31 березня 2009 року Президент України Віктор Ющенко вніс на розгляд Верховної Ради проект оновленої Конституції, а 25 серпня підписав Указ «Про винесення на Всенародне обговорення проекту Закону України «Про внесення змін у Конституцію України». На сучасному етапі розвитку країни така ініціатива Глави держави була актуальною й своєчасною, тому що без конституційної реформи неможливо створити умови для політичної та економічної стабільності.
У Донецькій області були підведені попередні підсумки обговорення проекту Конституції. Рішення питання реформування Основного Закону складається в комплексному підході об'єктивній оцінці існуючих правових норм, обліку світового конституційного досвіду, думки експертів і громадськості. І процес цей відкритий і публічний.
Голова Донецької облдержадміністрації Володимир Логвиненко прокоментував роботу проведену в області.
У вересні місяці при обладміністрації була створена робоча група з питань організації Всенародного обговорення, а також обласний План заходів. До складу робочої групи ввійшли заступники голови облдержадміністрації, керівники структурних підрозділів, проведні науковці області, експерти й представники громадських організацій. Також була створена група учасників регіонального туру, що складалася з фахівців з конституційного права, політологів і представників громадськості по обговоренню Конституції Президента України Віктора Ющенко.
По всій області були проведені «круглі столи», широкі експертні обговорення, засідання консультативно-дорадчих органів, інформаційні дні, тематичні дискусії й інші публічні й резонансні заходи із залученням широких кіл громадськості.
Керівництвом облдержадміністрації був проведений ряд нарад з питань створення в регіоні умов для Всенародного обговорення проекту Закону України. Як результат, у всіх містах і районах області оперативно були утворені місцеві робочі групи.
Крім того, заступники голови облдержадміністрації провели виїзні кущові семінари, на яких були надані роз'яснення по організації процесу обговорення проекту Закону в населених пунктах регіону. Усього відбулося 13 таких заходів.
На сайті облдержадміністрації були розміщені банери «Проект Президента України», «Всенародне обговорення проекту Конституції» і «Обговорення проекту Конституції в Донецькій області», у яких були основні інформаційні матеріали щодо перебігу цього обговорення.
Також відповідна інформація подавалася на сайтах Головного управління юстиції в Донецькій області, управління освіти й науки облдержадміністрації, місцевих веб-порталах. Завдяки цьому жителі області мали можливість ознайомитися з матеріалами по проекту Конституції України, думками фахівців, взяти участь в обговоренні на сторінках сайтів, висловити пропозиції та зауваження.
15 жовтня у всіх містах і районах Донеччини на підприємствах, в установах і організаціях відбувся єдиний інформаційний день по темі „Новая Конституція – наш загальний крок до майбутнього”. У заходах взяли участь понад 82 тис. чоловік.
У рамках реалізації медіа-плану з висвітлення в засобах масової інформації області обговорення проекту Закону Указу Президента України було розміщено в 4 обласних газетах; проект Конституції України - в 10 комунальних виданнях; а рубрики „Обговорюємо Конституцію” були створені в 36 друкованих ЗМІ. Інформаційну підтримку по цій темі надали більшість періодичних видань. За весь період обговорення в обласних, міських і районних газетах розміщено понад 100 публікацій.
Донецька обласна державна телерадіокомпанія транслювала соціальні відеороліки (120 разів). У щотижневому телевізійному ефірі виходив цикл передач „Обговорюємо проект Конституції України”, побудована у діалоговому форматі за участі відомих й авторитетних юристів, правознавців, науковців з питань конституційного права й представників громадськості (7 телепрограм).
Результатом системної інформаційної роботи з населенням регіону через ЗМІ стало підвищення активності громадян у процесі обговорення проекту Закону. Жителі регіону мали можливість ознайомитися з думкою експертів, висловити власну позицію на сторінках газет, під час ефірів тематичних передач на телебаченні й т.п. За період обговорення проекту Закону на сторінках комунальних ЗМІ було надруковано 50 відгуків читачів, також під час телеефірів надходили дзвінки від глядачів. Такий підхід забезпечив можливість для кожного громадянина безпосередньо залучитися до процесу створення Конституції й формуванню базових національних цінностей.
При участі провідних юристів у Головному управлінні юстиції в Донецькій області створена робоча група з питань узагальнення пропозицій і зауважень громадян і юридичних осіб у процесі Всенародного обговорення проекту Закону. Це стало ще одним інструментом забезпечення зворотнього зв'язку із суб'єктами обговорення.
Активну участь в обговоренні взяли провідні громадські організації області. Так, у містах Донецьк, Маріуполь, Краматорськ за ініціативи обласної організації «Комітету виборців України» і суспільної коаліції «Право на майбутнє» відбувся ряд «круглих столів» за темою «Конституція: права громадян або інтереси політиків?».
Крім того, значна кількість «круглих столів», семінарів, конференцій проведені вищими навчальними закладами області (Донецький національний університет, Донецький державний університет управління, Маріупольський державний гуманітарний університет, Донбаська державна машинобудівна академія й т.п.). Резонансні заходи щодо обговорення проекту проведені регіональною філією Національного інституту стратегічних досліджень, Інститутом післядипломної освіти управління освіти й науки облдержадміністрації, Центром перепідготовки й підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств і організацій, іншими установами.
Слід також зазначити роботу міськвиконкомів і райдержадміністрацій, які, усвідомлюючи важливість Основного Закону в житті країни, активно включилися до процесу обговорення змін у Конституцію. У містах і районах дане питання піднімалося на засіданнях політичних консультативних і суспільних рад, „круглих столах” при участі представників влади й громадськості, в установах управління культури, трудових колективах підприємств і установ, бюджетних організаціях, на зборах громадян за місцем проживання, інформаційних семінарах, семінарах-навчаннях, тематичних дискусіях, зустрічах посадових осіб виконавчої влади й місцевого самоврядування з окремими категоріями населення, зборах місцевих громадських організацій і т.п.
Для більш ефективної інформаційної організації процесу обговорення під час проведення заходів розповсюджувалися брошури із проектом Конституції Президента, листівки з основними її положеннями, кишенькові календарі.
Триває анкетування жителів регіону з метою моніторингу суспільної думки по запропонованих конституційних змінах і виявлення на основі аналізу отриманих даних об'єктивної інформації про відношення населення до цього процесу. На сьогодні заповнено близько 27 тис. анкет.
За попередніми підсумками проведених на сьогодні заходів можна стверджувати, що більшість жителів області підтримують президентські зміни в Основний Закон. На думку фахівців і науковців регіону, конституційний законопроект, внесений В.Ющенко у Верховну Раду України, є в цілому комплексним змістовним юридичним документом, а його норми відповідають сучасним поданням про структуру й зміст Основного Закону суверенної, демократичної, правової, соціальної держави.
Якщо узагальнити основні пропозиції й зауваження, надані в процесі обговорення, то можна відзначити такі тенденції:
- вважається позитивною ідея повернення до мажоритарної системи;
- підтримується скасування необмеженої депутатської недоторканності;
- підтримується ідея зменшення кількості депутатів у парламенті;
- дискусійним є питання по утворенню двопалатного парламенту. Більшість учасників заходів не підтримують таку новацію, але певна частина населення області вважає ідею конструктивною, пропонуючи при визначенні представництва депутатів від областей враховувати кількість населення регіону;
- підтримуються положення щодо зміцнення самоврядування й розширення реальних повноважень громади;
- схвалюються позиції по ґрунтовному закріпленню прав і свобод громадянина і їхніх гарантій.
Всі надані в процесі обговорення пропозиції по вдосконаленню проекту Конституції спрямовані для узагальнення в Національний інститут стратегічних досліджень.
Источник: Донецька обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Про проведення в Донецькій області Всенародного обговорення внесених Президентом України змін у Конституцію України"