![Свято матері на Черкащині розпочали відзначати з Моринців та Шевченкового](http://www.oda.ck.ua/images/news/2012/706.jpg)
Із вшанування пам’яті Катерини Шевченко – матері Великого Кобзаря Тараса Шевченка, біля пам’ятника Материнству у Моринцях Звенигородського району, розпочалося на Черкащині урочисте відзначення Дня матері. Саме на цій прекрасній своїми краєвидами землі в сім'ї кріпаків Катерина Якимівна 9 березня 1814 року народила сина, сама не відаючи, що йому судилася особлива доля – стати поетом, художником, справжнім Пророком української нації. Це з маминого лагідного слова зароджувалася в його душі любов до рідної української мови, дзвінкоголосої пісні, від неї передався хлопчику талант до малювання. Не довго пестила ненька своїх діточок. Тарасові було 9 років, коли він, Катря, Ярина, Марія, Микита і Йосип залишилися без матері. А через два роки помер і батько. Та через все своє життя проніс Великий Кобзар свою світлу дитячу любов до рідної матери та повагу до жінок.
Свято матері відбувалося в невимушеній і щирій обстановці. Під виконання ансамблем «Заспів» чудової, проникливої пісні «Тарасова мати» заступник голови облдержадміністрації Тетяна Прітченко, заступник голови обласної ради Василь Касян, голова Звенигородської РДА Микола Чередник, голова Звенигородської районної ради Валентин Мельничук, сільський голова Моринець Степан Кириченко, інші учасники свята поклали квіти до підніжжя пам’ятника Материнству.
Із найкращими словами побажань та привітань звернувся до присутніх на святі жінок Микола Чередник: «Мати, Батьківщина, Україна – це найдорожчі слова для кожної людини. Мати – найрідніша людина в світі, яка завжди тебе зрозуміє і підтримає, де б ти не був і щоб не зробив», – наголосив керівник району.
Запрошена до вітального слова заступник голови облдержадміністрації Тетяна Прітченко відзначила, що День матері Черкащина офіційно відзначає на батьківщині Великого Кобзаря, вшановуючи пам’ять його рідної матері Катерини Якимівни та вітаючи звенигородчанок, яким відповідно до президентського указу присвоєно Почесне звання «Мати-героїня».
– На Черкащині проживає понад 2 тисячі жінок, які отримали це високе звання «Матері-героїні», 6 тисяч багатодітних родин виховали по 5-ро і більше дітей, а десятеро матерів народили і виховали по 10 і більше дітей. Щиро вітаю всіх жінок Черкащини із Днем матері, бажаю їм міцного здоров’я, розуміння і підтримки рідних людей, гарного здоров’я, міцного добробуту у родинах, – наголосила Тетяна Прітченко.
А Василь Касян додав:
– Ми сьогодні вітаємо усіх матерів Черкащини та щиро вдячні їм за їхню турботу, недоспані ночі і вірну материнську любов. Усього найкращого усім вам!
Далі свято продовжилося врученням державних нагород України — посвідчень про почесне звання України «Мати-героїня» та відповідного нагрудного знака. Дев’ять звенигородчанок поповнили цього дня ряди матерів-героїнь району: жительки Чижівки Євдокія Поліщук та Надія Вдовиченко, с.Шевченкове – Галина Демченко, с.Моринці Любов Самойленко. Аж п’ятеро багатодітних мам із с.Ризине були удостоєні цих високих нагород: О.І.Горбатюк, Н.П.Моцар, В.І.Сокотуха, Н.С.Трембач, Н.Т.Юрченко. Ще двоє жінок не змогли прибути на свято через стан здоров’я, тож їм буде вручено нагороди пізніш.
Квітами і подарунками привітали матерів-героїнь Тетяна Прітченко, Василь Касян та керівники району.
А голова Звенигородського місцевого осередку Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» Надія Дяченко привітала від усієї громадськості матерів, яким долею судилося виховувати діточок-інвалідів та передала їм подарунки.
Найкращі пісні, присвячені матерям, були виконані місцевими співаками з особливим натхненням: «Не на шовкових пелюшках», «Посіяла людям», «Мене тут мама сповила», «Криниця», «Музика рідного дому», «Світку мій високий», «Мамина вишня», «Мамині очі», «Дай Бог».
Привітали матерів своїми виступами і вихованки Шевченківської школи-інтернату.
– Я хочу передати найтепліші привітання усім матерям-героїням Черкащини. Насьогодні 20 тисяч дітей виховуються у багатодітних сім’ях, що становить 9 % від загальної кількості дітей в області. Символічно, що сьогодні привітали і тих мужніх матерів, які виховують дітей з обмеженими можливостями. Це дуже складно, і таких дітей в області близько 4,5 тисяч. Добрі слова привітань я хочу адресувати й одиноким матерям, які взяли на себе сміливість та відповідальність самостійно народити і виховати дитину. Це також мужній поступок. 747 родин в області взяли на себе обов’язок виховати всиновлених дітей, не будучи їхніми біологічними батьками, і їм за це глибока подяка і шана. Усе більшого розвитку набуває на Черкащині інститут материнства у будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, де вже виховується 15% посиротілих дітей, – відзначила заступник голови облдержадміністрації Тетяна Прітченко у коментарі для представників ЗМІ.
Заступник голови обласної ради Василь Касян наголосив на тому, що держава гарантує збереження пільг матерям-героїням та повідомив про активну підготовку області до літнього оздоровлення дітей.
– Звісно, приємно було отримати звання матері-героїні, – зізналась нам мати 9 дітей, 54 Євдокія Поліщук.
– Маю сина і восьмеро доньок, і всі вони живуть поруч у рідному нашому селі Чижівка, – розповіла нам Євдокія Василівна. На запитання, чи важко було виховувати аж 9 дітей відповіла: «Не важко, і не легко. Це ж рідні діти. Першу доньку народила у 20 років, останню – у 43».
Жінка працювала дояркою, в рільничій бригаді. Прокидалася щодня о 5-й – 6-й ранку. І цілий день у турботах. Добрим словом згадала чоловіка Василя Ільковича, якого уже 4 роки немає поміж живих. Із нею нині залишилося лиш двійко дітей-школярів. Старші живуть окремо і подарували ненці уже 8 онуків.
А мати-героїня Наталя Вдовиченко народила і виховала з чоловіком Миколою Васильовичем 5 дітей. Усі діти виросли слухняними, вихованими та добре навчалися у місцевій школі. Усі здобули вищу освіту. Аби вивчити їх та допомогти стати на ноги після закінчення навчання батьки вдома тримають велике господарство, було, що й по 5-6 корів мали. Нині живуть із чоловіком самі, бо діти вивчились, роз’їхались по Україні. Батьки за щастя мають бачити їх у себе в гостях.
На їхню радість, не забувають діти дороги до рідної хати. От і на отримання мамою державної нагороди супроводили її двоє синів зі своїми родинами. І нам розповіли, що їхня матуся – найкраща у світі. А 7-річна внука Дашуня повідала, що разом з бабусею вона і качок годує, і баранів, і посуд допомагає мити…
Тим часом дорога звала до сусіднього Моринцям Шевченкового.
Сільський голова Михайло Падзіна з гордістю розповів нам про свою територіальну громаду, в якій проживає 3074 особи, працюють 11 установ, зокрема, 3 навчальних заклади.
– Наше село Шевченкове одне з найкращих в області, і так має бути, адже тут батьківщина нашого генія Тараса Шевченка. Мені приємно відзначити, що сьогодні, в переддень Свята матері, покласти квіти на могилу його нені Катерини Якимівни, вшанувати її пам’ять хвилиною мовчання, мовити про неї добре слово завітали представники обласної та районної влади. День матері з кожним роком стає все більш шанованим в кожній нашій родині. У наших навчальних закладах відбулися відповідні святкові заходи, по місцевому радіомовленню ми також привітали усіх жінок із цим святом. У Шевченковому нині проживає троє матерів-героїнь, одній із них – Галині Демченко це почесне звання було вручено сьогодні у Моринцях, – підкреслив Михайло Падзіна.
Насамкінець, завідувач музею національного заповідника «Батьківщина Т.Г.Шевченка» Ольга Бондаренко розповіла нам про поетову матір Катерину Якимівну. Вона, зокрема, наголосила, що подвір’я, на якому знаходиться музей, збереглося практично на тій же території, як це було й за життя Тараса Григоровича. І що хвора ненька, розуміючи, що Господь послав їй недовге життя, за давнім козацьким звичаєм заповіла похоронити її в садку. Аби малі сироти мали можливість прибігати до її могили та сповідатися матері про сирітську долю та життєві прикрощі. Як ствердило життя, материнської любові Катерини Якимівни вистачило, аби обігріти усіх її шістьох дітей, а поміж них і сина-генія Тараса Григоровича Шевченка.
Наталя Борисюк, член обласної організації Національної спілки журналістів України.
Управління інформаційної політики та зв’язків із ЗМІ облдержадміністрації
Источник: Черкаська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Свято матері на Черкащині розпочали відзначати з Моринців та Шевченкового"