Уряд України розраховує отримати від МВФ ще 3,8 млрд. дол. до кінця 2009 року. Ці кошти потрібні, щоб “залатати дірки” в бюджеті. Однак грошей може і не бути.
1 вересня в Київ прибула місія Міжнародного валютного фонду. Цього разу позитиву виявилося дуже мало. Схоже, Фонд відмовить Україні в черговому транші і в такий спосіб прискорить настання справжньої кризи.
Зранку місія приїхала в Мінфін. Очевидно, розмова вийшла вкрай неприємною. Вже через кілька годин заступник міністра фінансів Валерій Альошин повідомив, що попереду – складні переговори про виділення четвертого траншу кредиту МВФ.
За його словами, Фонд відкрито заявив про готовність припинити співпрацю з Україною. Приводом може стати те, що Київ готується до понадпланового збільшення бюджетного дефіциту, що спровокує інфляцію.
Показники боргу справді страхітливі. За даними секретаріату Президента України, в січні-липні 2009 року уряд збільшив позики на 8,7 млрд. дол., або на 35,2%. Половину цієї суми залучено тільки за липень.
Далі місія МВФ поїхала до Нацбанку, де також були представники секретаріату Президента. Гості й там вдалися до різкої критики. Вони звинуватили НБУ в тому, що він намагається втримати нереальний курс національної валюти.
“Сказали, що спроба штучно втримати курс закінчиться простою розтратою резервів. У Фонді вважають, що курс гривні потрібно відпускати, поки він самостійно не врівноважиться”, – розповів високопоставлений чиновник Нацбанку.
За його словами, заступник голови секретаріату Олександр Шлапак умовляв очільницю місії Джейлу Пазарбашиоглу дати Україні ще два тижні для роботи над помилками. Однак вона відповіла, що це нічого не змінить. Мовляв, наша держава вже не раз отримувала шанс провести реформи.
Річ у тім, що липневий транш МВФ залучили через обман. Для отримання грошей Україна навесні 2009 року зобов’язалася виконати низку умов. У липні уряд написав Фонду листа, в якому йшлося, що їх усіх виконано.
Однак це було, м’яко кажучи, неправдою. Загальний список невиконаних зобов’язань складається з десяти пунктів. Кричущим є порушення двох умов. Перше – не підвищено тарифів на газ для населення та ЖКГ. Друге – БЮТ і Партія регіонів змусили Нацбанк “надрукувати” 10 млрд. грн., які вони розділять між собою.
Перший випадок більше нагадує детектив. Рішенням від 10 червня Кабмін рекомендував Національній комісії з регулювання електроенергетики (НКРЕ) підвищити ціни на газ для населення і комунальників. Однак після того, як 27 липня МВФ схвалив виділення Україні третього траншу кредиту в 3,3 млрд. дол., уряд відмовився від зобов’язань. “Не буде ніякого підвищення цін на газ для населення”, – пообіцяла прем’єр Юлія Тимошенко в серпні.
Одночасно НКРЕ знайшла привід скасувати власну постанову. Голова комісії Валерій Кальченко сказав, що рішення про підвищення цін на газ для населення і комунальників набуде чинності тільки в разі їх схвалення Федерацією профспілок. Природно, профспілки заявили, що жодних підстав для зростання вартості блакитного палива немає.
А 1 вересня на переговорах із місією МВФ уряд повідомив, що тарифи не вдалося збільшити через протидію секретаріату Президента. За словами чиновника з Нацбанку, “качка” не спрацювала.
Друге яскраве порушення трапилося 21 серпня, коли БЮТ і Партія регіонів дружно подолали вето Президента на закон про фінансування Євро-2012 за рахунок “друкування грошей”. І це при тому, що скасувати такий нормативний акт вимагав МВФ.
Ба більше, Юлія Тимошенко особисто приїжджала в будинок парламенту, аби за зачиненими дверима обговорити з регіоналами перелік об’єктів, які фінансуватимуть за рахунок “надрукованих” Нацбанком коштів. Список досі не оприлюднено, що викликає цілком обґрунтовані підозри в “дерибані”.
Представник Нацбанку наголосив, що відбулася різка зміна ставлення місії МВФ і особисто Джейли Пазарбашиоглу до України.
“По суті, нині Фонд має два варіанти. Перший – усе-таки дати гроші і в такий спосіб визнати, що виконання вимог меморандуму, укладеного між МВФ та Україною, не має особливого значення. Другий – влаштувати повторення лютневих подій. Тобто відмовити нам і змусити уряд хоч щось зробити”, – зазначив представник НБУ.
Зрештою, конфлікт переріс у політичну площину. Лідер фракції БЮТ Іван Кириленко спробував перетворити провал прем’єра на перемогу і заявив: Фонд заплатить Україні все до копійки. “МВФ дає гроші “під особу”. Ця особа – Юлія Тимошенко”, – зауважив він.
Заява пана Кириленка може стати для Вашингтона черговим шоком, бо офіційна позиція МВФ звучить інакше.
“Якщо відхилення бюджетного дефіциту будуть наслідком навмисної політики, яка суперечить духу і цілям програми, ми припинимо співпрацю. Не маємо наміру брати участь у політиці, яка призведе до поглиблення економічної кризи”, – сказав постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр.
На думку представника НБУ, скасування програми дуже ймовірне. Взимку фонд уже відмовляв уряду в кредиті, і бюджет урятував Нацбанк, “надрукувавши” потрібну суму. Якщо відмова відбудеться повторно, єдиним джерелом грошей знову буде регулятор. А це гарантує велику інфляцію і другу хвилю кризи.
Утім менеджер Нацбанку припускає, що Україна може виконати частину вимог МВФ. Проте зробити це буде значно складніше, ніж навесні. Навряд тепер Фонд віритиме обіцянкам. “Джейла Пазарбашиоглу зрозуміла, що переконати пані Тимошенко вже не вдасться”, – зазначив чиновник.
Источник: ЛЬВІВСЬКА ГАЗЕТА | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "МВФ помститься за обман"