Закон «Про Регламент Верховної Ради України» суворо забороняє проведення засідань Комітетів у міжсесійний період.
Про це нагадав народний депутат України (фракція «Батьківщина»), голова підкомітету з питань охорони та популяризації культурної спадщини Олександр Бригинець, обґрунтовуючи ініціативу не проводити засідання Комітету з питань культури і духовності.
«Керівник Комітету В. Кириленко намагався знехтувати відповідними нормами законодавства, але я принципово наполіг на їх дотриманні, і оскільки мій голос виявився вирішальним, то засідання відбулось у формі проведення наради», - розповів О. Бригинець.
Нардеп навів відповідні норми законодавства:
Відповідно до статті 1 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» Комітет Верховної Ради України - орган Верховної Ради України, який утворюється з числа народних депутатів України для здійснення за окремими напрямами законопроектної роботи, підготовки і попереднього розгляду питань, віднесених до повноважень Верховної Ради України, виконання контрольних функцій.
Відповідно до частини першої статті 9 Регламенту Верховної Ради України Верховна Рада проводить свою роботу сесійно. Сесії є чергові та позачергові.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Регламенту Верховної Ради України сесії Верховної ради складаються із засідань Верховної Ради, засідань комітетів, тимчасових слідчих комісій і тимчасових спеціальних комісій, що проводяться у період між пленарними засіданнями роботи народних депутатів у депутатських фракціях (депутатських групах).
Відповідно до частини третьої статті 10 Регламенту Верховної Ради України Верховна Рада процедурним рішенням може доручити окремим комітетам, продовжити їх роботу після закінчення чергової сесії Верховної Ради.
Виходячи із вищезазначених вимог Регламенту Верховної Ради України засідання парламентських Комітетів є правомочними виключно в межах сесій Верховної Ради України.
Що ж стосується положення частини четвертої статті 10 Регламенту Верховної Ради України, відповідно до якого, продовжити роботу після закінчення чергової сесії Верховної Ради комітети, можуть також за власною ініціативою, якщо за це проголосувало більше половини членів відповідного комітету від їх складу, затвердженого Верховною Радою.
То виходячи із зазначених вище вимог статті 9 та 10 Регламенту Верховної Ради України це питання має вирішуватись на засіданні Комітету ще до закриття чергової сесії.
Крім того, варто звернути увагу на вимоги статті 108 та статті 116 Регламенту Верховної Ради України про те, що законопроекти розглядаються Комітетами після їх включення до порядку денного сесії.
«Звичайно, додаткові засідання завдають певні незручності, але є зручності, і є Закон. Якщо ми принципові щодо «кнопкодавів», які порушують законодавство, бо так їм зручніше, то й до своїх зручностей повинні ставитись принципово», - переконаний О. Бригинець.
Як повідомлялось раніше, за ініціативи О. Бригинця засідання Комітету з питань культури і духовності не відбулося.
Источник: ЗА КИЇВ | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Бригинець не допустив порушення Закону під час спроби відкрити засідання Комітету"