Одним із заходів програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства в Єланецькому районі, тісно пов'язаних із проблемами водозабезпечення, охороною вод і відтворення водних ресурсів став проект реконструкції очисних споруд водовідведення, які перебували в аварійному стані та могли стати причиною екологічного лиха та призвести до погіршення якості вод в басейні річки Гнилий Єланець.
Комплекс очисних споруд був досліджений спеціалістами Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем, розроблено техніко-економічне обгрунтування проблеми водовідведення смт. Єланець та запропоновано проект реконструкції очисних споруд шляхом організації на існуючій території біоінженерних споруд (вартістю 1780 тис.грн.).
В 2007 році об'єкт очисних споруд був включений до Переліку об'єктів, що фінансуються за рахунок субвенції державного бюджету місцевим бюджетам. В тому ж році було освоєно 550 тис.грн. (проектні роботи на суму 50 тис.грн. оплачено з місцевого бюджету).
В 2008 році, за рахунок коштів Загальнодержавної програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства, фінансування об'єкту "Реконструкція системи водовідведення (із застосуванням біоінжернерних споруд) в смт.Єланець" продовжилося. Було освоєно 710,9 тис.грн., в т.ч. з державного - 588,1 тис.грн., з місцевого - 122,8 тис.грн.
В 2009 році кошти на подальші роботи було виділено з обласного цільового фонду охорони навколишнього природного середовища, освоєно 380,4 тис.грн. (облаштовано головну насосну станцію каналізації сучасним насосно-силовим та енергозберігаючим електрообладнанням).
В 2010 році за клопотання райдержадміністрації та безпосередньою підтримкою голови ОДА М.Круглова та голови обласної ради Т.Демченко для продовження робіт на об'єкті було виділено 163,6 тис. грн. (кошти обласного цільового фонду охорони навколишнього середовища), благоустроєно територію, завершено ряд необхідних робіт для безпечного функціонування ГНС, облаштовано внутрішньомайданчикові проїзди, огороджено біологічні інженерні споруди. Всі здійснені заходи дозволяють днями ввести об'єкт в постійну експлуатацію.
Не сходило з порядку денного влади в ці роки і питання водозабезпечення населення. Доля систем водозабезпечення населених пунктів району була не визначена, населення забезпечувалося водою в основному за рахунок мобільної доставки в басейни привозної води. Якість цієї води по основних показниках не відповідала вимогам санітарних норм та правил (крім свердловини в селі Федоро-Михайлівка).
В 2004 році за рахунок державних коштів в районі пробурено 5 свердловин, 3 з яких передано в експлуатацію з показниками "вода технічна".
У тому ж 2004 на реалізацію 1 черги проекту "Водозабезпечення смт.Єланець із артезіанських свердловин" було витрачено 230 тис.грн. коштів обласного бюджету розвитку та 15 тис.грн. з районного бюджету. За кошти, отримані від реалізації недіючих ділянок водопроводу, здійснено ремонт ділянки магістрального водоводу до с.Ясногородка, що був задіяний в цей проект в реверсному режимі (відновлення колодязів, облаштування запірною арматурою, гідравлічне випробування та усунення поривів).
На виконання заходів Програми забезпечення населення смт.Єланець якісною питною водою в 2005 році були виконані роботи по облаштуванню водонапірних башт та гідролізної установки на пункті реалізації води з Новоявленської свердловини на суму 171 тис.грн., з яких 78 тис.грн. - з обласного бюджету, 93 тис.грн. - кошти від реалізації недіючих ділянок водогону. Ці заходи дозволили подавати очищену воду (але її загальна жорсткість вище норми).
В 2006 році на єдиному в районі джерелі води, максимально наближеному за своїми показниками до питної (свердловина с.Федоро-Михайлівка), районним комунальним підприємством "Єланедьводопостач" здійснено роботи по облаштуванню санітарної зони та встановленню сучасного насосно-силового обладнання на суму 61 тис. грн. (за кошти від реалізації недіючих ділянок водопроводу). Ця вода доставлялась в смт.Єланець мобільним транспортом.
У 2007 році за ініціативи облдержадміністрації та обласної ради в смт.Єланець було встановлено та облаштовано пункт очистки води із доведенням її показників до питних параметрів на базі осмосного обладнання на суму 276,313 тис.грн. (кошти обласного бюджету), що дало змогу забезпечити населення селища та навколишніх сіл якісною питною водою, з доставкою в басейни та реалізацією в роздріб малою тарою. За районні кошти придбано та облаштовано будинок під пункт очистки та санітарну зону (6,51 тис.грн.).
За рахунок субвенції державного бюджету місцевим бюджетам на виконання інвестиційних проектів, спрямованих на соціально-економічний розвиток регіонів, заходів попередження аварій і запобігання техногенним катастрофам у житлово-комунальному господарстві та на інших об'єктах комунальної власності в 2007 році освоєно 300 тис.грн. держбюджету та 15 тис.грн. місцевого бюджету по виконанню робіт 2 черги проекту "Водозабезпечення смт. Єланець із артезіанських свердловин", шо в подальшому дасть можливість (по завершенню проекта) відновити в смт. Єланець централізоване водопостачання.
В 2010 році з районного бюджету виділено кошти для коригування проектно-кошторисної документації та отримання висновку держінвестекспертизи.
Органами місцевого самоврядування на місцях проведена значна робота по збалансуванню існуючих криниць, якими користується населення. Та на жаль, ця вода не відповідає стандартам питної води. Та все ж ми маємо позитивні приклади початку виходу із проблемної ситуації по водозабезпеченню. В 2008 році на території Ясногородської сільради Агенція в рамках реалізації проектів УФСІ виконала роботи по встановленню пункту очистки води в с.Ясногородка. В 2009 році за кошти місцевого бюджету виконано роботи по очищенню свердловини в с.Ольгополь та облаштовано її насосно-силовим обладнанням. За показниками якості ця вода відповідає параметрам питної. Вартість відновлювальних робіт на свердловині з облаштуванням санітарної зони склала 30 тис.грн., її дебіт - 4 куб.м./год.
Для вирішення питання забезпечення сільських населених пунктів якісною питною водою в 2010 році за підтримки облдержадміністрації та обласної ради з обласного бюджету виділено кошти на суму 198 тис.грн. на реконструкцію свердловини в с. Возсіятське.
На цей час там виконані роботи по реконструкції артезіанської свердловини та визначено її дебіт, який дорівнює 5 куб.м./год., здійснюються роботи по заміні електрообладнання та облаштуванню свердловини насосно-силовими агрегатами. Введення в дію свердловини дасть змогу жителям с.Возсіятське та навколишніх сіл отримати значний об'єм води з перспективою накопичення та відновлення централізованого водопостачання з встановленням очисної установки для отримання доброякісної питної води.
Також на днях, після реконструкції водяної магістралі у ясногородському напрямку, подано воду і до Ясногородської осмосної установки, що дасть змогу за співфінансуванням сільської ради забезпечити якісною питною водою і жителів Ясногородської сільської ради.
Источник: Миколаївська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Газета «Єланецький вісник» від 30 жовтня 2010 №44 Болючі питання водозабезпечення та водовідведення вирішуються владою"