Днями ціла низка центральних та регіональних засобів масової інформації повідомили про те, що Олег Тягнибок та Віктор Балога провели переговори з приводу співпраці на парламентських виборах та погодили умови взаємодії. Цю ж інформацію в інтерв’ю Радіо Свобода підтвердив і сам Віктор Балога, повідомивши, що мав тривалу розмову з очільником "Свободи". Підтвердження цьому можна знайти і на сторінці лідера Єдиного Центру в соціальній мережі "Фейсбук". Виходить, що агітуючи за праворадикальну партію "Свобода", Віктор Іванович підтримує тих, хто упродовж останніх кількох років роздмухував усі міжетнічні скандали в Закарпатті. Отже, Балога виступає проти угорської нацменшини…
Про те, що родина Балог недолюблює угорську спільноту, говориться не вперше. Саме Іван Балога свого часу одним із перших в Україні виступив проти ухвалення Закону України "Про основи мовної політики", за яким особливі умови створювалися для розвитку та підтримки мов нацменшин. У Закарпатті, як відомо, угорська спільнота складає понад 10 % від загальної кількості населення. Отже, згідно з законом, в нашому регіоні є усі підстави для розвитку угорської мови. Натомість голова облради Іван Балога скликав усіх єдиноцентристів і від їхнього імені написав петицію до Литвина з вимогою не ухвалювати закон. Відповідне звернення 31 травня голова облради надіслав на адресу голови Верховної ради, причому "підписав" під зверненням навіть окремих угорців. До речі, без погодження з останніми.
У подальшому родина Балог тільки посилила боротьбу проти угорців. Усі районні ради Закарпаття, в яких більшість становила ЄЦівська команда, отримали вказівки ухвалювати аналогічні звернення до Литвина і в жодному разі "не пропускати" закон про мови. Це зробити примусили, приміром, навіть Рахівську райраду, хоча в районі компактно і мирно живуть і угорці, і українці, і румуни.
Але це ще, виявляється, були лише квіточки. Бо останнім цвяхом від Балогів в історію українсько-угорського мирного співіснування стали його перемовини з Олегом Тягнибоком та "Свободою". Так, майже в один час упродовж тижня-двох та одночасно усі мукачівські ЗМІ почали співати похвальні оди цьому радикальному всеукраїнському об’єднанню. А ось цитати старшого Балоги з його сторінки у Фейсбук: "Українці можуть впливати на своє майбутнє через вибори… Якщо ми хочемо мати баланс – треба підтримувати "Свободу", "Батьківщину" та "УДАР" ((http://www.facebook.com/notes/віктор-балога/балога-інтелігенція-симпатизує-свободі-тягнибока/230474747081891). Або ж: "Симпатії інтелігенції і патріотично налаштованого населення України стоять на стороні "Свободи".
У своєму інтерв’ю Радіо Свобода В. Балога на питання журналіста "Ви підтверджуєте, що Ви насправді останнім часом спілкувалися з паном Тягнибоком…" відповів так: "Однозначно – так. Ми спілкуємося з багатьма політиками, але сьогодні цій молодій амбітній людині, я вважаю, потрібна допомагати". А потім додав масла до вогню Інтернет-ресурс "Полеміка": "Співпраця Тягнибока і Балоги пов’язана з тим, що вони мають взаємні електоральні інтереси в регіонах один одного".
Аби зрозуміти, що тягнуть за собою такі дії родини Балог і чим вони можуть відгукнутися Закарпаттю в майбутньому, слід заглянути в недалеку історію краю й нагадати деякі факти і українцям, котрі сторіччями вживаються і в своєму щоденному житті переплітаються і з угорцями, і з іншими нацменшминами, і всім іншим про те, як знущалася "Свобода" з найбільшої національної спільноти нашого краю.
Отже, з 2008 року свободовці планомірно й брутально паплюжать усе, що дороге угорській спільноті. Найбільше перепадає на долю меморіального пам’ятника на Верецькому перевалі, який встановили на честь 1100-річчя приходу угорців до Карпатського басейну.
На брутальні факти вандалізму стосовно меморіалу відгукувався нотами протесту навіть угорський уряд, але й не передати, як обурювати ці факти не тільки угорську найменшину Закарпаття, а всіх жителів області.
Якщо хронологічно, то перші факти вандалізму на Венецькому перевалі відбулися на початку 2008 року. Тоді, 9 березня, до міліції надiйшло повiдомлення про те, що на Верецькому перевалi на межi Закарпатської та Львiвської областей облито червоною фарбою монумент, присвячений 1100-літтю з часу переходу угорцями Карпат. По периметру монументу невідомі зробили написи жовтою та синьою фарбою "Слава Українi – 1939 р.", "Тут була Карпатська Україна", тумбу пам’ятника в нижнiй частинi облили фарбою червоного кольору.
Менше, ніж за тиждень, так само невiдомі особи облили фарбою бiлого кольору пам`ятник Шандору Петефi – революцiйному дiячу Угорської Республіки. До слова, саме цього дня – 15 березня – угорці святкували річницю своєї революції й покладали квіти до пам’ятника Петефі. Монумент комунальники відмили (на фото), але не образу…
А вже за десять днів розгорівся новий українсько-угорський конфлікт: 27 березня 2008-го надійшли повідомлення про те, що монумент на Верецькому перевалі невідомі розвалювали свастикою. І хоча офіційно про це ніхто не говорив, фактично всі в Закарпатті знали, чиїх рук ця робота, хто розпалює ворожнечу між двома народами – саме члени "Свободи". Підтвердженням цьому є численні коментарі та заяви керівників партії "Свободи" з приводу розміщення на території Закарпаття символіки та атрибутів угорської держави.
Акти вандалізму продовжуються й по нині. У 2011 пам’ятник підпалили (тоді ж затримала міліція трьох представників ВО "Свобода"), а в серпні цього року невідомі особи розмалювали монумент надписами: "Смерть мадярам", "Тут Україна" тощо.
Такі приклади діяльності "Свободи" – прояв крайнього шовінізму, нетерпимості, які не притаманні споконвічно миролюбивим закарпатцям. І саме такі настрої, виходить, підтримує Віктор Балога, агітуючи за "Свободу". То виходить, що Балога – проти всіх угорців?…
І можна собі уявити, що відбуватиметься з представниками нацменшин, у тому числі з угорською на Закарпатті, коли до влади прийде команда Балог: напевно, шовінізм перетвориться в державну політику?
Мар’ян Габда
karpatnews.in.ua
Источник: Ужгород.net.ua - новости, бизнес-каталог, информация | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Агітуючи за "Свободу", Балога виступає проти угорської нацменшини?"