Становлення держави за усіх часів проходило складно. Не могла претендувати на виняток й Україна. Їй теж довелося пройти тернистий шлях самоутвердження. Не всі проблеми знято й по сьогодні. Та можна з повною впевненістю констатувати, що Україна, як суверенна незалежна держава, відбулася. Вона визнана світовою спільнотою. Та, мабуть, найважливіше у нашому поступі те, що Україні вдалося уникнути кривавих соціальних катаклізмів, котрі не обійшли, на жаль, чимало пострадянських республік, колишніх країн соціалістичної співдружності.
Снігурівщина – це теж частина нашої держави, і вона, як і інші регіони, «переболіла» економічними, соціальними кризами. Були втрати, але маємо і якісно нові надбання, котрі, по визначенню, не могли з’явитися на терені попередньої системи.
Наш район аграрний. Його трударі споконвіків господарювали на землі. За роки незалежності в АПК сталися доленосні зміни. Особливу роль в житті сельчан відіграв відомий Указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки». Він поклав початок розподілу та паюванню землі та майна сільськогосподарських підприємств. Право на земельну частку набули 14,4 тисячі осіб та ще 7,1 тисяч сельчан отримали майновий пай.
Сьогодні на базі реформованих сільгосппідприємств в районі функціонують 22 великотоварних господарства, 245 – фермерських, працює понад 7 тисяч одноосібників. За роки незалежності, при безлічі складнощів, відбулося суттєве переоснащення матеріальної бази підприємств АПК. З’явилися сучасні потужні машини, новітні технології по виробництву продукції полів.
У найкритичніші роки – 1991-1996 – середній валовий збір ранніх зернових упав до 114,6 тисяч тонн. За останнє десятиліття ситуація корінним чином змінилася. Нинішнього року хлібороби Снігурівщини засипали у засіки 156,3 тисяч тонн зерна (без пізніх культур). Це другий результат в області. Валовий збір дещо більший лише у баштанців. Однак треба враховувати, що у них під сипучими було зайнято майже на 13 тисяч гектарів більше. Маємо другий результат в області і по врожайності та виробництву зерна на гектар ріллі, які склали відповідно 30,3 та 14,8 центнера.
Ще вищих результатів досягли колективи ПОСП ім. Суворова, «Веселий Кут-ІІІ», «Свобода», ПСП «Агрофірма «Роднічок», філія ТОВ СП «НІБУЛОН», ДП «Південне», ТОВ «Ольвіялатінвест», ФГ «Нива» та багато інших, де нагромаджено безцінний досвід вирощування стабільно високих врожаїв зернових культур.
Разючі зміни спостерігаються і в галузі овочівництва. У кращі роки за часів СРСР в районі максимальне виробництво городини не перевищувало 35 тисяч тонн. У 1991-1996 роках цей показник сповз до 9,8 тисяч. Торік завдяки прогресивним технологіям, включаючи, зокрема, енергозберігаюче крапельне зрошення, валове виробництво сягло 94,5 тисяч тонн. У 2011-му вони вирощуються на 3550 гектарах, що вдвічі більше, ніж донедавна і є реальна можливість відвантажити споживачам не менше 100 тисяч тонн вітамінної продукції. Лідерами по її виробництву стали ПОСП «Агрофірма «Роднічок» та Новопетрівська філія СТОВ ім. Шевченка «Агросвіт».
Не всі, як на мене, реформи в АПК, скажімо так, вдалі. Але точно знаю, що сільгоспвиробники, котрі «скуштували» свободу самостійно господарювати, вже ніколи б не захотіли повернутися до тих часів, коли їх кожний крок, дія регламентувалися зверху.
Незалежна Україна відкрила простір для ініціативних, працьовитих і кмітливих. На Снігурівщині знайшло стрімкий розвиток підприємництво. Першими у районі на неторовану стежку у 1991 році вийшли Сергій Стойко та Володимир Токар. Нині підприємницьку діяльність здійснюють 1921
суб’єкт, в тому числі 123 малих підприємств та 1576 фізичних осіб. В районі зареєстровано 245 фермерських господарства, котрі обробляють понад 19 тисяч гектарів землі. Ті, хто робить бізнес, вносять вагомий вклад у розвиток народногосподарського комплексу Снігурівщини.
Стало новим явищем запровадження соціальних проектів по втіленню у життя громадських ініціатив. При РДА та районній раді почали успішно діяти Форум місцевого розвитку та Програма сталого розвитку регіону. Завдяки їм за три попередні роки у нашому районі реалізовано 31 грантовий проект на загальну суму 3775 тисяч гривень.
За роки незалежності у район прийшов природній газ. Блакитне полум’я спалахнуло в десяти селах. Є надія, що буде незабаром завершено будівництво газовідводу до Снігурівки.
Не зважаючи на труднощі, знайшла подальший розвиток соціальна сфера. Особливо помітних успіхів досягнуто у галузі охорони здоров’я. ЦРЛ отримала статус «Лікарня доброзичлива до дитини». Завдяки перемогам у різноманітних грантових конкурсах вдалося реалізувати проекти «Пологовий будинок – інновація майбутнього», «Здоров’я
нації – найбільша суспільна цінність». Відремонтовано терапевтичне відділення, створено палати інтенсивної терапії для хворих з важкими формами серцево- судинних недуг. І це далеко не все.
Поступово відновлено роботу дошкільних закладів. Зараз функціонує 37 ДНЗ, де виховується близько 1500 діток. Тільки за минулий рік відкрито п’ять додаткових груп. У нинішньому матимемо ще кілька.
Багато зроблено по створенню належних умов для учнів та вчителів в школах району. Вкладено значні кошти в ремонт навчальних закладів. Зокрема, вісім ЗОШ переведено на електроопалення за інноваційними технологіями. Інтенсивно йде заміна вікон на склопластикові блоки. Покращено харчування дітей. Ним повністю охоплено учнів початкових класів. Придбано 12 автобусів для підвезення школярів. Щоб остаточно закрити проблему, залишилось закупити ще 4 транспортні одиниці.
На початку незалежності нашої держави у школах тільки чули про існування комп’ютерів. Зараз в начальних закладах встановлено 30 сучасних навчально- комп’ютерних комплексів. 22 ЗОШ підключено до глобальної мережі Інтернет.
Збережено систему позашкільних навчальних закладів, де функціонує 115 гуртків та секцій, які відвідують понад 1700 дітей.
Не згасли й вогнища культури. В районі звання «Народного» присвоєно трьом хоровим колективам, працює багато гуртків художньої самодіяльності, функціонують бібліотеки, клуби, будинки культури, музеї.
Вагомі здобутки маємо і в розвитку фізичної культури та спорту. Чимало вихованців ДЮСШ з дзюдо стали чемпіонами міжнародних змагань, найсильнішими в Україні.
До 20-річчя Незалежності України ми підійшли з твердою впевненістю у кращий день завтрашній, основа якому закладається сьогодні. Успішно наповнюється бюджет, виконуються намічені заходи по соціально- економічному розвитку району. Вимальовуються обнадійливі перспективи реалізації в регіоні крупних інвестиційних проектів. На Снігурівщині залишається стабільною суспільно-політична ситуація. Нам належить зробити ще чимало, щоб стало кращим життя кожного. Район має могутній потенціал для цього.
Щиро вітаю, дорогі земляки, зі святом Незалежності України. Зичу усім міцного здоров’я, щастя, благополуччя.
С.Бунчук, голова Снігурівської райдержадміністрації
Источник: Миколаївська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Газета „Вісті Снігурівщини” від 23.08.11р. №68-69. Упевнений поступ"