Бо вони працюють на політичні партії
Передвиборча кампанія стартувала офіційно, а тому інтерес до соціологічних досліджень значно зростає. Уже через кілька тижнів будуть оприлюднені результати перших опитувань, що стосуватимуться мажоритарників. Про це йшлося під час прес-конференції із закарпатськими соціологами.
Зокрема, Віктор Пащенко, вважає, що повернення мажоритарної системи спричинює велику активність на місцевому рівні і зацікавленість результатами опитувань. Адже мажоритарники менш “засвічені” порівняно з партіями, стан рейтингів яких постійно відслідковується. Щоправда, — вважає соціолог, — так було не завжди. “Іще у 2002 році, коли проходили останні мажоритарні вибори, до соціології ставилися досить-таки скептично. Я знаю, тоді і не було публікацій на цю тему. На сьогодні цього вже нема. Уже практично всі більш-менш серйозні партії і кандидати активно використовують соціологію. Навіть до висунення кандидатів багато було розмов і посилань на те, що їх визначають за результатами соціологічних досліджень. Ми знаємо, що “Об’єднана опозиція” домовлялася із “Свободою” про висунення. Є відповідні домовленості між “Об’єднаною опозицією” і партією “УДАР” про те, що вони не будуть перешкоджати одна одній, або, що зніматимуть кандидатури на чиюсь користь. І як вони діятимуть, залежатиме від опитувань, у першу чергу”, — наголосив Віктор Пащенко.
Соціолог зазначив, що активна публікація соціологічних даних почнеться з осені. Однак, на його думку, людям варто аналізувати та фільтрувати інфомацію в ЗМІ, аби не підпасти під вплив так званих маніпуляторів. “Зараз все доступне в інтернеті, а тому не важко знайти прогнози того чи іншого соціолога, які він робив на попередніх виборах, і вже тоді визначатися: довіряти йому чи ні”, — сказав Віктор Пащенко.
У свою чергу, його колега — соціолог Павло Білак — вважає, що “навіть найбільш сумлінне дослідження не може гарантувати нам точного та однозначного результату”. У той же час він наголосив, що маніпуляції, якщо вони і матимуть місце, не стануть для виборців визначальними і суттєво не вплинуть на їх рішення. “Сама структура соцдослоідження настільки складна, що є безліч можливостей для відносного, чесного маніпулювання певними показниками, які на виході можуть дати потрібний результат. Це те, що залишається непоміченим для зовнішнього спостерігача, наприклад, такі технічні можливості: розмір вибірки, питання анкети, географічний регіон, віково-статевий склад респондентів. Все це дає зацікавленим організаціям достатньо спокійно виходити на потрібні їм цифри. Звичайно, є соціологічні дослідження, які проводяться на колінках, без виїзду в поле. Але ті, з якими ми стикнемося під час виборчої кампанії, будуть зроблені відносно професійно і якісно”, — сказав Павло Білак.
Самі ж опитування, за словами соціолога, активно формуватимуть лідерські позиції кандидатів і підніматимуть рейтинг партій, але суттєво на людей під час голосування це не вплине. Тим не менше, він зазначив, що не варто недооцінювати значення досліджень у тому випадку, коли кілька кандидатів балансують на межі прохідності. В таких випадках поява соціологічних досліджень, які показують, що кандидат є прохідним, стимулює людей підтримати його.
Павло Білак, як і Віктор Пащенко, порадив закарпатцям уважно вивчати результати соцопитувань і вірити їм тільки у тому разі, якщо компанія чи людина, що їх проводила, має авторитет і неодноразово засвідчила свою професійність. Та Віктор Пащенко заперечив тезу колеги про те, що соціологія — не точна наука. Він зазначив: “Якщо соціолог маніпулює, то це — не наука. Соціологія — надзвичайно точна наука. Якщо ми поспостерігаємо екзит-поли за останні 8 років, то помітимо: можна не чекати офіційного оголошення результатів виборів, настільки вони точні. Це стосується і проміжних зрізів. Інша справа, що тут інформацію важче перевіряти”.
Олександр Пєлін, котрий проводить соціологічні дослідження із 1989 року, також переконаний, що “наступає етап, коли значення соціології зростає”. Він зазначив, що “суспільство чекає на нові політичні обличчя. Тому і політичні сили, і окремі кандидати будуть зацікавлені у проведенні соціологічних досліджень. До прикладу, цього року, починаючи з березня, уже практично всі політичні сили зверталися до послуг соціологів. За словами Олександра Пєліна, який очолює Закарпатський осередок Асоціації соціологів України, на Закарпатті нема фірм, а є окремі люди, які працюють у сфері соціології, — “приватні соціологи, які займаються на свій розум дослідженнями, наскільки дозволяє їх рівень ерудиції, компетенції, навичок”. Він наголосив, що “практично всі соціологи працюють на політичні сили, тому зацікавлені прикрашати результати на користь тієї сили, яку обслуговують”. У той же час він наголосив, що кафедра суспільних наук УжНУ, яку він представляє, працює тільки на науку і освіту, а тому має право перевіряти і давати критику тим дослідженням, що з’являються.
“У нас на Закарпатті є єдиний потужний ресурс, яким користуються практичні всі фірми, це студенти факультету суспільних наук. Це соціологи, політологи і зараз підключаються психологи. Ми є стабільною інституцією, яка дорожить репутацією, і псувати її не варто. У нас є 2 лабораторії: соціально-політична і психологічна, які проводять дослідження. Маємо 5 аспірантів, які мають право проводити дослідження. Ми щороку проводимо дослідження, і студенти довели, що вони добре працюють. Якщо в результаті з’являються якісь похибки, то це в силу недосвідченості, а не недобросовісності. Часто ми проводимо паралельні дослідження, незалежно від політичних замовлень, тобто, виконуємо контролюючу функцію. Тепер теж будемо проводити моніторинг за якістю кампанії і обов’язково оприлюднювати результати”, — сказав Олександр Пєлін. За його словами, найближче дослідження кафедрою суспільних наук буде проведено у перших числах вересня, коли студенти прийдуть на навчання.
А Віктор Пащенко, котрий представляє Закарпатський інститут політичних досліджень, повідомив, що впродовж передвиборчої кампанії має намір за кошт організації проводити систематичні незалежні дослідження по ужгородському округу, - повідомили в прес-центрі Закарпаття.
Источник: Ужгород.net.ua - новости, бизнес-каталог, информация | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Закарпатські політологи радять краянам не вірити всім соціологічним опитуванням"