Про напрямки удосконалення правовиховної роботи в навчальних закладах йшлося на колегії Головного управління освіти і науки облдержадміністрації. За словами заступника начальника управління В. Жукотинської, з метою ефективної організації правовиховної превентивної роботи в закладах освіти налагоджена співпраця районних відділів (управлінь) освіти з відділенням кримінальної міліції, службою у справах дітей, з відділами (управлінням) юстиції щодо проведення правового всеобучу серед школярів та батьківської громадськості.
Розробляються та реалізовуються шкільні програми з питань захисту прав дитини „Лицем до дитини", „Криниця дисципліни і правопорядку", педагогічні акції „Чим живеш дитино" тощо. З метою забезпечення здобуття учнівською молоддю правових знань та активізації профілактичної роботи з неповнолітніми управлінням освіти і науки облдержадміністрації спільно з УМВС України в Чернівецькій області в кожному загальноосвітньому навчальному закладі проводяться єдині дні правових знань в останню середу кожного місяця. В кожному районі створено інформаційно-пропагандистські (лекторські) групи з числа відповідальних працівників кримінальної міліції у справах дітей та органів управління освітою, розроблено тематику виступів. Протягом 2008/2009 навчального року здійснено 257 виїзних виступів лекторських груп у школах області. Як зазначила В. Жукотинська, у загальноосвітніх навчальних закладах правова освіта учнівської молоді здійснюється у ході вивчення обов'язкового предмету „Основи правознавства", а також курсів правознавчого змісту «Практичне право», «Громадянська освіта», «Є краще життя», «Завтра починається сьогодні». Значний вплив на формування моральних якостей, законослухняності, толерантності, милосердя тощо мають курси „Основи християнської етики" та „Релігієзнавство». З метою поліпшення соціального захисту, профілактики бездоглядності і безпритульності, створення належних умов для соціально-психологічної адаптації дітей, які потрапили у важкі життєві умови, а також надання соціально-психологічної допомоги та підтримки при районних відділеннях міліції створені (створюються) «Зелені кімнати».
Як повідомила заступник очільника крайової освіти Буковини, правовиховна робота у вищих навчальних закладах I-II рівня акредитації має системний характер і спрямована на пропаганду правових знань серед студентства і вивчення причин, які спонукають молодь до здійснення правопорушень. Серед заходів превентивного виховання, заслуговують на особливу увагу традиційні зустрічі з представниками прокуратури, кримінальної міліції у справах неповнолітніх, працівників обласного центру соціальних служб для молоді, медичних закладів. Особлива увага приділяється студентам, які проживають у гуртожитку. Виховна робота тут організовується відповідно до складених вихователями планів та ініціативи студентського самоврядування: заняття в клубах за інтересами та спортивних секціях, вечори відпочинку, вечори актуальних запитань та відповідей з правової тематики, зустрічі з лікарями, працівниками правоохоронних органів, випуск стінлистівок на антиалкогольну, антитютюнову, антинаркотичну тематику.
Особливо стурбовані буковинські освітяни випадками самогубства серед школярів. У минулому році такі випадки сталися з дев'ятикласниками Карапчівської ЗОШ Вижницького району та Верхньопетровецької ЗОШ №2 Сторожинецького району. З метою запобігання подібних випадків у шкільному середовищі розроблені рекомендації з організації та корекції суїцидальної поведінки для навчальних закладів і розглянута на нещодавній нараді начальників відділів освіти. Особливої уваги потребує проблема відвідування дітьми комп'ютерних клубів, зауважує В.Жукотинська, адже в Чернівецькій області щоденно 20 відсотків неповнолітніх відвідують заклади з комп'ютерними та ігровими автоматами. Територіальна доступність сприяє поширенню ігроманії, а невпорядкованість законодавства у сфері грального бізнесу позбавляє можливості реально контролювати й впливати на діяльність, місце розташування, доступ дітей до кіберпростору, також насторожує освітян і те, що відсутній державний контроль в Україні і над видавництвом та розповсюдженням комп'ютерної, відео-, ігрової продукції, не розроблено критеріїв визначення ігор, які пропагують жорстокість та насилля. Наразі необхідним є проведення відкритої та незалежної оцінки насиченості інформаційного простору, в якому перебуває дитяча аудиторія віртуальним насильством, жахами, сексом. Попередження злочинної діяльності неповноліт¬ніх та молоді значною мірою залежить від спільних зусиль працівників правоохоронних органів, служб у справах дітей, освітніх закладів, батьківської громади, громадських організацій. Враховуючи це, можна зробити висновок, що питання профілактики правопорушень неповнолітніх та негативних явищ у підлітковому середовищі потребують подальшого удосконалення. Необхідно приділити увагу застосуванню до неповнолітніх не лише заходів, передбачених адміністративним та кримінальним законодавством, а й заходів щодо надання комплексної соціально - педагогічної допомоги, яка повинна здійснюватися всіма виховно-профілактичними інститутами держави щодо підлітків-правопорушників та функціонально - неспроможних сімей.
Источник: Чернівецька обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Одним із засобів попередження злочинності та правопорушень учнівської молоді є залучення дітей, підлітків та юнацтва до участі в гуртках за напрямами позашкільної освіти"