Громадянам – власникам майна час платити податок!
Опубликовано: Головне Управління ДФС у Черкаській області
"Цього року головне управління ДФС у Черкаській області направило платникам Черкаської області – фізичним особам – власникам майна 118 податкових повідомлень-рішень про сплату транспортного податку на суму 2,5 млн.грн., 33841 – про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на суму 31,5 млн.грн. та 329265 про сплату земельного податку на 90 млн.грн. 2018 року фіскальна служба області направляла черкащанам 147 податкових повідомлень-рішень про сплату транспортного податку на суму 3,8 млн.грн., 36403 – про сплату податку на нерухомість на суму 30,3 млн.грн. та 384416 про сплату земельного податку на 83 млн.грн.
З початку року на 24.07.2019 платники – фізичні особи Черкаської області сплатили 67,5 млн.грн. земельного податку; 8,3 млн.грн. – податку на нерухомість та 1,4 млн.грн. транспортного податку. Торік на цю дату було сплачено відповідно 74 млн.грн. земельного податку; 9,2 млн.грн. – податку на нерухомість та 1,5 млн.грн. транспортного податку.
Нагадаємо, за нормами Податкового кодексу України щороку до 1 липня ДФС направляє за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) фізичної особи – власника нерухомості та/або землевласника та/або власника транспортного засобу, який оподатковується, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум відповідного податку з зазначенням платіжних реквізитів.
Особи, які отримали податкове повідомлення-рішення:
1) зобов’язані сплатити податок згідно отриманого податкового повідомлення-рішення – протягом 60 днів з дня його отримання. Тобто, для громадян, які отримали до 1 липня 2019 року від органів ДФС податкове/ податкові повідомлення рішення останній день сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного та земельного податку – 29 серпня 2019 року;
2) мають право знати, яким чином нарахований податок та у разі незгоди з обрахунком, звернутися з письмовою заявою до ДФС для проведення звірки даних, підтвердження права на пільги (якщо такі є), пред’явлення документів про факт відсутності об’єкта оподаткування у звітному році тощо. Якщо платник правий, то попереднє податкове повідомлення-рішення скасується.
Відповіді на три запитання платників податку на нерухоме майно
1. Повідомлення не прийшло – чи є зобов’язання сплатити податок? Податкове повідомлення – рішення надсилається за місцем податкової адреси фізичної особи (місцем реєстрації). Якщо платник змінив місце реєстрації та не повідомив про це ДФС, або не проживає за місцем реєстрації, або виїхав за кордон, він не отримає повідомлення – рішення. Який вихід: якщо ви – власник оподатковуваної нерухомості і не отримали до 1 липня податкового повідомлення – рішення, пропонуємо обов’язково звернутися з документами про право власності на майно та документами, що посвідчують особу до ДФС за місцем реєстрації (проживання). Звертаємо увагу, за нормами Податкового кодексу України ДФС має право провести перевірку та визначити суму податку і за попередні 1095 днів. Водночас, якщо ДФС вчасно не надіслала (не вручила) податкове/податкові повідомлення-рішення, штрафні санкції до платника не застосовуються (пп 266.10.2 п. 266.10 ст. 266 ПКУ).
2. Прийшло повідомлення, а власник нерухомості вважає, що він не є платником – які його дії? Якщо платник отримав податкове повідомлення – рішення, це означає, що ДФС має інформацію про наявність в його володінні оподатковуваної нерухомості. Втім якщо цей об’єкт не належить платникові (відчужений, перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, спільній сумісній і поділений в натурі тощо) пропонуємо обов’язково звернутися з документами про право власності на майно та документами, що посвідчують особу та відповідною письмовою заявою до ДФС за місцем реєстрації (проживання). У разі виявлення розбіжностей між даними ДФС та даними, підтвердженими платником на підставі оригіналів відповідних документів, ДФС проводить перерахунок суми податку попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
3. Квартира перебуває у власності подружжя – хто платитиме податок? Згідно норм Податкового кодексу України об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є в тому числі частка нерухомості (п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст.266 Кодексу).
Згідно із п.п. 266.1.1, 266.1.2 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:
а) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
б) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
в) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Прості приклади
Приклад 1. Подружжя спільно володіє квартирою у 75 кв. метрів. Виходячи з законодавчих норм та за відсутності інших об’єктів оподаткування, кожен з членів подружжя в двох випадках (залежно від оформлення майна) взагалі не платитиме податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – якщо така квартира перебуває у спільній частковій власності або у спільній сумісній власності і поділена між власниками в натурі. А у разі якщо квартира знаходиться у спільній сумісній власності подружжя, але не поділена в натурі, податок сплачуватиме один з членів подружжя-власників квартири, визначений за їх згодою, якщо інше не встановлено судом:
а) якщо квартира у 75 кв.м. перебуває у спільній частковій власності подружжя (½ + ½), то платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку. Оскільки частка у 37,5 кв.м., якою володіє кожен, менша за 60 кв.метрів, обидва користуються пільгою з податку;
б) якщо квартира перебуває у спільній сумісній власності, але не поділена в натурі, то податок за 15 кв.м. (75 – 60 = 15) сплачує одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою;
в) якщо квартира перебуває у спільній сумісній власності подружжя і поділена між ними в натурі (½ + ½,), платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку – див. а).
Приклад 2. Подружжя спільно володіє квартирою у 75 кв. метрів та крім того, чоловікові належить ½ частина будинку, гараж, а дружина одноосібно володіє квартирою у 41 кв.метр та має у власності дачний будинок. В даному випадку якщо квартира, якою володіє подружжя перебуває у їхній спільній частковій власності або у спільній сумісній власності і поділена між власниками в натурі, то чоловік сплачуватиме податок за належні йому частину цієї квартири + ½ частину будинку + гараж (з урахуванням пільг з податку), а дружина – відповідно за частину спільної квартири + квартиру 41 кв.м. +дачний будинок (з урахуванням пільг).
А у разі якщо спільна квартира знаходиться у спільній сумісній власності подружжя, але не поділена в натурі, податок сплачуватиме один з членів подружжя-власників квартири і саме він приєднає квартиру у 75 кв.м. до переліку майна, за яке слід сплатити податок.
Як співвласникам нерухомості повідомити, хто саме сплачуватиме податок? – співвласники житлової нерухомості, яка перебуває у їх спільній сумісній власності, але не поділена в натурі, можуть повідомити ДФС про визначеного за їх згодою платника податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, звернувшись з письмовою заявою за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості
"
Добавить комментарий к новости "Громадянам – власникам майна час платити податок!"