Голові Верховної Ради України Володимиру Литвину;
Президенту України Віктору Ющенку;
Уповноваженому Верховної Ради України Ніні Карпачовій;
Генеральному Прокурору України Олександру Медведьку
ЗВЕРНЕННЯ ДО ДЕРЖАВНИХ ПОСАДОВЦІВ
В останній резолюції ПАРЄ наголошує, що свобода вираження поглядів та свобода мирних зібрань і об’єднання з іншими особами є надзвичайно важливими і являються основними правами, що захищаються Європейською Конвенцією з прав людини .
Асамблея спонукає своїх Держав-членів: повною мірою реалізувати ревантні положення Європейської Конвенції з прав людини в інтерпретації Європейського Суду з прав людини, особливо на життя, свободу від самовільного арешту та ув’ язнення ,свободу вираження поглядів та свободу мирних зібрань і об’єднання з іншими особами.
Ми, представники громадськості, висловлюємо занепокоєння щодо можливості прийняття Верховною Радою України в другому читанні і в цілому законопроекту "Про порядок організації і проведення мирних заходів" № 2450 від 06.05.2008 року (далі законопроект), направлений на розгляд до Верховної Ради Кабінетом Міністрів і прийнятий депутатами 2 сесії шостого скликання в першому читанні, оскільки вважаємо, що зазначений законопроект, в разі його прийняття буде суттєво обмежувати конституційні права громадян на свободу мирних зібрань, гарантованих ст.39 Конституції України (далі Конституції).
Відповідно до ст. 22 Конституції, права і свободи гарантовані і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів не допускається звуження зміста і обсягу існуючих прав і свобод. В той же час ст.39 Конститутиції визначає, що громадяни мають право збиратися мирно , без зброї і проводити зібрання , мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно повідомляються органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування.
Обмеження відносно реалізації цього права може встановлюватися судом в відповідності з законом і тільки в інтересах національної безпеки і громадського порядку з метою попередження безладів або злочинів, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Разп з тим законопроект, всупереч конституційним положенням суттєво звужує права громадян на проведення мирних зібрань а саме: 1.Організатором масових акцій не можуть бути громадські організації , що не являються юридичними особами, що позбавляє можливості реалізувати своє право на мирні громадські заходи і організації, які статусу юридичної особи не мають.
2. Оскільки п.2 ст.4 законопроекту забороняє особам молодшим за 18 років бути організаторами мирних зібрань, це обмежує або, навіть, унеможливлює виконання статутних завдань молодіжних громадських організацій.
3. В ст.5 законопроекту зазначається, що зібрання можуть проводитися тільки в "спеціально відведених і пристосованих "місцях. Це утворює грунт для зловживання, бо якщо державні чиновники на свій власний розсуд визначатимуть "спеціальні місця", це залишає за владою монопольне право дозволяти або забороняти колективні зібрання, обговорення і вирішення будь-яких професійних, суспільних і інших питань.
4. Стаття 7 вимагає повідомляти органи влади і місцевого самоврядування про проведення заходів. При цьому вона сформована таким чином, що повідомлення про акцію потрібно подавати в декілька органів влади ,а не в один ,як це відбувається зараз .Наприклад ,проводячи акцію в Києві, потрібно повідомити і районну адміністрацію і міську.Проводячи акцію в селі, або невеликому місті, потрібно повідомити виконком сільради (міськради), районну і обласну держадміністрацію. До того ж повідомлення повинно бути подане, беручи до уваги час, необхідний цим органам для підготовки "забезпечення громадського порядку ".Що то за час ? І скільки його потрібно ,хто має встановлювати ці критерії? Це знову стане приводом для зловживань і використання даного положення представниками влади на власний розсуд.
5. В ст.9 законопроекту прописано,що під час проведення мирних заходів біля учбових закладів, тюрем, судів забороняється "здійснювати дії, порушуючи нормальне функціонування цих закладів - блокування проїздів, використання пристроїв, що являються джерелом шуму і таке інше. Тобто, якщо враховувати, що суди, в більшості випадків, розташовані в центрі будь- якого міста, наприклад поруч з Майданом Незалежності розташований Окружний Адміністративний суд м. Києва. А виходячи з законопроекту, тут вже не можна проводити акції з використанням мегафонів , або посилювачів звуку.
6. Стаття 10 забороняє агітацію під час зібрання за участь в іншому мирному зібранні.
7.А стаття 11забороняє фінансування мирних заходів "державними підприємствами, установами і організаціями , а також іноземними державами, їх громадськими і юридичними особами ". Тобто законопроектом буде поставлене табу на всіх громадсько-просвітницьких заходах ,круглих столах і конференціях, що організовуються активістами за грантові і буджетні кошти.
8.В статті 13 значиться ,що до кожного масового заходу буде прикріплений уповноважений представник органів виконавчої влади або місцевого самоврядування. Він має право прийняти рішення про припинення заходу. 9. Науково-експертне управління Верховної Ради України, аналізуючи законопроект запропонувало ввести дозвільний порядок проведення масових заходів, замість діючого повідомлюючого.
10.Крім того, штатні парламентські юристи рекомендують обмежити участь в зібраннях іноземців, дітей, інвалідів.
Оскільки на сьогоднішній день порядок проведення мирних зібрань не врегульований окремим законом , а тому масові заходи проводяться з посиланням на Конституцію України.
Ми погоджуємося , що як похідний від Конституції такий закон потрібний і важливий, але він не може суперечити Основному закону і створювати правові колізії, та привід для зловживань і порушень прав і свобод людини.
ТОМУ МИ ВВАЖАЄМО ЗА ПОТРІБНЕ:
1.Законопроект № 2450 від 06. 2008 року зняти з порядку денного розгляду в другому читанні 3 сесії 6 скликання.
2. Направити законопроект № 2450 від 06.05.08 року на доопрацювання з залученням широкого кола громадськості для публічного обговорення з врахуванням недоліків і зауважень .
Источник: Ужгород.net.ua - новости, бизнес-каталог, информация | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "ЗВЕРНЕННЯ ДО ДЕРЖАВНИХ ПОСАДОВЦІВ"