АССА
Вперше відтоді, як АССА почала проводити свої дослідження, члени організації повідомили не лише про зростання впевненості (при цьому 46% респондентів впевнені, що економічні умови скоро покращаться або вже покращуються), а й про ознаки того, що попит, доступ до фінансування та рух грошових коштів відроджуються. За результатами дослідження, країни Азії та Африки сьогодні стоять на прямому шляху до відродження, а бухгалтери в країнах цих регіонів відмічають прогрес в обох сферах – зміцнення впевненості бізнесу та зростання доходів, а ось економіки країн Європи, Північної та Південної Америки все ще стабілізуються.
Проте, незважаючи на ці гарні новини, темпи глобального відновлення економіки насправді уповільнюються.
Члени АССА в Азіатсько-тихоокеанському регіоні, країни якого злагоджено були попереду у виході з кризи, за останній квартал втратили свій оптимізм, оскільки починають задаватися питанням, чи встигатема економіка Заходу за більш динамічними економіками цього регіону.
Водночас все більше число фінансових фахівців в різних регіонах прогнозують доволі слабкий підйом економіки, при цьому 11% респондентів припускають, що економічний спад триватиме ще як мінімум три роки.
За результатами останнього дослідження АССА, обсяги інвестування знижуються в усіх регіонах та секторах – і це при тому, що ознаки ринкової неефективності в фінансуванні інвестицій стають не такими явними. Крім того, безробіття все ще зростає, а стан державних фінансів продовжує хвилювати багатьох бухгалтерів, – адже є занепокоєння, що державний сектор почне гальмувати економічне відновлення, оскільки уряди, обтяжені великою заборгованістю, змушені скорочувати витрати. Будь-яка з цих тенденцій може спричинити «другу хвилю» рецесії.
Одна з ознак відновлення, що не оминула уваги АССА, – надлишок робочої сили в фінансовій професії в усьому світі досяг своєї межі в середині 2009 року, і число скорочень зараз зменшується. Проте організація висловила своє занепокоєння з приводу того, що бізнес все ще економить на підвищенні кваліфікації своїх фінансових фахівці, та попереджає, що працедавці можуть пожалкувати про цю невиправдану економію, коли бізнес знову відродиться.
Д-р Стів Прідді (Steve Priddy), директор з технічної політики та досліджень АССА, зазначив: «В нашому дослідженні за четвертий квартал 2009 р. вперше наводяться конкретні ознаки відновлення економіки. Незважаючи на те, що все більше фінансових експертів готові визнати, що економічний спад досяг свого дна, є також підстави для занепокоєння та тривоги щодо розвитку в наступному році. Багато членів нашої асоціації порівнюють відновлення з міражем – його можна побачити на горизонті, проте воно залишається на тому ж місці, незважаючи на прогрес, який, як здається, демонструють їхні організації та економіки».
«Враховуючи всі результати, АССА очікує, що нестабільність в економіці триватиме принаймні ще рік, та водночас визнає, що найбільш песимістично настроєні її члени мають рацію», – зазначив Стів Прідді.
Ситуація в Центральній та Східній Європі: скромних досягнень недостатньо, щоб подолати занепад
Як зазначила Наталія Вовчук, голова Представництва АССА в Україні, країнах Прибалтики і Кавказу, «За даними дослідження, в якому представлена точка зору 118 респондентів з 18 країн Центральної та Східної Європи, ці країни відчули незначне покращення економічних умов протягом останнього кварталу у порівнянні з іншими регіонами, все ще відчуваючи на собі наслідки критичного зниження ВВП та виключно глибокої фінансової кризи».
Члени АССА в цьому регіоні переглянули свої оцінки та зараз прогнозують суттєво слабший підйом, ніж за пронозами третього кварталу. В той час, як впевненість бізнесу не зменшується, в порівнянні з третім кварталом не спостерігалося більше жодних поліпшень, що свідчить про уповільнення процесу відновлення. І це – не зважаючи на скромний перегляд у бік зменшення перспектив доходів та вищих за середні інвестиційних перспектив. У цих аспектах країни Центральної та Східної Європи значно випередили решту європейських країн; частково причина полягає в тому, що доступ до капіталу для інвестування не так стрімко скорочується в цих країнах, а також існують великі можливості для вигідних інвестицій.
Це не єдині гарні новини з цього регіону: попит поступово відновлюється, напруга у зв’язку з рухом грошових коштів поступово вщухає, а валютні курси, значні коливання яких лише поглибили важкий стан регіону протягом останніх двох років, наразі стабілізуються. В результаті, можливо, послабиться інфляційна напруга.
Незважаючи на ці гарні новини, консенсусною думкою є те, що відновлення триватиме більше ніж 18 місяців, а половина респондентів у Центральній та Східній Європі очікують, що відновлення настане через 2 роки або й пізніше.
Одним із пояснень цьому може бути давня недовіра до урядів у регіоні: лише 14% респондентів підтримали антикризові дії урядів своїх країн за останній квартал 2009 р. (у порівнянні з 24% підтримку в усьому світі), а 47% очікують від своїх урядів надмірних витрат протягом наступних 5 років (у порівнянні з 30% в усьому світі). Майже одна п’ята (19% у порівнянні з 12% у світовому масштабі) очікують від урядів невиправданих видатків або зайвої економії, що можуть стати на перешкоді відновленню економіки.
Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Бухгалтери вказують на перші ознаки глобального відновленя, проте побоюються, що це може бути просто міраж"