Вчені: рослини створили під землею систему комунікацій, не меншу за інтернет : 517504 : Местные новости

Местные новости Киев : Новости за 7 дней

Все регионы | Киев и область | Харьков и область | Днепропетровск и область | Донецк и область | Запорожье и область | Винница и область | Житомир и область | Ивано Франковск и область | Кропивницкий и область | Луганск и область | Луцк и Волынская область | Львов и область | Николаев и область | Одесса и область | Полтава и область | Ровно и область | Симферополь и Крым | Сумы и область | Тернополь и область | Ужгород и Закарпатская область | Херсон и область | Хмельницкий и область | Черкассы и область | Чернигов и область | Черновцы и область
Местные новости | Акции и скидки | Объявления | Афиша | Пресс-релизы | Бизнес | Политика | Спорт | Наука | Технологии | Здоровье | Досуг | Помогите детям!
Все регионы > Украина > Киев и область : Последние новости > Местные новости
Подробно

Вчені: рослини створили під землею систему комунікацій, не меншу за інтернет

Нові свідчення на користь мудрості природи відкрили німецькі вчені з Інституті клітинної та молекулярної біології Боннського університету. За їхніми словами, рослини спілкуються між собою за допомогою системи комунікацій, не меншої, а можливо, і потужнішої, ніж інтернет.
"Під землею природа створила систему комунікації не меншу за всесвітнє павутиння Інтернету. Величезна мережа з переплетеного коріння дозволяє рослинам спілкуватися між собою," - стверджує професор Дітер Фолькман, пише "Німецька хвиля". Життєво важлива інформація - наприклад, про настання посух або про появу перших шкідників - "зашифрована" в хімічних речовинах, що їх рослини виділяють у ґрунт і всмоктують разом із водою.
"Коріння взагалі виконує функції "центрального командного пункту". Воно росте не куди йому заманеться, а орієнтуючися за електричними полями, за силою тяжіння, за магнітним полем Землі - так само, як це роблять птахи. На кінчиках молодих коренів міститься багато різних надчутливих сенсорів, і всі разом вони "знають", у якому оточенні росте рослина, скільки метрів чи сантиметрів вона заввишки, скільки вологи та яких мінеральних речовин вона зараз потребує тощо,"- додає мікробіолог Франтішек Балушка.
За його словами, "не виключено, що рослини взагалі мають більше різних рецепторів, ніж тварини та люди. Точніше, більше, ніж нам на сьогодні відомо..."
Франтішек Балушка та Дітер Фолькман працюють в Інституті клітинної та молекулярної біології Боннського університету й є одними із засновників нової наукової дисципліни, яка називається "нейробіологія рослин".
У прихильників класичної ботаніки від цих слів волосся стає дибки: до чого тут нейробіологія, коли в рослин немає нервової системи, яка могла б аналізувати зовнішні сигнали й "приймати рішення".
"Цілковита нісенітниця! – обурюється професор Гейдельберзького інституту рослинництва Давід Робінзон. – Між рослинним і тваринним світом хоч і є деякі паралелі на молекулярному рівні, але немає нічого спільного ні на рівні клітин, ні на рівні тканин, ані на рівні органів. Я впевнений, що ця дурнувата "наука" проіснує недовго."
У 30-х роках минулого століття науковці встановили, що головну роль у регуляції росту молодого листя, пагонів, зародків відіграє гормон ауксин.
"Тоді теж казали: гормони в рослинах? Цього не може бути! - веде далі Дітер Фолькман. – Невдовзі було знайдено цілу низку інших фітогормонів. Потім з’ясувалося: деякі з них ідентичні тим, що наявні у тварин. Сьогодні з нейробіологією ситуація повторюється. Я та мої колеги ніколи не казали, що в представників світу флори є "нерви". Але доведено, що рослини реагують на зовнішні подразники електричними сигналами, які дуже нагадують нервові імпульси..."
"Електричні процеси – це одна з основних ознак життя. Вони відбуваються в усіх живих істотах", - розповідає доцент Ботанічного інституту Гісенського університету Губерт Феле.
На лабораторному столі за так званим "щитом Фарадея", який потрібен для захисту надчутливої апаратури від зовнішніх електромагнітних полів, зеленіє кормова квасоля. Озброївшись мікроскопом, науковець обережно вводить у листя вимірювальні електроди.
Вони завтовшки всього в тисячну частку міліметра й тому вміщуються в міжклітинному просторі: "Я хочу з’ясувати, чи існує системний зв’язок. Тобто, чи реагує на подразник ціла система - сусідній листок, а також ті, що розташовані далі, на іншій стеблині."
Для цього на одному з листочків квасолі Губерт Феле робить невеличку подряпину й крапає в неї соляний розчин. За кілька секунд електроди фіксують на непошкодженому листі поруч максимальний імпульс.
"Як ми бачимо, електричний сигнал передається рослиною, - каже дослідник. – Щоправда, значно повільніше. А саме - зі швидкістю від пів сантиметра до сантиметра на секунду. В організмі людини, наприклад, імпульси поширюються зі швидкістю сто метрів на секунду. Це означає, щоб передати інформацію на відстань одного метра нашій нервовій системі потрібні соті частки секунди. У рослин це триватиме дві-три хвилини."
Але, зауважує ботанік, і такої швидкості достатньо, щоб листя на інших гілках устигло "підготуватися" до навали шкідників.
"Рослини неспроможні кинутися навтіки. Вони не мають ніг. Зате можуть зіпсувати нападникам апетит. За якихось півгодини усе листя починає виробляти речовини, що аж ніяк не смакуватимуть шкідникам. А деякі види навіть захищаються отрутою, що вбиває ворогів. Кожне дерево в лісі, кожен гарбуз на городі й кактус на підвіконні активно спілкується із зовнішнім світом. Дуже цікаво було б у деталях дізнатися, яким саме чином..." - каже Феле.
"Коли двадцять років тому я заявив, що рослини можуть бачити, чути, що вони реагують на запахи, на смак, на емоції, то в науковому світі зчинився такий галас, що не передати, - пригадує професор Боннського університету Дітер Фолькман. – Попри те, що деякі з цих "фантазій" вже експериментально підтверджені, класична ботаніка й досі від них відхрещується.
Простіше за все сказати: у рослин немає вищої нервової системи, й на цьому кінець дискусіям. Але ж повинна бути якась інша, що дозволяє так майстерно пристосовуватися до будь-яких умов. Іще Чарльз Дарвін припускав: кінчики молодого коріння виконують такі самі функції, як і мозок малорозвинених тварин..." Нещодавно на полицях німецьких книгарень з’явилася книжка "Таємна свідомість рослин". ЇЇ автор, журналіст Йозеф Шепах, наводить чимало прикладів, які яскраво підтверджують: зелена царина природи – це не зібрання добре сконструйованих "біороботів".
Йозеф Шепах і не намагався зробити ґрунтовний аналіз, він збирав факти. Довго й ретельно. І ці факти вражають.
Вусики гороху, наприклад, і без очей здалеку "бачать" прутик чи гілку, за які їм треба вхопитися. Томати вміють "передбачати" погоду. За три дні до приходу циклону, шкірка на червоних плодах товстішає – щоб не пошкодилася ніжна м’якоть із насінням. Виноград, як виявилося, полюбляє класичну музику, й особливо – твори Моцарта. Неподалік від Флоренції італійський дослідник Стефано Манкузо встановив на одному із схилів 15 динаміків. Музика з них лунала так тихо, що людське вухо її практично не сприймало. Гармонійні пасажі зате добре "чула" виноградна лоза, яка стала швидше рости й дала більші та солодші плоди.
Рослинам, напевне, властиве й щось на зразок больових відчуттів. Інакше чому в пошкоджених клітинах багатьох видів було виявлено всім нам добре знайому субстанцію – аспірин.
Важливу роль відіграє й те, що ми називаємо нюхом. Коли козулі починають ласувати молодими пагонами тополі, дерево викидає в повітря більше пахучого гормону – етилену. Це сигнал тривоги для "товаришів по виду", щоб ті негайно накопичували в листі несмачну гірку речовину – танін, аби зберегти своє зелене вбрання.
Тютюн розправляється із шкідниками іще рішучіше: вміст нікотину може настільки підвищитися, що в одному-єдиному грамі зеленої маси буде сконцентровано так багато отрути, як і в ста міцних цигарках без фільтру."
Але, наголошує Йозеф Шепах, агресія не є типовою реакцією для світу флори. 95 відсотків усіх рослин суходолу виживає завдяки симбіозу, завдяки кооперації. Цим і можна пояснити феномен їхньої надзвичайної комунікативності. Добрі садівники недарма кажуть: із квітами обов’язково треба розмовляти.
Відзначимо, що нещодавно ізраїльські вчені виявили колективний розум у бактерій. Бактерії знають, як зібрати інформацію з навколишнього середовища і спілкуватися один з одним. Мікробіологи сподіваються, що зможуть "умовити" бактерії не воювати з людиною і спробують воювати з бактеріями їхньою ж зброєю.


Источник: Хрещатик - Київська мунiципальна газета | Прочитать на источнике

 

Добавить комментарий к новости "Вчені: рослини створили під землею систему комунікацій, не меншу за інтернет"

Ваше имя:

Ваш email адрес: (email не публикуется на страницах сайта)

Комментарий:



Календарь
Новых вестей сегодня: 6
Новых вестей вчера: 30

Сегодня | 7 дней | 30 дней

<<

Июль 2024

Вс Пн Вт Ср Чт Пт Сб
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Комментарии

Кировоград-25: история в погонах

Стрелец. 15-08-2023 08:45
Грязь там осталась, а не офицеры.. ...

Підвищення кваліфікації вчителів онлайн: оптимальний вибір

КатеринаШ. 23-02-2023 10:52
Порадьте зручний LMS для викладання онлайн, бажано не англомовний. . ...

Polly Group Ukraine

Avenue17Ru. 21-10-2022 14:16
Мне кажется это очень хорошая идея. Полностью с Вами соглашусь.
. ...

На дачу едут на одной ноге!
Но на этом испытания пенсионеров не заканчиваются – впереди пешие марш-броски по 3-5 километров

ОbMalv. 19-11-2021 11:51
Спасибо, ваш сайт очень полезный!
. ...

Закупівля нових «Пакунків малюка» під загрозою зриву

Ольга. 11-05-2021 18:00
Господи... Неужели у нас не один процесс не обходится без коррупционных схем? Нормально же выпускали эти бейби боксы до 2020-го года. Что потом пошло не так? Такое ощуще. ...

Что делать, если шиномонтажник сорвал резьбу на шпильке авто?

MSCLYPE. 31-03-2021 15:52
Группа компаний "Азия-Трейдинг" предлагает услуги таможенного оформления в морских портах Владивостока и порт Восточный. Вместе с таможенным оформлением мы оказываем услуги международной перевозки сборных и контейнерных грузов. ...

IT сервисы Google Cloud для рядового сотрудника от Wise IT

Наталушко. 31-10-2020 04:47
На заметку! Полезная статья как обезопасить личные данные в интернете. Актуально, как никогда ранее. Имхо. ...

Человек-легенда Лев Абрамович Наймарк

Андрей Александрович Снежин. 23-10-2020 17:24
Я бывший ученик Льва Абрамовича Наймарка. Благодаря ему я успешно поступил в Харьковский авиационный институт, успешно его окончил. Работал в авиации в г. Ульяновске на АО "Авиастаре - СП", бывший УАПК. ...

DINERO підсумовує результати року

Тимофій. 16-01-2020 15:17
Стабільне положення команії Дінеро на ринку МФО красномовно підтверджує 2 аспекти: по-перше, що банківські методи підходу до кредитування фізичних осіб віджили себе, і їх однозначно потрібно змінювати. ...

Після голкотерапії люди стають сильнішими

Анна. 06-10-2019 21:22
надайте контактні дані Марії Миськів. ...

Что такое ВсеВести.com?

ВсеВести.com - это система поиска региональных новостей и объявлений, где вы сможете найти ежеминутно обновляемую информацию из тысяч источников, опубликовать свои новости и объявления, обсудить события или, за считанные минуты, создать собственную ленту новостей. Подробнее...

Погода

Книга жалоб Казахстана

Книга жалоб - это сайт для подачи жалобы или отзыва на государственые учреждения, бизнес, на определенных людей и на государственных служащих на территории республики Казахстан. Жалобная книга Казахстана EGOV.PRESS не является официальным ресурсом. Например, для подачи жалобы на незаконные действия прокуратуры или суда, необходимо авторизаваться через социальные сети. Также мы рекомендуем доску объявлений.

Киев



Курсы валют

Курсы валют







О проекте | Контакты | Реклама на сайте | Карта сайта