Як обліковуються платники
Опубликовано: ДПІ у м. Черкасах
Особи, які планують займатися господарською діяльністю, підлягають взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах. Облік таких платників ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) (п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу).
Пунктами 63.4 і 63.5 цієї статті передбачено, що взяття на облік платників податків — юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється після їх державної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються законодавчими актами України, крім випадків, визначених Податковим кодексом, коли органами реєстрації є контролю¬ючі органи або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається.
Усі фізичні особи — платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб — платників податків у порядку, визначеному Податковим кодексом.
Фізичні особи — підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом.
Згідно зі ст. 4 Закону про ЄСВ підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; філії, представництва та інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), розташовані на території України; фізичні особи — підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, тощо є платниками єдиного внеску.
Взяття на облік зазначених осіб як платників єдиного внеску здійснюється контролюючими органами шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Облік платників, відомості щодо яких включаються до ЄДР
Взяття на облік платників, відомості щодо яких включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР), контролюючими органами здійснюється за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур, що проводяться державними реєстраторами, та процедур узяття на облік платників, що забезпечуються конт¬ролюючими органами.
Взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та фізичних осіб — підприємців як платників податків та як платників єдиного внеску в контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з ЄДР, наданих державним реєстратором згідно із Законом про держреєстрацію, у день отримання зазначених відомостей контролюючими органами.
Слід зауважити, що обмін відомостями (запитами) про здійснення дій з державної реєстрації та взяття на облік (зняття з обліку) юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та фізичних осіб — підприємців здійснюється у порядку інформаційної взаємодії між ЄДР та інформаційними системами ДФС у робочий час з інтервалом не більше ніж 2 год (пп. 1 п. 2 наказу № 759/5/371).
При цьому взяття на облік юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та фізичних осіб — підприємців підтверджується відомостями, що оприлюднюються на порталі електронних сервісів ЄДР.
Як обліковуються платники, відомості щодо яких не включаються до ЄДР
Юридичних осіб та їх відокремлені підрозділи, для яких законом установлено особливості їх державної реєстрації та які не включаються до ЄДР, а також фізичних осіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, беруть на облік за основним місцем обліку в день надходження від них відповідних заяв та інших документів, визначених у розді¬лах ІV — VI Порядку № 1588 та розділі ІІІ Порядку № 1162.
Після державної реєстрації (легалізації, акредитації чи засвідчення факту створення іншим способом) відокремленого підрозділу нерезидента або державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, такі платники зобов’язані подати документи для взяття їх на облік як платника податків та як платника єдиного внеску до контролюючого органу за їх місце¬знаходженням.
Документи, що подаються платниками для взяття на облік у контролюючих органах, перевіряються у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, і в разі виявлення помилок або подання недостовірних відомостей повертаються для виправлення. Платники, які не подали протягом п’яти календарних днів, що настають за днем отримання повернутих документів, виправлених документів для взяття на облік у контролюючих органах або повторно подали такі документи з помилками, несуть відповідальність згідно із законом.
Державна податкова інспекція у м.Черкасах
Добавить комментарий к новости "Як обліковуються платники"