В середу на Далекому Сході проходять заходи, присвячені 64-им роковинам закінчення Другої світової війни. Жителі Владивостока поклали вінки до меморіалу "Бойова слава Тихоокеанського флоту", а в Петропавловську-Камчатському вшанували пам'ять учасників Курильської десантної операції, передає ІТАР-ТАРС.
Саме на Тихому океані за участю Радянської армії була розгромлена мілітаристська Японія, що призвело до закінчення самої кровопролитної війни в історії. Радянські солдати і моряки звільнили від японських військ Сахалін, Курильські острови, Китай і Корею, розгромили найбільше Квантунське угрупування ворога.
Остаточно Японія була зломлена після двох атомних бомбардувань, влаштованих американцями. В день 2 вересня 1945 року в Токійській затоці на борту американського лінкора "Міссурі" представники СРСР, США, Великобританії та інших держав підписали документ про капітуляцію Японії.
Мирний договір між Росією і Японією, проте, не підписаний до сих пір із-за неврегульованої територіальної суперечки. Японія вважає своїми "споконвічними територіями" Південні Курили, що відійшли до Радянського Союзу після війни, проте Москва не визнає права Токіо на дані острови.
Примітно, що за рік до закінчення Другої світової війни японське МВС само мало намір піти на територіальні поступки Радянському Союзу, щоб той не вступав у війну на стороні США і Великобританії. Зокрема, в обмін на нейтралітет Токіо пропонував Москві забрати Південний Сахалін і Південні Курили, розповідає газета "Час новин".
Крім того, Японія пропонувала відмінити Антикомінтернівський і Потрійний пакт, укласти угоду про торгівлю з Радянським Союзом. Токіо готовий був розширити радянський вплив у Китаї, визнати радянську сферу інтересів у Маньчжурії і демілітаризувати радянсько-маньчжурську межу.
Проте домовитися з СРСР не вийшло. 8 серпня 1945 року Радянський Союз, виконуючи дані союзникам обіцянки, оголосив Японії війну. У Токіо, проте, часто говорять, що Сталін вступив у війну на Далекому Сході для того, щоб ще до капітуляції японського уряду захопити Південний Сахалін і Курильські острови.
У серпні 1945 року японський уряд погодився зі всіма умовами Потсдамської декларації про беззастережну капітуляцію Японії, за якою країна позбулася всіх Курильських островів. Це було підтверджено 29 січня 1946 року в меморандумі головнокомандуючого союзних держав американського генерала Дугласа Макартура. Відмова Японії від Курильських островів зафіксована і в Сан-Францисському мирному договорі 1951 року.
Проте вже в 1950-х роках японці почали вимагати повернення Південних Курил. На їх думку, Росія незаконно окуповує чотири острови - Ітуруп, Кунашир, Шикотан і групу дрібніших і нині нежилих островів, яку японці називають Хабомаї. У 1956 році СРСР виразив готовність передати Токіо Шикотан і Хабомаї після підписання мирного договору. Проте Токіо відмовився, наполягаючи на поверненні всіх Південних Курил цілком.
Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "64 роки тому закінчилася Друга світова"